Partner portalu
2020-09-25

Co zamiast dikwatu? - propozycje ministerstwa

Dikwat wykorzystywany był przez producentów ziemniaków i rzepaku. Jednak od lutego 2020 roku dikwatu używać nie wolno. Kolejny raz powraca problem: czym zastąpić dikwat?

Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 201811532 z dnia 12 października 2018 r. zatwierdzenie substancji czynnej dikwat do stosowania w środkach ochrony roślin nie zostało odnowione. Ocena dikwatu wykazała wysokie ryzyko dla pracowników, osób postronnych i mieszkańców oraz dla ptaków. Z tego powodu zezwolenia na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin zawierających w swoim składzie substancję dikwat zostały cofnięte.

Jednak rolnicy i izby rolnicze alarmują: nie ma dikwatu? Co używać w zamian!

Jak informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwraca uwagę, iż w odniesieniu do uprawy ziemniaka aktualnie dostępne są trzy środki ochrony roślin do desykacji naci ziemniaków: Beloukha 680 EC, Randil Fast 680 EC oraz Spotlight Plus 060 EO.

W przypadku uprawy rzepaku dopuszcza się zastosowanie środków zawierających w swoim składzie glifosat, gdy stan uprawy lub warunki pogodowe uniemożliwiają osiągnięcie w sposób naturalny jednoczesnej fazy dojrzałości rzepaku do zbioru.

Aktualne etykiety środków znajdują się na stronach internetowych Ministerstwa: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/etykiety-srodkow-ochrony-roslin


Dodaj komentarz