Start Forum O nas Linki Regulamin Kontakt Reklama
Internetowa Giełda Rolna i TowarowaInternetowa Giełda Rolna i Towarowa na FaceBook

NAJWIĘKSZY PORTAL   
OGŁOSZEŃ ROLNICZYCH   


 w   i 

Nowy IGRIT

Forum IGRiTTankuj Taniej z IGRIT.PL
Zboża Oleiste Motylkowe Zioła Warzywa Ziemniaki Owoce Sad i ogród Grzyby Drób i jaja Bydło i świnie Hodowla inne Przetwory i mięso MaszynyOpakowania Nawozy i ŚOR Nieruchomości Praca Transport Usługi Inne


 
 
   Wczoraj odwiedzono nas: 18 415, nadano: 838 ogłoszeń. Ostatnie 30 dni, nadano: 16 669 ogłoszeń.

RYNEK ZIEMNIAKÓW 2018 - przegląd informacji z rynków zagranicznych

Producenci i przetwórcy ziemniaków w Europie znajdują się w dramatycznym położeniu. Susza w centralnej i wschodniej Europie, oraz opady deszczu w Południowo Zachodniej części spowodowały, że nie ma, co liczyć na zbiory ziemniaków pokrywające potrzeby rynku. Może brakować od 30 do nawet 50 % ziemniaków, szczególnie tych jakościowych na frytki i chipsy. Jest tak źle, że europejskie organizacje rolnicze wzywają podmioty kontraktujące ziemniaki, aby nie egzekwowały zapisanych w umowach kwot od rolników, solidarnie z nimi ponosząc skutki niekorzystnych warunków pogodowych.

Pole ziemniaka dotknięte suszy w Holandii (autor: Arjen de Vos, www.potatopro.com)

EUROPA Północno-Zachodnia

North-Western European Potato Growers Foundation (Fundacja Producentów Ziemniaków Północno-Zachodniej Europy) informuje, że już teraz jest jasne, że produkcja ziemniaków w tym roku w Europie Północno-Zachodniej będzie znacznie niższa od średniej, a problemy z jakością będą głównym wyzwaniem. Ekstremalna rekordowa susza i wyjątkowa temperatura w głównych krajach uprawy ziemniaka w Europie. Nawet 50% północno-zachodniego areału ziemniaków może być nawadniane i pomimo wysokich kosztów pompy nawadniające pracują dzień i noc. Jednak we wszystkich krajach władze regionalne nałożyły ograniczenia w korzystaniu z wody do nawadniania: nawadnianie może być zabronione, zabronione przez kilka godzin w ciągu dnia, lub może być zmniejszona objętość wody przeznaczonej do nawadniania.

Nawadniane pola nadal mają potencjał wzrostu. Jednak na wielu polach deszcz spadł za późno. Po ostatnich opadach deszczu istnieje zagrożenie wtórnego kiełkowania ziemniaków z bulw, pierwsze przypadki są już zgłaszane.

W rzeczywistości ziemniaki mają wyjątkowo wysoką zawartość suchej masy, co można również uznać za ryzyko dodatkowych szkód podczas zbliżających się zbiorów w ekstremalnych suchych polach. Pierwsze, próbne zbiory ziemniaków w Europie kontynentalnej wykazują duże zróżnicowanie między polami nawadnianymi i nienawadnianymi, na przykład średnio we Francji, w chwili obecnej jest to aż 13 t/ha. W oparciu o aktualną wiedzę, eksperci uważają, że w porównaniu do średniej długoterminowej, spadki plonów wyniosą od 15 do 25%. W nadchodzących tygodniach będą raportowane, w większej ilości, próbne zbiory w kontynentalnych krajach NEPG. Jest zbyt wcześnie, aby oszacować spodziewany zmniejszenie zbiorów w tym momencie. Ze względu na oczekiwane problemy z jakością ostateczne zyski netto są również wątpliwe.

Około 70% upraw ziemniaków konsumpcyjnych w kontynentalnej części krajów NEPG jest zakontraktowanych, głównie w przemyśle przetwórczym. Wielu hodowców zgłasza, że prawdopodobnie nie będzie w stanie dostarczyć zakontraktowanej ilości, a pytanie brzmi, jak zareagują kupujący i czy nie spróbują zmusić plantatorów do dostarczania zakontraktowanych partii, nawet jeśli konieczne będzie kupowanie na naprawdę drogim wolnym rynku. Jednak "wolne" partie ziemniaków będą bardzo mało dostępne w całym obszarze NEPG. Straty finansowe będą znaczące nawet wtedy, gdy plantatorzy będą w stanie zrealizować swoje kontrakty.

