Partner portalu

Lista artykułów

Trzmiele – nie zażądają podwyżki
2019-05-18

We współczesnej produkcji szklarniowej, czy w uprawie krzewów i drzew owocowych trudno sobie wyobrazić, że mogłaby ona się odbywać bez udziału trzmieli. Wypełniają one zadania pszczół (których brakuje) i murarek, których nie można użyć w uprawach pod osłonami albo nie są w stanie one zapylić niektórych gatunków roślin (posiadających kwiaty o długich koronach).


Uważaj: skrzypionki ruszyły na żer
2019-05-16

Mimo, że jest chłodno i deszczowo w całym kraju, populacje skrzypionek pojawiły się masowo w zbożach. Gdy, za kilka dni zrobi się ciepło i sucho, na wielu polach będzie słychać tylko chrupanie larw skrzypionki. Lepiej zareagować wcześniej.


Ziemniaki szczególnie potrzebują mikroelementów
2019-05-14

Ziemniaki należą do roślin wyjątkowo żarłocznych w stosunku do NPK. Jednak, efektywność wykorzystania makroskładników przez ziemniaki zależy od ich zaopatrzenia w mikroskładniki, które są aktywatorami enzymów regulujących procesy metaboliczne komórek.


Szarek atakuje nocą
2019-05-13

W ostatnich dniach kwietnia i na początku maja, na plantacjach buraka cukrowego, pojawił się szkodnik z rodziny ryjkowcowatych, szarek komośnik (Bothynoderes punctiventris). Warunki pogodowe ostatniej zimy i tegoroczną wczesną wiosną (ciepło i sucho) sprzyjały przezimowaniu szkodnika.


Wrażliwość kukurydzy na stres chłodu
2019-05-12

Niska temperatura gleby i powietrza w początkowych fazach wegetacji kukurydzy jest jednym z głównych czynników limitujących jej rozwój i plonowanie w Polsce oraz innych krajach o zbliżonym klimacie. Wyniki wcześniejszych badań własnych pozwalają sądzić, że reakcja kukurydzy na obniżenie temperatury jest ściśle uzależniona od fazy rozwojowej w której roślina się aktualnie znajduje, a także od genotypu mieszańca i jego wczesności.


OGŁOSZENIA ROLNICZE