premium information banner
Giełdy
+ Darmowe ogłoszenie

2023-06-22

Walne Zebranie Przedstawicieli OSM Łowicz

Udostępnij ten artykuł

Przez ostatnie 5 lat Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu rozwijała się i inwestowała. Rewelacyjnie kształtowała się wartość rocznej sprzedaży na jednego pracownika, która w 2022 roku wyniosła 2 miliony 177 tysięcy złotych, podczas w 2021 roku ów wskaźnik kształtował na poziomie 1 miliona 546 tysięcy złotych. Korzystnie też wyglądała też struktura kosztów, bowiem koszty surowcowe wyniosły 88 procent, a poza surowcowe 11.9 procenta – stwierdził dr Jan Dworniak, prezes CBA, czyli Centrum Badań Audytorskich.

image

14 czerwca odbyło się Zebranie Przedstawicieli Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu. Frekwencja była znakomita, bo stuprocentowa. W Walnym wzięło udział 44 delegatów. Zebranie otworzył przewodniczący rady nadzorczej Tomasz Chądzyński, którego delegaci wybrali na przewodniczącego zebrania. Wybrano też pozostałych członków prezydium w osobach: Tomasz Michalak- sekretarz oraz Leszek Śliwiński i Ewa Korzeniewska- mężowie zaufania. Powołano też dwie komisje. I tak przewodniczącym Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej został Stanisław Jabłoński, sekretarzem Waldemar Kobierecki a jej skład uzupełnili członkowie: Dominik Pietrzak i Waldemar Wojciechowski. Natomiast skład Komisji Uchwał i Wniosków przedstawiał się następująco: Ireneusz Znyk- przewodniczący, Jadwiga Teresiak – sekretarz oraz Bogdan Skrzeszewski, Andrzej Marat i Janusz Wróblewski -członkowie.

Po przebrnięciu przez wszystkie kwestie formalne głos zabrała prezes Iwona Grzybowska, która w imieniu zarządu wygłosiła sprawozdanie z działalności spółdzielni za 2022 rok. Potwierdziła ona fakt bardzo dobrej koniunktury w ubiegłym roku, który był bardzo sprzyjający dla wysokiej sprzedaży produktów opatrzonych logiem Łowiczanka.

- Spółdzielnia w 2022 roku pracowała w trzech lokalizacjach, w zakładach w Łowiczu, Toruniu i Kutnie i skupiła ponad 359 milionów litrów mleka od własnych dostawców- o 4,98 procenta więcej niż w 2021 roku. Dodatkowo zakupiła też w wyniku umów handlowych 42 miliony 942 tysięcy litrów mleka. W końcu ubiegłego roku mleka do OSM Łowicz sprzedawało 2719 dostawców. 97,71 procenta skupionego mleka pochodziło bezpośrednio od 2053 dostawców zbiornikowych zaś 2,29 procenta ze stacji niskiego schładzania do których surowiec dostarczało 216 rolników- stwierdziła prezes Iwona Grzybowska.

W sumie OSM Łowicz skupiła ponad 402 miliony litrów mleka. 99,64 procenta skupionego mleka spełniało parametry klasy extra. Średni procent tłuszczu w tym mleku wyniósł 4,11 procenta zaś białka 3,37 procenta. Jeżeli chodzi o wyniki ekonomiczne spółdzielni w 2022 to łączna suma jej przychodów wyniosła pond 2 miliardy 153 milionów złotych- o około 600 milinów więcej niż w roku poprzednim. Osiągnięto zysk netto w wysokości 1 miliona 482 tysięcy złotych. Właściwie to w każdej kategorii produktów wytworzonych w zakładach OSM Łowicz odnotowano w 2022 roku wzrost produkcji- największy w kategorii napojów fermentowanych, bo aż o ponad 31 procent. Imponujący był też wzrost produkcji twarogów, który sięgnął poziomu niemal 18 procent w stosunku do roku poprzedniego. Trzeba też dodać, że średnia - cena skupu mleka była najwyższa w województwie łódzkim - co wyraźnie podkreśli dr Jan Dworniak-prezes CBA. Należy też odnotować fakt, że mimo spadku cen skupu mleka, który dotknął całe polskie mleczarstwo, to obecna cena skupu jest jeszcze w OSM Łowicz na przyzwoitym poziomie. O tym świadczy wypowiedź delegata Ireneusza Znyka, którą można usłyszeć w filmie dołączonym do tego artykułu. W tym filmie delegat Znyk ostrzegał rządzących, aby nie podejmowali prób upaństwowienia spółdzielczości mleczarskiej. Według niego wcielenie tego pomysłu w życie skończy się upadkiem spółdzielczego mleczarstwa.