Rzecznik brytyjskiego związku rolników NFU stwierdził, że "ekstremalne wydarzenia pogodowe w 2018 roku są poza kontrolą hodowców i nawet najbardziej wymagający kupujący nie może tego nie uznać". Szacuje się, że powierzchnia ziemniaków uprawianych w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się w tym roku o 3%, zgodnie z AHDB, co może zaostrzyć sytuację, gdy plony będą wykazywać znaczące obniżenia. NFU od kilku miesięcy jest w kontakcie z wieloma kupującymi, przetwórcami i sprzedawcami detalicznymi, rozmawiać z nimi, w jaki sposób mają zamiar poradzić sobie z problemami z plonami i ich jakością oraz wzywając ich do zastosowania elastyczności i uczciwości w przypadku niedoborów.

W Belgii, Francji i Niemczech związki rolników toczą rozmowy z klientami lub odbędą spotkania w nadchodzącym tygodniu. Niektóre rządy są proszone o uznanie tej sytuacji za "katastrofę przyrodniczą", aby plantatorzy mogli domagać się uznania działania siły wyższej przez swoich klientów i nie byli zmuszani do dostarczania zamówionych ilości.

NEPG żałowałby, jeśliby przetwórcy indywidualnie dyskutowali z producentami na temat problemów związanych z kontraktami. NEPG sugeruje ogólne rozwiązanie dla regionu Północno-Zachodniego. Ten suchy sezon i zmiana klimatu to także wyzwanie dla łańcucha dostaw ziemniaków, aby ponownie przedyskutować warunki kontraktów i ryzyko rynkowe w najbliższej przyszłości. Przemysł przetwórczy potrzebuje więcej ziemniaków rocznie, a ryzyko związane ze wzrostem (zbiorów) rośnie proporcjonalnie. Teraz wszystkie ryzyka są przeniesione na konto hodowców. NEPG sugeruje, żeby Grupa Robocza ds. Ziemniaków COPA w UE rozpoczęła negocjacje z EUROPATAT (Europejskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców Ziemniaczanych) i EUPPA (Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Ziemniaków). Prawdopodobnie niższe plony całkowite będą również wpływać na plony sadzeniaków na przyszły sezon.

Żródło: http://nepg.info

NIEMCY

Bonn, 25.07.2018 - Z powodu długotrwałej suszy i fali upałów zbiory ziemniaków w Niemczech i Europie będą znacznie mniejsze pod względem ilości i jakości w porównaniu z rokiem poprzednim. To jest obecna ocena BOGK (Niemieckie Stowarzyszenie Producentów Owoców, Warzyw i Ziemniaków). Analizując dostępne raporty z regionów uprawy ziemniaków, BOGK spodziewa się znacznego zmniejszenia zbiorów ziemniaków w tym roku. Eksperci rolnictwa i przetwórstwa ziemniaków wyjaśniają, że zbiory będą zredukowane o co najmniej 25%. Duże ziemniaki, które są niezbędne do produkcji frytek, będą dostępne tylko w małych ilościach, a w najgorszym przypadku w ogóle ich nie będzie w wielu regionach.

Opierając się na ekstremalnym suchym i gorącym lecie, które będzie trwać przez kolejne tygodnie, zgodnie z najnowszą prognozą pogody przy prawie żadnych opadach deszczu, problem będzie się zwiększał z tygodnia na tydzień. Z powodu zwiększonej suszy i fali upałów coraz więcej roślin ziemniaka jest narażonych na stres i przestaje rosnąć. Eksperci ds. rolnictwa twierdzą, że również, nawet, jeśli jest to możliwe i dozwolone, nawadnianie ziemniaków nie jest tak naprawdę efektywne w obecnej sytuacji. Można już przewidzieć, że ze względu na dramatycznie zmniejszoną ilość surowca, a także problemy z jakością ziemniaków, dostawy ziemniaków na rynek, zwłaszcza do produkcji frytek, będą bardzo niewystarczające.

Źródło: www.bogk.org

BELGIA

W Belgii ciągła susza, a zwłaszcza ekstremalne upały, są coraz bardziej katastrofalne dla nadchodzących zbiorów ziemniaków i mogą spowodować straty także dla przetwórców. Roger & Roger, firma stojąca za marką Croky (producent chipsów), już ograniczył swoją produkcję w zakładzie w Moeskroen, gdzie zwykle przetwarzają codziennie około 700 ton ziemniaków, aby wyprodukować około miliona worków chipsów ziemniaczanych do dostarczenia do około 30 krajów.

Przez ograniczenie produkcji niektórych nowych i mniej popularnych smaków przez jakiś czas, producent ma nadzieję na wystarczającą ilość ziemniaków, aby móc produkować swoje najbardziej popularne smaki.

