Skocz do zawartości

Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...


Global Onions Holland

Rekomendowane odpowiedzi

Advertisement
Gość Paweł
Godzinę temu, beowulf87 napisał:

Lipno do wtorku środy nie bierze i od dzisiaj rana zostawilo ludzi ze surowcem

Kupujesz czy masz swój? Oby tylko chcieli brać obraną do marca to będzie dobrze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł
21 godzin temu, beowulf87 napisał:

Lipno do wtorku środy nie bierze i od dzisiaj rana zostawilo ludzi ze surowcem

Oby do końca lutego kupowali bo jak robię małe ilości to nigdzie dalej się nie rusze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Cebulione
2 godziny temu, Gość Ozdrowieniec napisał:

Witam Panowie, jak ceny za cebule obrana białą na przyszły tydzień ? 0,95 gr idzie dostać ?

Tak , 0.95 powinno być standardem w przyszłym tyg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś odbyło się ciekawe webinarium o cebuli kto nie uczestniczył niech później nie narzeka, że innym cebula rośnie a jemu nie. Oczywiście można było zadawać pytania i uzyskać odpowiedzi od fachowców i innych rolników. Wykłady zorganizowała pewną znana firma nasienna na H oraz producent nawozów na A. Pamietajcie o ciągłym dokształcania się i uczeniu się na błędach innych a nie tylko swoich. Jeden z prelegentów mówił o tym że na uprawe 1 ha cebuli potrzeba między 12 a 15 tyś zł. Pamietajcie o tym przed dokonaniem zasiewow aby znów nie powtarzała się sytuacja, że ktoś posieje cebulę a później nie potrafi o nią zadbać bo brakuje mu pieniędzy lub czasu bo areal jest zbyt duży. Ważna była też informacja, że cebulę uprawia się nie częściej niż co 6 rok na tym samym polu po to żeby ograniczyć presję chorób i szkodników. Wiele małych rzeczy potrafi zbudować lub zniszczyć plon i jakość cebuli. 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Rolnik z Wielkopolski
8 godzin temu, Włodzimierz napisał:

Dziś odbyło się ciekawe webinarium o cebuli kto nie uczestniczył niech później nie narzeka, że innym cebula rośnie a jemu nie. Oczywiście można było zadawać pytania i uzyskać odpowiedzi od fachowców i innych rolników. Wykłady zorganizowała pewną znana firma nasienna na H oraz producent nawozów na A. Pamietajcie o ciągłym dokształcania się i uczeniu się na błędach innych a nie tylko swoich. Jeden z prelegentów mówił o tym że na uprawe 1 ha cebuli potrzeba między 12 a 15 tyś zł. Pamietajcie o tym przed dokonaniem zasiewow aby znów nie powtarzała się sytuacja, że ktoś posieje cebulę a później nie potrafi o nią zadbać bo brakuje mu pieniędzy lub czasu bo areal jest zbyt duży. Ważna była też informacja, że cebulę uprawia się nie częściej niż co 6 rok na tym samym polu po to żeby ograniczyć presję chorób i szkodników. Wiele małych rzeczy potrafi zbudować lub zniszczyć plon i jakość cebuli. 

Pozdro

Uczestniczyłem w webinarium.  A przedmówcę popieram. I chciałbym też zwrócić uwagę (zwłaszcza tzw. skoczków, którzy pewnie już myślą o zasianiu swojej pierwszej cebuli albo zwiększania powierzchni), że prowadzący przewidywali raczej kiepski cenowo rok dla cebuli w przyszłym sezonie... I jeżeli pogoda nie zweryfikuje tych prognoz to wszystko wskazuje, że rzeczywiście w przyszłym sezonie cebula może być za pół darmo lub darmo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Włodzimierz napisał:

Dziś odbyło się ciekawe webinarium o cebuli kto nie uczestniczył niech później nie narzeka, że innym cebula rośnie a jemu nie. Oczywiście można było zadawać pytania i uzyskać odpowiedzi od fachowców i innych rolników. Wykłady zorganizowała pewną znana firma nasienna na H oraz producent nawozów na A. Pamietajcie o ciągłym dokształcania się i uczeniu się na błędach innych a nie tylko swoich. Jeden z prelegentów mówił o tym że na uprawe 1 ha cebuli potrzeba między 12 a 15 tyś zł. Pamietajcie o tym przed dokonaniem zasiewow aby znów nie powtarzała się sytuacja, że ktoś posieje cebulę a później nie potrafi o nią zadbać bo brakuje mu pieniędzy lub czasu bo areal jest zbyt duży. Ważna była też informacja, że cebulę uprawia się nie częściej niż co 6 rok na tym samym polu po to żeby ograniczyć presję chorób i szkodników. Wiele małych rzeczy potrafi zbudować lub zniszczyć plon i jakość cebuli. 

