Partner portalu
2019-01-08

Pierwsza na świecie azoksystrobina w technologii nano

Nanotechnologia coraz śmielej wkracza do rolnictwa. We wrześniu 2018 informowaliśmy o Nanoplant - nawozach mikroelementowych, wytworzonych w nanotechnologii. Dzisiaj donosimy o popularnym fungicydzie, który jest dostępny w formie nano.

Na początku stycznia, angielska firma Agform Limited pochwaliła się swoim najnowszym produktem o nazwie Oxe®. Jest to azoksystrobina wyprodukowana w technologii TransCel®, w której cząsteczki substancji aktywnej są zredukowane do wymiarów nanometrowych (nanometr to jest milionowa część milimetra).

Firma z Hempshire pracowała nad Oxe® przez cztery lata. W sezonie 2015/2016 produkt był poddany badaniom polowym, w centralnej i południowej strefie rejestracyjnej EPPO. Badano jego skuteczność w zwalczaniu septoriozy pszenicy (Septoria tritici), w 24 doświadczeniach. Jako kontrolę zastosowano Amistar® w dawce 250 g/ha.  Oxe® był stosowany w dawkach: 47 g/ha, 63 g/ha, 94 g/ha i 125 g/ha. Wyniki, w postaci % powierzchni liści porażonych septoriozą są przedstawione na poniższym wykresie.

Jak widać, Oxe® w dawce 94 g/ha działał podobnie jak Amistar® w dawce 250 h/ha.  Natomiast Oxe® w dawce 125 g/ha okazał się zdecydowanie bardziej skuteczny od swojego konkurenta.

Agform Limited dodaje, że Oxe® stymuluje także plonowanie roślin, przytaczając wyniki doświadczeń wykonanych na rzepaku ozimego i jęczmieniu ozimym.

Należy dodać, że firma wprowadziła już wcześniej kilka innych pestycydów wykonanych w technologii TransCel®:

  • Cachet® (diflufenikan)
  • Hail® (tebukonazol)
  • Ascent® (diflufenikan + flufenacet).

Źródło: www.agform.com

 

 


Dodaj komentarz