Tom Demeyer, dyrektor marketingu w Croky:
"Zbiory ziemniaków są złe, to jest już jasne. 30-procentowy spadek można nazwać dramatycznym. Różnica w stosunku do poprzednich rozczarowujących zbiorów jest taka, że susza w tym sezonie dotknęła także Francję, Niemcy, Holandię, Wielką Brytanię i Polskę, co zmienia się w problem na całym rynku. Aby utrzymać produkcję naszych najlepiej sprzedających się smaków, takich jak "Bolognese", "Paprika" i "Pickles", wstrzymaliśmy produkcję niektórych innych."

Filip Wallays, dyrektor generalny francuskiego producenta frytek AGRISTO:
"Dostawy są krytyczne, ale na razie możemy kontynuować produkcję. Mamy nadzieję na deszcz w tym tygodniu, szczególnie dlatego, że jest to potrzebne dla zbioru. W tym momencie warunki glebowe są zbyt suche, by można je było zbierać. To, jak będą wyglądały główne zbiory, nadal trudno jest osądzić. Nadal jesteśmy na początku sezonu zbiorów. Do końca sierpnia powinniśmy mieć lepsze wyczucie, jak będzie wyglądała całkowita produkcja ziemniaków."

Romain Cools, sekretarz generalny belgijskiego stowarzyszenia przemysłu ziemniaczanego Belgapom:
"Nadchodzące dni będą kluczowe. Pola, na których rośliny są całkowicie zaschnięte, są stracone. Tam, gdzie rośliny są jeszcze zielone, wciąż istnieje nadzieja na wzrost bulw. Obecna strata 30 procent nie może być nadrobiona i może tylko wzrosnąć. Więc nie będzie to rok OK, ziemniaki będą niskiej jakości. Mniejsze ziemniaki spowodują również krótsze frytki." Ceny ziemniaków również wzrosną, co wydaje się nieuniknione. Ale kiedy to nastąpi i do jakiego stopnia trudno jest przewidzieć.

Romain Cools:
"Ceny ziemniaków na wolnym rynku mogą sięgać rekordowych wysokości. W zeszłym roku ziemniaki były oferowane na wolnym rynku w cenie 25 EUR za tonę, ale teraz cena jest już dziesięć razy większa. Z ekonomicznego punktu widzenia, największy wpływ może to wywierać na eksport mrożonych belgijskich frytek. W końcu docierają do wszystkich zakątków świata. Należy się spodziewać, że nasi konkurenci w Ameryce Północnej będą starali się zdobyć udział w rynku naszym koszt."

Źródło: www.potatopro.com

RUMUNIA

Ze względu na złą pogodę tegoroczna produkcja ziemniaków będzie słabsza niż w poprzednich latach, a ceny ziemniaków wzrosną o 50% według plantatorów. Romulus Oprea, prezes Rumuńskiej Federacji Producentów Ziemniaków, powiedział: Z powodu kapryśnej pogody ziemniak został zaatakowany przez choroby i zaczął gnić z powodu nadmiernej wilgotności gleby. Z tego powodu nie tylko tegoroczna produkcja ziemniaków będzie mniejsza, ale również jakość może być zagrożona, a przechowywanie upraw staje się wątpliwe. Cena ziemniaków może jednak wzrosnąć do 1,20-1,30 lei/kg - w przeliczeniu 1,11-1,21 zł/kg.

Według Oprea, niemieccy, holenderscy, belgijscy i francuscy producenci ziemniaków mają podobne problemy tego lata, więc oczekuje się, że w tych krajach uprawy będą słabsze. "W tym roku zero jest dla nas magiczną postacią: więc mamy nadzieję, że nie stracimy, kiedy zaczniemy linię. Zaopiekuje się przyszłorocznym sadzeniakiem, czyli sadzeniakami wysokiej jakości, które z pewnością będą drogie i na które stać niewielu hodowców "- dodała Rumuńska Federacja Producentów Ziemniaków.

Według danych Narodowego Instytutu Statystyki Rumunii, w ubiegłym roku Rumunia wyprodukowała 3,1 mln ton ziemniaków, w tym roku zbiór może wynieść nawet 1 mln ton.

Żródło: www.maszol.ro

HISZPANIA

Pogoda wpłynęła negatywnie na obecny hiszpański sezon ziemniaczany. Powierzchnia uprawy ziemniaków rosła stopniowo przez kilka lat, ale w 2018 r uległa zmniejszeniu. Ulewne deszcze padające aż do początku czerwca spowodowały opóźnienie sadzenia wczesnych odmian, a nawet zagrożenie, że nie będą posadzone na niektórych obszarach regionu Galicja. Jednak problemy z ziemniakami nie są związane wyłącznie z czynnikami pogodowymi. W ostatnich latach odnotowano również spadek sprzedaży na rynku krajowym, ponieważ konsumenci preferują ziemniaki przywożone z Francji i Wielkiej Brytanii. Hiszpańscy rolnicy twierdzą, że zagraniczny ziemniak jest tańszy, a w niektórych przypadkach jest uważany, że ma "lepszy wygląd".

