Skocz do zawartości

Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...


Global Onions Holland

Rekomendowane odpowiedzi

Yes yes yes stop sprzdaży przez pół roku nawet a bydzie po osim złotych!!!

Tylko pamietajcie, że na wasze miejsce wskoczy cebula obrana w postaci mrożonej z CHin, Ukrainy,Hiszpanii ....

Rolniku twoim zadaniem jest wyprodukować towar De Lux a na obieranie oddają nieudacznicy niestety lub ci którym ppgoda pomieszała plany.

Towar de lux Holender sprzedaje po 0,22-0,25euro za kilo. 1 e = 4.31zł.

Sortownik podaje dalej po 0,33-0,40ekg ale towar musi dopłynąć na inny kontynent .

Polski towar się nie nadaje na obecny moment a exporterzy nie istnieją bo nie ma czym handlować logicznym.

O słowie rolnika nie wspomne....oj jednak nie sprzedam bo pod kosciołem powiedzieli ze drożeje:)

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe dlaczego pietruszka nie wskoczyła w tym roku z Chin, Ukrainy czy Hiszpani po 1 czy 2 zł tylko trzeba było rolnikowi, zapłacić po 9zł?

Nie sądzę żeby wstrzymanie sprzedaży cebuli na 2 tygodnie wpłynęło na ekspresowy import z Chin. 

Inne kraje nie są fundacją charytatywną, żeby sprzedawać coś taniej bo u Nas tego nie ma. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max drogi mój pietruszka korzeniowa to warzywo którego Polacy są największym wielbicielem oraz producentem. Od nas zależy jej cena i tu jest pole do popisu w spekulacji . Holandia cz Hiszpania raczej traktują pietruszke jak coś dziwnego i uprawa tego warzywa jest nikła.

Cebula produkcja:

Chiny i indie po 20mln ton, turcja,Hiszpanua ,Egipt,Usa , Ukraina około 1,5mln ton...Niemcy,Francja 300tys ton...około....Polska 550tys ton....Świat 80mln ton....Czy nadal myślisz że jesteś jak PIS panem świata . hmmm

Potrzeba udoskonalania produkcji. Słabi byle jacy producenci, niesłowni,nieuczciwi muszą odejść . wtedy dobry produkt przebije się na świat i bedziecie za niego dostawali jak Austriacy,Holendrzy,Hiszpanie godne pieniądze. Na dzień dzisiejszy 1 zł luz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprowadzą młodej cebuli z Holandii! Po co by mieli to robić? Sporo starej cebuli jeszcze jest (druga klasa 6gr.)  Nie sprzedawajmy cebuli w łusce poniżej 0,70 zł! Cebuli jest mało i drobiazg. Wykorzystujmy to, trzymajmy cenę! Na zachodzie cebula po 1zł. a u nas rolnicy sprzedają 50-60gr tą samą jakość. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Będziecie za niego dostawali"  tym zdaniem pokazałeś dlaczego nie podoba się Tobie wstrzymanie sprzedaży. Możecie kupić w Chinach mogliście już 2 lata temu lub w tamtym roku. W stosunku do liczby ludności czy powierzchni to nie odbiegamy z ilością produkcji więc narazie nie ma się czego bać i dbać o swój interes. Polityki też nie można w to mieszać bo żadnemu ugrupowaniu dobro producenta jakoś specjalnie na sercu nie leży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polski plon powinien trafiać tylko i wyłącznie na obieranie. W porównaniu do krajów cywilizowanych to cebula która trafia na markety w Polsce nie powinna nawet trafić na sortownie. Mieszkam w Austrii od kilkunastu lat i widzę na półkach prawdziwą cebulę. Polskie warzywa to generalnie trzecia klasa ale to trzeba ruszyć tyłek i pojeździć po świecie aby samemu zobaczyć. Obawiam się, że dla przeciętnego polskiego rolnika wizyta na dobrym gospodarstwie w Austrii czy Italii to murowany zawał. Nie wspomnę o Holandii bo tam już jest kosmos. 100 lat przewagi. Niestety sam też kiedyś wierzyłem w mit polskich warzyw, polskiej naturalnej żywności i polskiej czystej wsi. To kłamstwo komunistów w które nadal wielu wierzy.