Łowicka spółdzielnia znana jest z rozprowadzania wśród swoich rolników możliwie jak najtańszych środków produkcji oraz ze świadczenia usług weterynaryjnych. OSM Łowicz jest też znana ze śmiałych i efektywnych akcji promocyjno- marketingowych. O tych zagadnieniach można się dowiedzieć z filmu, będącym częścią tego tekstu, w którym prezes Iwona Grzybowska omawia te działania.

Bardzo krótkie i rzeczowe było sprawozdanie z prac rady nadzorczej z okres od 1 stycznia do 31 grudnia wygłoszone przez przewodniczącego Tomasza Chądzyńskiego. Znaczną część tego wystąpienia można usłyszeć w filmiku będącym dodatkiem do mojego artykułu. Należy jednak zacytować końcowe słowa:

Pragnę serdecznie podziękować zarządowi OSM Łowicz za odpowiednie prowadzenie OSM Łowicz…. Dziękuje państwu za zaangażowanie poświęcony czas i włożone serce w to, aby Łowiczanka była silną marką, nie tylko na rynku krajowym, ale i europejskim …. Dziękuję też rolnikom, dziękuję paniom, panom, całym waszym rodziną za produkcję, za poświęcenie. Mam nadzieję, że jesteście dumni, że jesteście współwłaścicielami OSM Łowicz.

Przewodniczący Chądzyński również gorąco podziękował kadrze kierowniczej spółdzielni oraz wszystkim pracownikom za pracę i wielkie serce włożone w rozwój łowickiej spółdzielni.

Regułą jest, że na Zebranie Przedstawicieli w OSM Łowicz nie zaprasza się polityków i różnych oficjeli. Zapraszani są tylko osoby bezpośrednio albo pośrednio związani ze spółdzielnią. W tym roku oprócz części kadry kierowniczej obecni byli: dr Jan Dworniak, biegły rewident -prezes zarządu Centrum Badań Audytorskich, były redaktor naczelny Tygodnika Poradnika Rolniczego – Krzysztof Wróblewski oraz obecny redaktor naczelny TPR Paweł Kuroczycki, któremu towarzyszył redaktor Andrzej Rutkowski. Naczelny Kuroczycki pogratulował bardzo dobrych wyników łowickim spółdzielcom ,a także powiedział kilka celnych zdań o skutkach kryzysu branży mleczarskiej w USA.

Krzysztof Wróblewski podziękował, że- przez 30 lat, w których kierował następującym tytułami rolniczymi: Plonem, Nowym Plonem, Poradnikiem Rolniczym oraz Tygodnikiem Rolniczym- zawsze wraz z zespołem był wspierany przez producentów mleka z OSM Łowicz, radę nadzorczą oraz zarząd i pracowników. Fragment jego wypowiedzi można znaleźć w poniższym filmie:

Tradycją łowickiego Walnego jest ceremonia uhonorowanie najlepszych dostawców ze wszystkich rejonów skupowych. W Rejonie Łowicz byli to: Mariusz Marczak, Jolanta Kanecka i Mariusz Wiechno. W Rejonie Toruń nagrodzono Artura Szurika, Macieja Janusza oraz Jakuba Kornackiego. W Rejonie Konin puchary otrzymali: Mariusz Smolarek, Tomasz Prokop i Jacek Mikołajczak, a z Rejonu Kutno: Andrzej Kordas, Karol Kiełbik i Zygmunt Bimbała. Natomiast w Rejonie Kalisz uhonorowano: Aleksandra Lisa, Jakuba Leśniaka, a także Arkadiusza Markuszewskiego.

Wszyscy laureaci otrzymali gorące gratulacje od prezes Iwony Grzybowskiej, wiceprezesa Łukasza Siewierskiego oraz przewodniczącego rady nadzorczej Tomasza Chądzyńskiego. Gratulacje zostały poparte rzęsistymi oklaski wszystkich zgromadzonych na sali- rolników i pracowników. Zaś z głośników rozległy się słowa i melodia „We Are the Champions„ zespołu Queen.
 