Dane hiszpańskiego Instytutu Handlu Zagranicznego (ICEX) wskazują, że cena przywożonych ziemniaków spadła o 3%, podczas gdy popyt na nie wzrósł w ciągu ostatnich pięciu lat. W ubiegłym roku ceny ziemniaków spadły z 0,32 Euro / kg do 0,26 Euro / kg.

Źródło: www.alimarket.es

IRLANDIA

W ubiegłym tygodniu temperatura w Europie spadła nieco, ale wciąż jest wyjątkowo sucho. Nawet Irlandia, która słynie z zimna i wilgoci, teraz cierpi z powodu suszy: w czerwcu i lipcu wcale nie padało i chociaż sierpień przyniósł krótkotrwałe opady na północy i zachodzie kraju, na wschodzie było w większości sucho.

Justin Leonard z Jackie Leonard & Sons z Dublina powiedział, że temperatury w Irlandii są wyjątkowo wysokie, nawet do 25 stopni. "W tym tygodniu nieco ochłodziło się i zachmurzyło, ale wciąż jest za ciepło i za sucho, to katastrofa dla naszych hodowców, a rośliny okopowe i sałatowe cierpią." W ciągu ostatnich kilku dni ziemniaki stały się szczególnie trudne do kupienia, nie ma ziemniaków ubiegłorocznych. Jakiekolwiek nowe rośliny sezonowe po prostu nie rosną."

Źródło: www.freshplaza.com

UKRAINA

Według informacji analityków z Ukraińskiego Stowarzyszenia Owoców i Warzyw eksport ziemniaków w sezonie 2017/18 (czerwiec-maj) osiągnął prawie 22 tys. ton, czyli 3,2 razy więcej niż w poprzednim sezonie, kiedy to wyeksportowano 6,8 tys. ton tych warzyw.

"Eksport ziemniaków pozostaje nieznaczny w porównaniu z ogólną produkcją, jednak dla profesjonalnych producentów, którzy są ukierunkowani na rozwój tego biznesu, eksport jest ważną okazją, aby zarabiać więcej" - czytamy w materiałach stowarzyszenia.

Jednocześnie eksperci zauważają, że eksport ziemniaków koncentruje się głównie na krajach WNP: Białorusi, Mołdawii, Gruzji i Azerbejdżanie. Pierwsze testowe dostawy ziemniaków do Kataru i krajów UE dają nadzieję, jednak świeże ziemniaki są stosunkowo tanim produktem, dlatego też czynnik jakim jest transport ma duży udział w cenie. Dlatego, aby rozwijać eksport ziemniaków, konieczne jest rozwijanie możliwości ich przetwarzania. W rzeczywistości, w produkcji ziemniaków, znaczna większość plonów jest eksportowana właśnie, jako produkty przetworzone, takie jak mrożone frytki, chipsy ziemniaczane, skrobia i mączka ziemniaczana.

Mówiąc o perspektywach dla nowego sezonu, stowarzyszenie zauważa, że nie są one zbyt dobre. profesjonalni producenci ziemniaków na Ukrainie masowo redukują areał uprawy, a nawet wychodzą z tego biznesu. Główny powód jest taki sam - eksport świeżych ziemniaków nie jest bardzo opłacalny, a rynek krajowy znajduje się w fazie stagnacji - spada konsumpcja, a ceny przez cały rok pozostają niskie. W tym samym czasie koszty produkcji stale rosną.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, eksperci mówią o perspektywie znacznego zmniejszenia produkcji ziemniaków przez plantatorów, co może doprowadzić do znacznego wzrostu cen krajowych i spowoduje, że ukraiński eksport nie będzie zbyt atrakcyjny dla odbiorców. Ponadto w tym roku spodziewany jest wzrost przetwórstwa ziemniaków w wyniku otwarcia kilku nowych przedsiębiorstw, które pomogą utrzymać krajowe zapotrzebowanie na ziemniaki.

Źródło: www.fruit-inform.com

Wróć do strony głównej

      CENY JABŁEK EXPORT 2018/2019
      kapusta biała
      Buraczek Czerwony- Ceny, Opinie, Pytania, Porady
      Cena Orzechów Laskowych 2017
      CENY JABŁEK PRZEMYSŁOWYCH 2018/2019
      Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...
      Ceny Ziemniaka 2017 - Notowania
      Jakie zbiory i cena orzecha laskowego 2018.
      Ziemniaki 2018 -początek sezonu

Gwiazdka na topie