Skocz do zawartości

Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...


Global Onions Holland

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 29.11.2018 o 18:36, Gość kontraktacja napisał:

Przywołuje Pana Globala i jego teorie o wyższości kontraktacji nad wolnym rynkiem. Co tak Pan ucichł i nie prawi już morałów o tym jaki raj jest na kontraktach? I skoro w Holandii taka cywilizacja kontraktowa to dlaczego cena u nich jest 2 zł?

Może sam Pan podpisał kontrakt na obraną i jest wtopa bo każdy rolnik w tym roku wybrnie z kontraktu za 0.30zl bo susza.

Reasumując kontrakty to lipa i kto ich nie ma dzis jest milionerem.

Bo cebula to taka bestia że nigdy nie wiadomo kiedy trafimy w lotka. Ale zawsze wiemy ze trafimy

Global skomentuj prosze.

 

Dzień dobry wszystkim.

Czasem, gdy czytam takie pytania to zaczynam rozumieć dlaczego większość obieralni w Polsce słabo przędzie.

Setki razy już wyjaśniano dlaczego kontrakt jest lepszy niż wolny rynek. Mogę co najwyżej powtórzyć to co pisali koledzy kilka stron wcześniej:

W dniu 10.09.2018 o 17:25, Gość Mam kontrakt napisał:

 

Jak to? Od kiedy kontrakt się nie opłaca? Przecież jak bez kontraktu idzie zarobić to z kontraktem tym bardziej! Gdybym nie miał kontraktu to musiałbym teraz kupować po 70 groszy a tak to mi do domu za 35 przywozi. Chyba kiepskim handlarzom kontrakty solą w oku i stąd te smęty.

W dniu 11.09.2018 o 11:26, Gość Cebul napisał:

I tu wychodzi mentalność polskiego rolnika. Jak miał kontrakt w zeszłym roku na 0,40zł to kupował po sąsiadach za 0,20zł i twierdził że ma 100ton z ha , a teraz się sytuacja odwróciła to plon spadł mu do 15-20 ton z ha. (...)

 

Podam przykład mojego klienta z Małopolski.

Surowiec w kontrakcie za 0.55 zł/kg. Produkt w kontrakcie za 1,85 zł/kg. On serio ma gdzieś, że sąsiad sprzedaje obraną po 2,30 gdyż zysk jest u niego a nie u sąsiada. Podczas gdy tydzień temu sąsiad ciskał gromy, że cena na chłodniach leci na pysk mój klient nadal robił swoje.

Cena jest w NL faktycznie wysoka. Tak jak napisałeś przekroczyła już 2 zł. Na szczęście moi klienci się tym nie przejmują gdyż ja przezornie pisałem kontrakty z rolnikami i nadal mogę oferować cebulę dużo poniżej astronomicznie wysokich cen giełdowych.

Czy Tobie się wydaje, że IKEA kupuje drewno na OLXie licząc na okazje? Czy sądzisz, że Orlen szuka codziennie taniej ropy? Czy myślisz, że Campina prowadzi obwoźny skup mleka z cenami dnia? Wszystkie mocne firmy stoją na kontraktach i możesz tupać nóżką i cieszyć się z udanego roku ale i tak kontraktowcy wychodzą lepiej. 

Polecam spróbować.

Ps. Nie ukrywam,że przyjemniej odpowiadałoby się gdyby pytający miał odwagę się podpisać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.11.2018 o 17:20, Gość Cebula napisał:

Drodzy obieracze, drodzy rolnicy. Zamiast działać na zasadzie partnerstwa bo przecież jesteście od siebie uzależnieni to zachowujecie się wobec siebie jak wrogowie.  A firmy przetwórcze chociaż są dla siebie konkurencją umieją się dogadać i wywołać ogólna destabilizacje na rynku cebuli obranej. Jeszcze ok 3 tygodnie temu prześcigali się na igrit lub w rozmowach tel który z nich da więcej aby kupić każde kilo obieranej cebuli. Teraz kiedy się kolejny raz dogadali co do obniżki cen wywołali u was flustracje, a najlepsze jest to że dużo firm chłodni  nadal płaci 2,4 zł za obrana cebulę a obieracz który skupuje od rolników obraną cebulę płaci 1.9 zł a za surowiec do obierania chciałby płaci 0.8 zł tłumacząc się bełkotem że chłodnie i zachód ma tyle cebuli że są zawaleni i nie skupują . Co oczywiscie jest nieprawda bo cebula nagle z nikąd nie wyrosła. Rozumiem że większość z Was rolników oraz obieraczy ma zobowiązania wobec banków na koniec roku i kasa potrzebna dlatego trzeba było wcześniej o tym pomyśleć i część cebuli sprzedać za super cenę na początku listopada, jednak przyznajcie się że świtało Wam 2 zł za kg cebuli luzem, a 3.3 zł za obraną. Jesli nie postawicie sprawy jasno ze nie sprzedajecie surowca do obierania ponizej 1.3 zł a obieracz ponizej 2.4 zł za obraną to będziecie odbudowywać cenę aż do marca, a 80 % cebul nie doczeka lutego bo są słabej kondycji. Zrobiło się chłodno dlatego na maxa przedmuchać pryzmy, zamknąć magazyny dokończyć orki i czekać na święta. 

Aż się miło czyta gdy ktoś tak rozsądnie podchodzi do sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontrakt jest dobry dla tego co kupuje, nie dla rolnika. Firmy, które wymieniłeś mają kontrakty na zakup paliwa, mleka czy drewna, ale sprzedają na wolnym rynku. Podsumowując kilkadziesiąt lat uprawy cebuli w moim i mojego Ojca gospodarstwie wolny rynek daje większe przychody rolnikowi. Chyba, że chodziło Tobie o chłodnie lub obieralnie to się zgadza, im się zawsze kontrakt opłaca, bo mają wtedy pewne źródło na surowiec. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Advertisement
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt

Walcz o swoje a będziesz zaraz miał taka cenę na polskich chłodniach, wróci to co było? firma ogólnie dostępna, ogłasza się na różnych portalach. Wysyłka tygodniowa przy tej cenie to 2-3 auta, tyle mogę pomoc?Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga , doszło do spotkania ludzi z chłodni ponownie pod przewodnictwem F. Zamiar jest taki: obniżamy cene obranej w przyszłym tygodniu ale zanim to nastąpi to w tym tygodniu troche poczołgamy obieraczy i narazimy ich na straty odmawiając cebulke:) hmmm czas pokaże cz tak będzie.

Pozdrawiam tych którzy wiedzą kto uczetniczy w tych gierkach a mimo to są dostawcami tych Panów i Pań . szykujcie poślanki,,

P.s. worek 1.60, luz 1.40, to po co obierać, ja sprzedaje luz i do nastepnego sezonu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...