Skocz do zawartości

Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...


Global Onions Holland

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Rolnik z Wielkopolski

Powiem szczerze, że nie mogę tego pojąć... Wszyscy wiedzą (tak mi się wydaje), że sprzedając za 60 czy 70 groszy białą cebulę się do niej dokłada... Po co więc rolnicy proszą się jak chłopi pańszczyźniani, żeby od nich brać (bo przecież to nie jest zakup) białą cebulę za te pieniądze? Czy ktoś może mi to wyjaśnić? Ja swoją długą przygodę z cebulą rozpocząłem w 1997 roku i wtedy jeden jedyny raz miałem umowę na skup cebuli obranej. Cenę pamiętam jak dziś. 65 groszy za kg. Jak dziś też pamiętam, że po podsumowaniu sezonu doszedłem do wniosku, że to nie biznes dla mnie. To było 23 lata temu!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiorcy robią co chcą i zawsze wytłumaczą się prawami rynku, ale wina leży bardziej po stronie producenta, że dowozi towar w takiej cenie i daje im zarabiać. A kontraktów żadnych nie podpisujcie z tymi kujawskimi obieralniami bo zawsze obrobią chłopów jak chcą, Jak chce się sprzedać to sprzedaje się temu kto daje drożej w danym dniu i tyle. I nie przywiązywać się do jednego kupca bo jak będziesz w potrzebie i będzie słaby rok to i tak dostaniesz to samo co .,, 'skoczek" jako stały dostawca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Guest Rolnik z Wielkopolski said:

Powiem szczerze, że nie mogę tego pojąć... Wszyscy wiedzą (tak mi się wydaje), że sprzedając za 60 czy 70 groszy białą cebulę się do niej dokłada... Po co więc rolnicy proszą się jak chłopi pańszczyźniani, żeby od nich brać (bo przecież to nie jest zakup) białą cebulę za te pieniądze? Czy ktoś może mi to wyjaśnić? Ja swoją długą przygodę z cebulą rozpocząłem w 1997 roku i wtedy jeden jedyny raz miałem umowę na skup cebuli obranej. Cenę pamiętam jak dziś. 65 groszy za kg. Jak dziś też pamiętam, że po podsumowaniu sezonu doszedłem do wniosku, że to nie biznes dla mnie. To było 23 lata temu!!! 

23 lata temu 65 groszy to chyba była dobra cena?

a proszą się bo nie mają gdzie przechować lub mają noże kredytowe na gardle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Advertisement
Gość Rolnik z Wielkopolski

 

"23 lata temu 65 groszy to chyba była dobra cena?

a proszą się bo nie mają gdzie przechować lub mają noże kredytowe na gardle"

A jak siali to myśleli, że mają gdzie przechować? Jakaś klęska żywiołowa rozebrała im przechowalnie? Czy ja hoduję krowy jak nie mam obory? Jak sprzedadzą obraną cebulę po 60 groszy to spłacą kredyty? Przecież dokładają do tego  pogarszając jeszcze bardziej swoją sytuację...

Mentalność "skoczka"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sami jesteśmy sobie wini ale niektórzy są bardziej wini tego stanu rzeczy.

Przykład

Jadą nowicjusze czyli swiezaki na spotkania cebulowe lub do dużego cebularza w okolicy dowiedzieć się paru rzeczy a ten zaczyna opowiadać im bajki że cebulę wystarczy tylko posiac i sama rośnie a nawozy tyle co na pszenicę i będzie dobrze a nasiona i siewnik to pikus i wystarczy na koniec tylko Annę wpuścić i kasy jak lodu. Później jeszcze mówią że zakup ziemi im się w 2 lata zwrócił i że już dawno żadnego kredytu nie mieli bo wszystko za gotówkę. Wszystko takie łatwe więc nowicjusze sieją i później płaczą a inni śmieją się z nich że za grosze oddali. Sam byłem świadkiem takich rozmów więc tylko powtarzam.

