Partner portalu
2019-10-09

Ferti Box czyli nawożenie depozytowe

W jednym z dużych gospodarstw w północnej części woj. łódzkiego od niedawna użytkowany jest interesujący zestaw maszyn do głębokiej uprawy gleby z jednoczesnym nawożeniem depozytowym. Producentem zestawu jest firma BEDNAR FMT. Właściciel gospodarstwa wypowiadał się z uznaniem o zaletach tego sprzętu. Postanowiliśmy go przybliżyć innym zainteresowanym.

BEDNAR FMT jest prężnie rozwijającym się czeskim producentem maszyn rolniczych, specjalizującym się w maszynach do uprawy, siewu, nawożenia i rozdrabniania.  Dzięki bliskim i silnym relacją z rolnikami, BEDNAR FMT jest jednym z najbardziej innowacyjnych producentów, projektującym i produkującym maszyny, o wysokiej wartości docenianej przez rolnika. Firma BEDNAR FMT s.r.o. została założona przez mgr inż. Ladislav Bednar.

Zestaw, o którym mowa składa się z dwóch niezależnych części: FERTI BOX 2000F i TERRALAND TN 3000. Przeznaczony jest do jednoczesnego spulchniania głębokich warstw gleby z jednoczesnym nawożeniem wgłębnym, tzw nawożeniem depozytowym. Według właściciela gospodarstwa, zestaw wymaga podpięcia pod ciągnik o mocy co najmniej 300 KM. Wtedy na przednim TUZ montowany jest  FERTI BOX 2000F a na tyle ciągnika podczepiany jest zestaw do uprawy gleby z dozownikiem do nawozów TERRALAND TN 3000. Prezentowany w gospodarstwie zestaw pracował już na ponad 600 ha.

FERTI BOX 2000F

Ferti‑Box jest uniwersalnym, ciśnieniowym zbiornikiem nawozowym, zaprojektowanym głównie do bezpośredniego stosowania nawozów mineralnych w głąb profilu glebowego. Składniki pokarmowe w postaci nawozów mogą być odkładane do tzw. depozytu glebowego, gdzie następnie system korzeniowy roślin jest odżywiany podczas ich okresu wegetacji. Dzięki stałemu odżywianiu, znacząco wzrasta ogólna witalność roślin uprawnych, które radzą sobie o wiele lepiej ze stresem, związanym z suszą lub trudnymi warunkami w sezonach mokrych. Kombinacja rezerwy składników pokarmowych w glebie oraz technologii głębokiej uprawy, w większości upraw sprzyja zwiększeniu wydajności plonu. Zbiornik nawozowy Ferti‑Box pozwala także na zastosowanie startowej dawki składników pokarmowych w górnych warstwach gleby, podczas połączenia zbiornika z agregatem przedsiewnym Swifter, krótką brona talerzową Swifterdisc lub bezpośrednio podczas operacji siewu, za sekcją redlic w siewniku Omega. Zbiorniki nawozowe Ferti‑Box są także bardzo dobrym rozwiązaniem dla szybkiego i efektywnego pod względem kosztów zakładania upraw poplonów, z przeznaczeniem na nawóz zielony. Dla przykładu, połączenie zbiornika Ferti‑Box wraz z broną talerzową Swifterdisc, umożliwia szybkie założenie uprawy np. gorczycy, na szeroką skalę.

FERTI-BOX FB_F jest zawieszanym przednim zbiornikiem przeznaczonym do aplikacji nawozu bezpośrednio w głąb gleby. Ferti-Box FB_F jest montowany na TUZ kategorii II./III. Materiał (nawóz/nasiona) jest transportowany pneumatycznie zza ciągnika do innej maszyny (Terraland TN, TN_Profi, Fenix FN/FN_L, Row-Master RN/RN_S etc.). Ferti- Box FB_F jest zbiornikiem ciśnieniowym! Taka konstrukcja zwiększa dokładność dozowania, zwłaszcza nawozów które są bardziej wymagające pod względem dystrybucji. Zaletą zbiornika jest bardzo dobra widoczność z ciągnika zarówno na drogę jak i uprawy.

Korzyści:

 • Połączenie zabiegu nawożenia wraz z uprawą gleby w jednym przejeździe.
 • Uzupełnienie deficytu składników pokarmowych oraz ich zbilansowanie w profilu glebowym.
 • Poprawienie dostępu składników pokarmowych dla korzeni roślin uprawnych.
 • Magazynowanie składników pokarmowych w glebie ma pozytywny wpływ na strukturę oraz budowę systemu korzeniowego.
 • Nawozy stosowane w głąb profilu glebowego są często lepiej przyswajane przez rośliny oraz lepiej wykorzystane.
 • Nawożenie, sprzyja głębokiemu korzenieniu się roślin, które prowadzi do zwiększonego dostępu do wilgoci, pomagając w ten sposób roślinom, przetrwać okresy występowania niewystarczającej ilości opadów.

 

TERRALAND TN 3000

Głęboka uprawa gleby, z jednoczesną aplikacją składników pokarmowych w głąb profilu glebowego przynosi doskonałe rezultaty. Pług dłutowy serii Terraland przerywa zagęszczone warstwy gleby, wzmacniając dopływ powietrza oraz zwiększając dostęp do wilgoci. Podczas bezpośredniego połączenia zbiornika Ferti-Box z lemieszami dłutowymi maszyny Terraland, nawozy (N, P, K, Mg, S) są stosowane na wcześniej ustawioną głębokość profilu glebowego. Kombinacja głębokiej uprawy z podstawowym nawożeniem w głąb profilu glebowego, stwarza korzystne warunki glebowe dla wzrostu roślin. TERRALAND TN to pług dłutowy, który pozwala na szybką i tanią uprawą gleby do 65 cm. Unikalny kształt słupic roboczych pozwala na penetrację wszelkiego rodzaju gleb, przy mniejszym zapotrzebowaniu na moc ciągnika. W praktyce maszyna powinna pracować na głębokości od 25–55 cm dla zniszczenia warstwy płużnej i umożliwienia przepływu ważnych składników odżywczych rośliny. Rama wykonana ze stali wysokiej wytrzymałości – Alfrom.

Najważniejsze cechy pługa:

 • intensywna uprawa do 65 cm
 • 3-krotnie łamany kąt pracy ułatwiajacy penetrację gleby
 • quick-Change system – szybka wymiana dłut dwustronnych
 • sztywna i mocna rama
 • wysoka przepustowość maszyny. Prześwit 79/89 cm
 • zbudowany ze wzmocnionej stali Aform
 • zniszczenie warstwy płużnej stanowiącej zaporę dla rozwoju korzeni.

Pług wyposażony jest w specjalne dłuta wykonane z dedykowanego stopu  wzmocnionej stali AFORM.


Dodaj komentarz