Skocz do zawartości

Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...


Global Onions Holland

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Gość Farmer napisał:

Panowie pytanie z innej beczki jak wasze firmy podchodza do kontarktow w tym roku ?? Slyszalem ze duze zaklady na kujawach wykrecaja sie od nich bo 1 zl czy 1.1 jest dla nich za duzo ...

Kontrakty placa tyle co wolny rynek 0.7-0.75

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kontrakt do jednej z firm na kujawach niedaleko Inowroclawia po 1 zl i narazie firma wykreca sie ze nie bedzie realizowac kontraktu bo za duza roznica ceny i do tego pandemia a kupuja inne resztki innych warzyw..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gość Gość napisał:

Czyli potwierdza się ta zasada że kontrakty są tylko dla kupujących. Jakby była po 2 zł to wątpię żeby komuś dołożyli. Ewentualnie 10 gr z dobrej woli.

Zgadza się kolego znam takich co kontraktowali i tylko właściciel firmy ma Porsche . W naszym kraju z kontraktów tylko jedna strona  zawsze zyska. Średnia  z 5 lat wolny rynek a kontrakt jak policzymy  to  kto zyskał? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość kujawy

Panowie gdzie jest dolna granica cenowa na obrona cebulę byscie przestali obierac? Myślę że takiej niema będzie po 0.5zl to i tak będzie podawać towar a co tam niech przemysł się odkuje. To jest chore. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kiedyś Rolnik

Czemuś biedny? Boś głupi.

A czemuś głupi? Boś biedny!

Proste, ale idealnie oddaje ostatnio sytuację polskiego Chłopa. Gdy ładna cebula w łusce nadająca się do pakowania potrafi osiągać ceny 60 gr/kg luz, to polski Chłop bez technologii, umiejętności liczenia kosztów, ale z przeświadczeniem, że trzeba dać ludziom robotę i samemu coś robić, dostarcza cebulę już obraną do ogromnych zakładów za cenę 70 gr/kg. I jeszcze z pocałowaniem w rączkę staje wieczorami w kolejce i prosi byleby tylko nie odrzucili dostawy, bo zasuszone środki... Wiadomo, że cebuli wczesnej żadna obieralnia nie chce już nawet za 10 groszy, więc trzeba, Chłopie, szybko wyciągnąć wnioski, bo minie kolejny rok, a Ty znowu zapomnisz gdzie popełniłeś błąd. 

Mając swoją cebulę, którą sprzedałbyś teraz do obieralni, która żeby mieć jakikolwiek zysk, może zapłacić 15 gr/kg, Ty obierając, ją zarobisz max. 5 groszy więcej, bo najczęściej nie masz dużych tonaży i nie jesteś w stanie wynegocjować cen więc oddajesz towar 5-10 groszy taniej niż zarejestrowana obieralnia. Pomyśl zatem, że musisz oddać 50 ton (50000 kg!!!), żeby zarobić  10000 złotych- a jeśli policzysz jeszcze amortyzację i zdarzenia losowe to zostanie połowa. (Pomijam sam fakt, że jednostkowy koszt produkcji cebuli na polu to co najmniej 25 gr/kg). Pomyśl zatem ile kosztuje Cię codziennie wysiłku taka praca, nie dość, że nic nie zarobisz, to jeszcze taplasz się w błocie, chłodzie, smrodzie cebuli i papierosów i po kątach zbierasz puste butelki i puszki rzucone przez Twój wyrafinowany personel. pier**l to!!! Wywieź cebulę na pole z podniesioną głową, bo to będzie raczej znak Twojej siły, dumy i nonkomformizmu. I wyciągaj wnioski. Jeśli widzisz, że każdy Twój sąsiad sieje w przyszłym roku Hiszpana, to Ty go nie siej, tylko zasiej rijnsburgera. Albo brokuły, tutaj też masz zysk 10000 zł/ha i to pewny, a nie jak ktoś weźmie...