Wilcza przysługę takim zachowaniem robicie tym ludziom i sami sobie bo niepotrzebnie doprowadzacie do tych niskich cen  na których nikt nie zarobi. 

Już niedługo skończy się podaż taniej cebuli tak jak było z zimowka i dymka w tym roku. Co do ceny to nadal jest wszystko możliwe. 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zachowanie cechuję głupich naganiaczy. Nie wiem po co to robią ale też spotkałem się z tym o czym piszę Włodzimierz. Niedługo może okazać się, że inne kraje w UE zaczną oskarżać Polskę o stosowanie cen dampingowych na cebulę i ciekawe kto wtedy zapłaci karę za sprzedaż towaru poniżej kosztów produkcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena idzie do góry. Dzwonią po cebulę do obierania i pakowania jak opętani. Mam ostatnie 100 ton i poczekam na dobrą kasę. Idą mrozy więc cebula do marca wytrzyma. W całej Europie Cebula po 1 zł z magazynu i export idzie na Azję Afrykę rekordowymi ilościami. Poza tym cebuli w Polsce zostało mało. Sporo zostało na polach i już nikt jej nie zbierze bo nie ma co. Pozdrawiamy puste obieralnie i sortownie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Gość Gość kujawy napisał:

Gość farmer masz rację dadzą im 50gr to zawiozą i będą się cieszyć że sprzedali. To po co takie firmy mają im płacić więcej skoro mogą mieć za pół ceny. Taki jast niestety polski rolnik.

to co proponujesz ? masz pomysl ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Gość Drożeje napisał:

Coś się dzieje bo zaczynają pytać na import o obraną. A tu surowca brak bo worek płaci 40-70gr Luz i worek 70-80gr

import ? gdzie ?? a masz certyfikat IFS ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość elzbieta
2 godziny temu, Gość Rolnik napisał:

Takie zachowanie cechuję głupich naganiaczy. Nie wiem po co to robią ale też spotkałem się z tym o czym piszę Włodzimierz. Niedługo może okazać się, że inne kraje w UE zaczną oskarżać Polskę o stosowanie cen dampingowych na cebulę i ciekawe kto wtedy zapłaci karę za sprzedaż towaru poniżej kosztów produkcji?

Powiedz mi dlaczego uważasz że masz jakieś pierwszeństwo w uprawie. Bardzo dobrze że do uprawy wchodzą nowi i pokażą wam gdzie wasze miejsce. Jesteście obszarowcami to siejcie zboża i nie porywajcie się z motyką na słońce. Z mniejszych gospodarstw też chcą wyżyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gość Arek napisał:

Cena idzie do góry. Dzwonią po cebulę do obierania i pakowania jak opętani. Mam ostatnie 100 ton i poczekam na dobrą kasę. Idą mrozy więc cebula do marca wytrzyma. W całej Europie Cebula po 1 zł z magazynu i export idzie na Azję Afrykę rekordowymi ilościami. Poza tym cebuli w Polsce zostało mało. Sporo zostało na polach i już nikt jej nie zbierze bo nie ma co. Pozdrawiamy puste obieralnie i sortownie. 

stary 100 ton to wiesz na jeden dzien u stanka wiec daj sobie spokoj i idz spac i zapraszam na wiosne :) jak sie obudzisz to moze zarobisz ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gość Rolnik napisał:

Takie zachowanie cechuję głupich naganiaczy. Nie wiem po co to robią ale też spotkałem się z tym o czym piszę Włodzimierz. Niedługo może okazać się, że inne kraje w UE zaczną oskarżać Polskę o stosowanie cen dampingowych na cebulę i ciekawe kto wtedy zapłaci karę za sprzedaż towaru poniżej kosztów produkcji?

kolego holendrow nie przeskoczysz ! niestety ten rok nie bedzie wesoly dla rolnikow a do tego covid pomaga :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Gość Jacek napisał:

23 lata temu 65 groszy to chyba była dobra cena?

a proszą się bo nie mają gdzie przechować lub mają noże kredytowe na gardle

kolega sa chiny , hiszpania , NL , ukraina, kazachstan nie jestes sam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Włodzimierz napisał:

Sami jesteśmy sobie wini ale niektórzy są bardziej wini tego stanu rzeczy.