Na palcach jednej ręki można policzyć spółdzielnie, której statuty przewidują obowiązkowe tajne głosowanie nad udzieleniem absolutorium zarządowi. OSM Łowicz należy do tej nielicznej grupy. W wyniku tajnego głosowania za udzielenie absolutorium prezes Iwonie Grzybowskiej głosowało 43 delegatów - jeden głos był nieważny. Natomiast za udzieleniem absolutorium dla wiceprezesa Łukasza Jezierskiego oddano 43 głosy przy jednym przeciwnym. Tak. Mamy 6 miesiąc kryzysu w branży mleczarskiej, a zaufanie rolników dla kierującym łowicką spółdzielnią jest nadal bardzo duże. O czym świadczą nie tylko oficjalne głosy na Walnym, ale też te wygłoszone w kuluarach.

Obecni na Walnym delegaci sami odczuwają skutki kryzysu i pytają się, kiedy nadejdą lepsze czasy? Optymiści twierdzą, że będzie to jesienią. Pesymiści przewidują, że kryzys w branży będzie trwał jeszcze rok, a może nawet dłużej. Ale prawie wszyscy są zgodni, że obecny zarząd spółdzielni robi wszystko, aby utrzymać jak najwyższą cenę skupu mleka. Niżej podpisany twierdzi, że już końcu października, albo w listopadzie poprawi się koniunktura na światowym rynku mleka. Za dużo nieszczęść trapi bowiem planeta Ziemia, aby mleko i jego przetwory były kompromitująco tanie. Ale pewne jest też, że bardzo długo będziemy czekali na bardzo dobre ceny skupu i zbytu z 2022 roku. Trzeba mieć nadzieję, że będzie tańsza energia i paliwa, że utrzyma się tendencja spadkowa cen nawozów. Jednak inne koszty produkcji i przetwórstwa mleka będą niestety ciągle rosły. A i inflacja zrobi swoje.

Krzysztof Wróblewski.

Dodaj komentarz



3 komentarze

avatar
Łowicz 7 miesięcy temu

Zysk, również kosztem pracowników, którzy nie otrzymują podwyżek. Zysk przez zatrudnianie pracowników z Ukrainy, którzy mimo swojej trudnej sytuacji również narzekają na fatalne warunki pracy w mleczarni oraz wyzysk.

avatar
Lesweg2 10 miesięcy temu

Wszystko pięknie, jednak nie doceniacie swoich byłych dostawców. Zakończyłem przygodę z produkcją mleka a zatrzymane przez was udziały zjada inflacja. Mówicie o milionowych zyskach a kilka tysięcy złotych nie potraficie wypłacić. Moich pieniędzy. Ciekawe czy prezes za utrzymanie spółdzielni w tej świetnej kondycji odbierze wynagrodzenie lub premię po 3 lub 10 latach. Nie, to niemożliwe, pracuje to mu się należy, a rolnik to co??? Nie pracuje, jemu już sie nie należy? Opieracie się na zapisach dziwnego prawa spółdzielczego. Zapisy znajdujące się tam są moim zdaniem abuzywne i nie do przyjęcia. Przetrzymujecie moje pieniądze a dodatkowo nie potraficie odpisać od ponad roku na moją prośbę. Katastrofa. A niby nowoczesna i prężna firma. Takim podejściem zniechęcacie młodych ludzi do pracy. To smutne. W normalnym życiu, rozstając się z firmą, rozliczacie się i temat jest zamknięty, a u was trzeba 10 lat czekać na zamknięcie sprawy. Chore podejście. Oszustwo. Kiedy sprzedawałem wam mleko byłem dobry, jak zakończyłem produkcję to jestem niedobry i zatrzymujecie moje pieniądze. Kara za współpracę, a to dzięki takim mrówką wy macie pracę i utrzymujecie swoje rodziny. To wy powinniście być dla nas, a nie odwrotnie. Czasy się zmieniły, opieracie się na prawie spółdzielczym z którego roku? Daj Boże, jak sprzed pół wieku. Zmieńcie swoje podejście do pracy rolnika bo za chwilę w tym biznesie nie będziecie mieli pracy. Rozgoryczony waszym podejściem nie pozdrawiam.

avatar
Mleczak 10 miesięcy temu

Zysk netto 1.5 mln - a rolnicy narzekają na niskie ceny skupu mleka, widać kto zarabia

Sonda

Czy Twoim zdaniem protesty rolnicze zmienią sytuacje w branży AGRO?

44.09%
41.34%
14.57%

Podobne wiadomości

#
Strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Informujemy, że poprzez dalsze korzystanie z tego Serwisu, bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych. Ustawienia w zakresie cookie możesz zawsze zmienić. Więcej w naszej Polityce Prywatności