Pozdro

Zgadzam sie z toba w 100 procetach ale jest małe ale spojrzmy inaczej nawet nie na pszykladzie cebuli badz innych warzyw icmy krok do tyłu pszenica ozima mozna z koszkami np 3000 złoty prowadzic pszenicę badz 4000 zł intesylikacja produkcji  nie zawsze pszyniesie oczekiwany zysk jesli nakład zwiększymy o 1000 zł na hektar to czesto jest tak ze tylko generujemy koszty by wyciagnac minimalnie wiecej jak z  uprawy za 3000 zł także generowanie kosztów w w warzywach nie zawsze ma podłoże finasowego zysku  nie liczy sie zawsze plon mozna miec plon niższy koszta mniejsze a zysk w kieszeni jak marchew już nadkontrakt  sprzedawalem w sierpniu i nie dawal mi rekordowo 80 czy 100 ton dawał 60 i starczylo dzis bym tego nie sprzedal albo oddał za 10 gr badz mniej sieje cebule rok rocznie 7 ~10 ha robię ja dużo taniej ale i mniej zbieram robilem testowe pola z full ochroną i nawożeniem  i nie było tam odzwiercuedlenia  finasowego  zebralem wiecej ale wiecej utopilem kasy koszty ludzi rok rocznie w górę środki ochrony roślin co roku w gore nasiona  rok rocznie w górę  odrzywki wiadomo  a cebula  30 ~50 gr takie widelki oczywiscie nie wspominam uprawy z dymki badz co gorsze z rozsady gdy tam koszty wsprawiaja w osłupienie wrecz  nawwt sprzedarz  na markety wczesnie wiąże e sie z dużym ryzykiem  czy tylko zarobimy a wiadomo ze  chemie trzeba sprzedawać odrzywki też  korzystam również z odrzywek z Adoba ale nie całą technologie. Wystarzczy spojrzec na lidla jak dzialaja tam marketing kupili 1000 ton krzywego buraczka zapłacili grosze ale prestiż idzie  pomagaja rolnika a czy ktos czytał o tym ze klijeci lidla zaplaca 1 euro niemieckim farmera do kilograma rztwca wieprzowego artykuł z 12 grudnia 2020 roku. Także wracajac do tematu czy robic  cebule  na ful kosztach dla mnie to nie ma finasowego odniesienia jest wiele czynikow pogodowych dla których nie mamy wpływu  a prawda jest taka ze cebula jeszcze 10  15 lat temu udawała sie lepiej na polskich odbianach  czy też holenderskich ale pogoda byla zupelnie inna dziś sa duże ekstrema jedni borykaja sie z szusza drudzy borykaja sie z wodą czasy też sa niestabilne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam panowie 

ja może troszkę nietypowo dzisiaj zacznę ale chciałbym was prosić o trochę cennych rad i uwag 

może bez zbędnego owijania przejdę do rzeczy 

jestem młodym chłopakiem chciałbym się usamodzielnić mam odłożone 15tys zł

chciałbym zacząć obierać cebulę maszynową mam na początkową fazę tego przedsięwzięcia możliwości metrażowe (stara stodoła połączona z chlewnią, prąd kanalizacja, woda bieżąca jest)

sądzę że muszę jedynie zakupić lub wydzierżawić maszynę i w dalszym etapie zatrudnić pracownika(jeśli się mylę proszę poprawcie mnie aktualnie to jest tylko moje gdybanie) 

z rolnictwem nigdy nie miałem do czynienia wiec tu pojawia się mnóstwo moich pytań

od czego mam zacząć?

o czym powinienem pamiętać? 

na początku chciałbym aby ktoś mi dowoził swoją cebulę a ja bym ją tylko obierał. ale kto? czy jest prowadzona jakaś lista skupów prowadzonych w poszczególnych województwach?

jak to wszystko wypada cenowo jakie opłaty będę ponosił a jakie zyski? (oczywiście aby nie było nieporozumień nie oczekuję dokładnych kwot) chodzi mi o rozpiskę np

transport około tyle i tyle za  kilometr

kupno cebuli  około tyle i tyle za kilo

obrana cebula zależnie od skupu około tyle i tyle  

mam nadzieje że wykaże się ktoś zrozumieniem i będzie mu się chciało napisać dla mnie mini(lecz dosyć wyczerpujący) poradnik dla kompletnego nowicjusza na temat tego biznesu od zakupu surowca po przyjęcie zapłaty do kieszeni (od początku do końca) 

jeśli komuś będzie się chciało to wszystko mi ładnie i zgrabnie wyjaśnić w zamian przeleję symbolicznego pieniążka na wybraną przez niego fundację charytatywną/zrzutkę 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...