Moim zdaniem nie trzeba jednak gonić najlepszych tylko dopasować się do rynku. Moja cebula nie trafia na półki sklepowe gdyż po kilku latach nieudanych prób uzyskania najwyższej klasy towaru wyspecjalizowałem się w uprawie pod przemysł. Inne odmiany (od lat Delta Gigant) i dobre kontrakty sprawiły, że taka uprawa jest nie tylko opłacalna co roku ale i daje spokój i pewność. Polecam.

Poza tym wielką różnicą między rynkiem polskim i austriackim jest współpraca. W Polsce króluje zawiść i chore pojęcie konkurencji podczas gdy w Austrii rolnicy bardzo sobie wzajemnie pomagają. Dwa lata temu ulewy zniszczyły mi część zbiorów a musiałem zrealizować kontrakt do Holandii i wtedy sąsiad pożyczył mi 200 ton dużej cebuli żebym nie był stratny. Tego w Polsce nie ma.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba dawno nie byłeś w Polsce np. Wielkopolsce. Niektóre gospodarstwa nie odbiegają już od holenderskich.

A co do cebuli to w marketach w Polsce jest cebula z "polskich plonów" ? Nie sądzę. Jakość czasem jest gorsza od cebuli przemysłowej. 

Jakie to są dobre kontrakty? Jaka jest cena na ten rok? Dlaczego przy dobrym kontrakcie trzeba prosić o pomoc? Tak tylko pytam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba dawno nie byłeś w Polsce np. Wielkopolsce. Niektóre gospodarstwa nie odbiegają już od holenderskich.

A co do cebuli to w marketach w Polsce jest cebula z "polskich plonów" ? Nie sądzę. Jakość czasem jest gorsza od cebuli przemysłowej. 

Jakie to są dobre kontrakty? Jaka jest cena na ten rok? Dlaczego przy dobrym kontrakcie trzeba prosić o pomoc? Tak tylko pytam. 

Nie ma w Polsce gospodarstw takich jak w Niemczech a o Holandii to już nie ma co marzyć. Pod wiatą stoi taki sam John Deere a na podwórku taka sama kostka brukowa ale różnice są w polu. Pokaż mi polskie warzywa w Azji, Ameryce czy Australii. To jest inna mentalność. Polak to kombinator patrzący jak drugiego wydymać. I piszę to jako Polak, producent rolny którego wielokrotnie oszukali polscy rolnicy i handlowcy. Niestety taki stan rzeczy stał się w Polsce tak normalny, że uznajemy to za standard a uczciwość Austriaków czy Niemców za naiwność i frajerstwo.

W marketach polskich widzę cebulę tylko z Polski. W tej cenie nie można kupić cebuli na zachodzie. Jakość tej polskiej cebuli jest niestety taka jak napisałeś. Nie oceniam i nie udaję lepszego bo moja cebula czy ziemniak też idzie na przemysł.

Dobre kontrakty to takie które gwarantują zysk (najczęściej niewielki ale pewny) i jednocześnie dają elastyczność. Kiedyś kontraktowałem bezpośrednio do fabryki we Włoszech ale dusiłem się pod ciężarem ciasnych terminów dostaw i zostawałem z podwymiarem. Od kilku lat kontraktuje u pośrednika z Holandii (można się domyślić kogo) i mam więcej luzu bo on rozwiązuje problemy. Cenę na ten rok mam 0.14 + 0,01. Koszt 0,105 więc coś zawsze zostaje.

O pomocy już pisałem. Nawałnica zerwała mi część dachu i ulewa zalała cebulę. Nie było szans uratować bo skisła. Sąsiad pomógł. 

 

Nie jest moim zamiarem nikomu niczego wytykać ani obrażać. Jeżeli ktokolwiek poczuł się urażony to przepraszam.

Pozdrawiam producentów cebuli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Obierka

Masz racje kolego ale na obieraniu jest jeszcze gorzej bo tu nie ma pomocy tylko podkładanie świń

Holandii czy Francji w cebuli nie dorównamy ale zajmijmy się swoim podwórkiem bo już obieralnie po d*pie dostają bo nagle się skupy ożywiły za 5 groszy mniej kupić i zarobić bo wiedzą że obieracz pieniędzy nie ma a cebula droga

Nas nikt nie musi niszczyć bo my się sami wykonczymy

Po co dajecie do skupów jak chłodnie w tym roku bez problemu wszystko kupują

Przez to tylko ceny psujecie i dorabiacie cwaniaków

Szanujcie dobrych handlowców co wam pomogą w ciężkiej chwili a nie kujawskie mendy co o was pamietają tylko jak was potrzebują

