Partner portalu
2019-10-07

Sytuacja na rynku zbóż i rzepaku

Światowa sytuacja makroekonomiczna pozostaje nadal napięta i czuła na wszelkie (pozytywne i negatywne) informacje, z obawy przed spowolnieniem wzrostu w USA, Europie i na świecie w wyniku obecnej wojny handlowej między dwoma największymi gospodarkami świata. Obawy o USD umacniają EUR, które powróciło pod koniec ubiegłego tygodnia, by przetestować poziom 1,10.

Pszenica

Pomimo tego niekorzystnego otoczenia makroekonomicznego cena pszenicy nadal rośnie i osiąga nowy szczyt na Euronext (176,25 EUR/t w kontrakcie na listopad 2019, 180,25 EUR/t w kontrakcie na marzec 2020 i 182,75 EUR/t w kontrakcie na maj 2020). W ten sposób rynek wycenił sprzedaż trzeciej partii francuskiej pszenicy do Egiptu, od początku sezonu. Silniejszym czynnikiem prowzrostowym było jednak ogłoszenie przez Maroko przyznania kontyngentu importowego na 576 000 ton europejskiej pszenicy, po obniżonych stawkach. Ten duży wolumen będzie musiał zostać dostarczony przed 31 stycznia 2020. Z drugiej strony, od początku roku gospodarczego do 1 października Rosja wyeksportowała o 9% mniej zbóż (o 10% mniej pszenicy), niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (wg Rosselkhoznadzor). Jest to informacja z pewnością podtrzymująca cenę pszenicy na obecnym poziomie i sprzyjająca jej wzrostowi.

Kukurydza

Stabilność cen pszenicy w pewnym stopniu wspiera cenę kukurydzę (164,5 EUR/t w kontrakcie na listopad 2019 i 170,5 EUR/t w kontrakcie na styczeń 2020) na Euronext, która pozostaje jednak nadal bardzo niestabilna i niepewna w obliczu informacji o rekordowych zbiorach na Ukrainie. Każda następna wiadomość o stanie zbiorów i zamiarach eksportowych Ukrainy, a także USA, może spowodować duże zawirowania cen kukurydzy w Europie. Czekamy na komunikat USDA o stanie zbiorów kukurydzy i soi w USA (będzie ogłoszony 10 października).

Rzepak

Jeśli chodzi o rzepak, jego cena nadal porusza się w bardzo wąskim przedziale od 385,5 do 387,5 EUR/t n (dotyczy kontraktu na listopad 2019 r. Sprzedający i kupujący czekają na nowe informacje. Niemniej ceny rzepaku znajdują wsparcie w codziennym wzroście cen canoli. Wzrosły one o ponad 3% w ciągu ostatniego tygodnia z powodu obecnie złej pogody w Winnipeg (Kanada). Zaawansowanie zbiorów rzepaku w Saskatchewan to aktualnie jedynie 24%, zazwyczaj wynosi ono około 70%.

Źródło: businessweek, oda, agritel, euronext

 


Dodaj komentarz