To ja Ci powiem, Chłopie, tak, miej swoją godność, postaw się i pomyśl czy warto za te kilka złotych dać się tak traktować. Pamiętaj tylko, że dzisiaj 1000 złotych nie jest tyle warte co 10 lat temu i mało kto żyje w nędzy, a pierwszy lepszy pośrednik potrzebuje dzisiaj wykonania dwóch-trzech telefonów, żeby zarobić tyle na łódce Twojego towaru z magazynu, praktycznie nie dotykając go palcem(poza przekrojeniem kilku sztuk na pół, żeby udowodnić Ci, że z towarem trzeba uciekać i sprzedawaj Pan czym prędzej bo się cena spier...oli...). Mnie jest łatwo mówić, bo mam pieniądze i nie myślę co będzie jutro, tylko za rok albo pięć lat, ale ja też się kiedyś postawiłem. Postawiłem się i to nie raz, ale wtedy kiedy trzeba było, bo pokorne cielę dwie matki ssie. Z głodu już dawno w tej krainie nikt nie umarł i Ty nie umrzesz, jeśli powiesz STOP!, a w przyszłym roku zarobisz jeszcze raz tyle i zachowasz godność, a i spojrzysz na siebie w lustrze przychylnym okiem. I nie myśl, że przez uszlachetnienie czyli obranie zarobisz te dodatkowe 5-10 groszy, które ma obieralnia lub pośrednik, bo nie zarobisz. Zarobisz mniej Ty i ta obieralnia, bo poprzez zwiększoną ilość towaru na rynku zakłady kupują taniej. A taki rok, jak 2018, że cena stale rosła zdarza się raz na pokolenie i na pewno szybko się nie powtórzy. 

I już tak zupełnie na koniec... 

Moim skromnym zdaniem każdy powinien robić to, na czym się zna - szewc kleić buty, stolarz rzeźbić meble, a rolnik uprawiać pole, a nie brać się za biznesy, bo myśli, że nie ma kosztów i mu się opłaci. Rolnik zimą powinien konserwować sprzęt, żeby w sezonie uniknąć przestojów, wypoczywać, bo w czasie relaksu człowiek tworzy i pielęgnować życie rodzinne - z dzieckiem poukładać klocki, a żonę zabrać do restauracji albo na wczasy. 

Zastaw się a postaw się!!

PS. Wczoraj zrobione zdjęcie w markecie, bo jak sobota to tylko do L.... bo promocje tam ram pam pam pam pam... https://ibb.co/rZdmb5L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jeszcze rolnik

Dokładnie tak. Zgadzam się w 100%. Szanujmy się Panowie Rolnicy i szanujmy swój czas i pracę.  Siejmy tyle ile możemy przechować i sprzedać w terminie kiedy nam będzie odpowiadał.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość obieracz

Witam. Ja kupuję Hiszpana na ten  tydzień po 0,25 zł .Nie jest to cena tragiczna pod warunkiem że plon ma się 60-70 ton z hektara atak plonuje .Jak na ten rok to jest całkiem dobra cena. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Gość obieracz napisał:

Witam. Ja kupuję Hiszpana na ten  tydzień po 0,25 zł .Nie jest to cena tragiczna pod warunkiem że plon ma się 60-70 ton z hektara atak plonuje .Jak na ten rok to jest całkiem dobra cena. Pozdrawiam

Głos rozsądku. Ogólnie patrząc to cena 0,12 gr też nie jest tragiczna. No tylko pod warunkiem że ma się 120-140 ton z hektara. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracają do tematu kontraktów na cebulę. Kontrakty tylko i wyłącznie pisane są pod jedna strone, czyli firmy skupujące. Rolnik nie ma nic do gadania. Podpisałem raz i ostatni z firmą z pod Inowrocławia w okresie w którym cena biła rekordy cenowe. Nie dołożyli ani grosza mimo propozycji a w dadatku nałożyli karę finansowa za nie wywiązanie się całkowicie z kontraktu. Rok w którym susza ogarnęła całą Europe... Także kontrakty działaja tylko w jedną stronę na korzyść kupującego.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przetwórnia z okolic Inowrocławia rozpoczęła skup,kontrakty w zeszłym roku podpisane na 1zl płacą 70gr bo pandemia i nic nie zrobisz,a jak były kontakty po 1zl a cena na rynku 2zl to kazali wozić po 1zl bo kara.Smiech na sali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I brawo dla Januszy biznesu co barbaro czy valentino nawalili i teraz kontrakt zmieniaja ... Powiedzieliby ze za 50gr i tez by dowiezli i procent tez przyjma odpadu i co z tego ze mam kontrakt na 1 zl jak glupiego rolnika mozna zrobic w bialy dzien jak glupca ... Taka firma co teraz sie wykreca nie zasluguje na to zeby ja traktowac powaznie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość kujawy

Gość farmer masz rację dadzą im 50gr to zawiozą i będą się cieszyć że sprzedali. To po co takie firmy mają im płacić więcej skoro mogą mieć za pół ceny. Taki jast niestety polski rolnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...