Ludzie do obierania już 15 zł na godzine to ja sie pytam jakim cudem usługe za 50 groszy jeden z drugim robicie

1,50 na chłodniach a na skupie 1,15 i skup pełny

Sami sie wykończymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gościu

Może w cebulowym temacie nie dorównamy plonem itd. ale zyskiem ,-średnie , dopilnowane gospodarstwa myślę że są w stanie wyprodukować temat. Nie uprawiam cebuli, a inne warzywa i wiem co robię, przede wszystkim jakość ... I co ? Nie mam najmniejszego problemu ze zbytem , co nie wyprodukuje to od posadzenia jest sprzedane, nie poprzez kontrakt , tylko ja wybieram sobie odbiorcę , sposób pakowania i cenę która mnie satysfacjonuje. Nie mam PGR-u w dzierżawie, ale goście z zagranicy Belgii czy Holandii sami podziwiają plony. 

Także bajki pisz ale z głową.

Gdybyśmy się nieuwsteczniali przez kilkanaście lat byłoby nam łatwiej.

A tak obszarnicy idą na ilość , mali chcą iść na jakość, a średnie i wyspecjalizowane gospodarstwa robią niezłej jakości towar. 

Jeszcze tylko kalkulatory trzeba wszystkim znormalizować i będzie ok .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość nowy
W dniu 11.02.2018 o 06:59, Gość Janusz napisał:

Witam

Drodzy Państwo

Nie polemizujcie z kukiełkami. Wszystkie skupy, zakłady, przetwórnie chcą kupić tanio dlatego mącą na forum. Cebula obrana powinna kosztować ok. 1,15zł/kg.

Wówczas i rolnik i obieralnia będą utrzymywać się w kosztach legalnego zatrudniania pracowników, i będzie warto zadbać o jakość i higienę produktu końcowego,

czyli cebulę obraną.  Jeżeli rolnicy  będą podpisywać kontrakty po 0,8 do 0,83 zł/kg , to albo zatrudniają na czarno, albo kupują cebulę bez faktury od sąsiadów i sprzedają jako własną zarabiając dodatkowe 7% , abo nie potrafią liczyć.

Pozdrawiam

Janusz 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Obierka

Dzisiaj nastąpiła zmowa cenowa nachłodniach wszyscy obniżyli cenę na cebulę obraną o 10-15 gr. a co za tym idzie zmuszają obieralnie do kupowania cebuli w cenie 0,45+0,50 gr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorzej mają ci co nie mają gdzie przechować lub mają kiepski towar. Chociaż wydaje mi się że większość cebuli w tym roku ma łuskę nadającą się na worek i tam trzeba szukać zbytu. Jak chłodnie obniżyły ceny to mogą teraz , sobie nakupić z tych super kontraktów lub od zachodnich producentów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Plantator świętokrzyskie

Szanowni Koledzy plantatorzy. Każdy handel to jest gra, jak w pokera. Skupujący będą twierdzić że cebuli jest mnóstwo i jak się nie podoba cena to nie muszą z Wami handlować. I w innych latach może i to była prawda. Ale w 2018 towaru nie ma, w Europie jest tragedia z suszą jakiej nikt z nas nie pamięta i naprawdę skupy kupią tę waszą cebulę,  tylko kiedy i za ile - to już zależy od Was. Popytajcie kto ile płaci, poczytajcie co się dzieje w Holandii, w Niemczech, w Turcji, w Rosji itd. Nie ma skąd przywieść, wiec ceny nie spadną. A jak zaczną spadać to wytrzymajcie te kilka dni. I zobaczycie co się będzie działo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Władek van der Uien

Cena teoretyczna,rynek teoretyczny i ja teoretyczny;) sporo transakcji kupna sprzedaży pomiędzy producentami a przetwórcami i tu pojawia się ściana bo cebula dalej w usta konsumenta nie trafia. Każdy pakuje na skład cz to ruski ukraiński polski niemiecki holenderski ktoś komu powiedział ktoś inny że drogo bydzie. I tak sobie myśle cz na peno bydzie po 2 zł ta cybula , cz jak na rynku jest tylko dostępny Mercedes x 500 sztuk x 200000zł to bida musi go kupić razem z bogatymi!?! Hmmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...