Przykład

Jadą nowicjusze czyli swiezaki na spotkania cebulowe lub do dużego cebularza w okolicy dowiedzieć się paru rzeczy a ten zaczyna opowiadać im bajki że cebulę wystarczy tylko posiac i sama rośnie a nawozy tyle co na pszenicę i będzie dobrze a nasiona i siewnik to pikus i wystarczy na koniec tylko Annę wpuścić i kasy jak lodu. Później jeszcze mówią że zakup ziemi im się w 2 lata zwrócił i że już dawno żadnego kredytu nie mieli bo wszystko za gotówkę. Wszystko takie łatwe więc nowicjusze sieją i później płaczą a inni śmieją się z nich że za grosze oddali. Sam byłem świadkiem takich rozmów więc tylko powtarzam.

Wilcza przysługę takim zachowaniem robicie tym ludziom i sami sobie bo niepotrzebnie doprowadzacie do tych niskich cen  na których nikt nie zarobi. 

Już niedługo skończy się podaż taniej cebuli tak jak było z zimowka i dymka w tym roku. Co do ceny to nadal jest wszystko możliwe. 

Pozdro

wiesz w cebuli juz bylo wielu wizjonerow i itd ale cenie za wizjinerstwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Advertisement

Ile dostajecie za obraną czerwoną? Czy to prawda że 85 groszy ktoś dostaje za białą czy tylko tak mówią? Mi znajomi mówili od 75 do 82 groszy zależy od miejsca jak to wygląda u was? Kujawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chlodnie Polskie 0,85 to teraz powinien być standard nie bujcie się walczyć o swoje!! Wszyscy zaczeli mrozić cebule, sami dzwonią, export na wysokim poziomie. Za 2 tygodnie 1zł na chlodniach 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Polska cebula

Polskie chłodnie od poniedziałku 95gr max cena, koniec tygodnia 95gr minimum. Hiszpany zgnily, porosły, skończyły się i została twarda sredniawka lub drobnica a importu nie ma i nie będzie bo Holandia ma ceny 90gr z magazynu. Kolejny rok rolnik dał się wydoić na starcie sezonu. Pewnie z własnej też winy. Produkcja słabej cebuli ze słabych nasion daje efekty. Polska przez firmy nasiennicze traktowana jest jako kraj dla odpadu nasiennego. 1 klasa zostaje w Niemczech Holandii Francji. Skoro dają nam syf to może lepiej od polskich producentów nasionka kupować i za kilka lat będą lepsze od zachodnich. Polskie nasiona 90zl jednostka, zachodnie 1200zl. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość Łukasz

To mało czy dużo ? Bo jak patrzę na wpisy wyżej wydaje mi się że mało niech każdy napiszę konkretnie gdzie płacą tee 85 czy 95 gr bo gdzie dzwonię to albo 60 gr max 70 kilka groszy woec nie wiem skąd ta cena wyżej czy ktoś specjalnie zawyża tu cenę obranej żeby rynek ruszył do góry i wszyscy tak myśleli że jest po tyle byle łuskę sprzedać drogo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Panie Łukaszu a gdzie Pan dzwoni?? bo chyba do pośredników a nie do chłodni. 
Teraz zaczyna np. Oerlemans i płaci 0,85 miejscowym. Na Kujawach i w Wielkopolsce jest jeszcze trochę firm które płaca 0,85 i więcej, ale to prosze sobie poszukac i cenić swój produkt! 0,95 tak jak wczesniej ktoś pisał tez jest do osiągnięcia za bardzo dobry produkt. Oczywiscie mowa tutaj o calosamochodowych ilościach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...