Partner portalu
2020-03-25

Co z eksportem żywności do Rosji? Znamy odpowiedź!

Wielu producentów rolnych ciągle wiąże wielkie nadzieje na otwarcie rynku rosyjskiego. Czy w czasach kryzysu jest to możliwe? O to zapytaliśmy w Przedstawicielstwie Handlowym Federacji Rosyjskiej w Rzeczpospolitej Polskiej.

Od kilka dni pojawiają się informacje o ,,zielonym korytarzu'', który ma umożliwić import najpotrzebniejszych towarów do Rosji. Krążą także niepotwierdzone plotki. Jak jest naprawdę?

- 20 marca 2020 r. został ogłoszony Plan Rządu Federacji Rosyjskiej w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju gospodarki w pogarszającej się sytuacji w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - odpowiada na nasze pytania Valeria Bogdanchikova, Główny Specjalista w Przedstawicielstwie Handlowym Federacji Rosyjskiej w Rzeczpospolitej Polskiej. - Według p. 1.12 Planu zostanie stworzony „zielony korytarz” dla artykułów pierwszej potrzeby oraz żywności.

 

Jednak jak informuje Valeria Bogdanchikova (Przedstawicielstwo Handlowe Federacji Rosyjskiej)

Na dzień dzisiejszy nie istnieje żaden akt prawny bezpośrednio zawieszający wykonanie ww. Dekretu Prezydenta i Uchwały Rządu. Oprócz tego w Rosji nie ma teraz zapotrzebowania na dodatkowe dostarczenie żywności.​
 

Przypomnijmy, że embargo na import towarów z Unii Europejskiej zostało wprowadzone przez Dekret Prezydenta Federacji Rosyjskiej z dnia 6 sierpnia 2014 r.


Dodaj komentarz