Skocz do zawartości

Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...


Global Onions Holland

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Włodzimierz
21 godzin temu, Gość Legal napisał:

Obierania po 2.2 POLICZ? 

 

Spróbuje ale nie mam doświadczenia z legalnym obieraniem wiec jak coś źle policzę to proszę nie miejcie do mnie pretensji, a więc

Etat ma 168 godzin w miesiącu. Minimalna stawka godzinowa w 2018 to 13,7 zł które za każdą godzinę płaci pracodawca,

czyli 168 godzin x 13,7 zł netto daję nam 2301,6 zł na miesiąc czyli koszt dla pracodawcy na wypłatę pensji bez kosztów np.: księgowości która to liczy i funduszy pracy czy coś takiego

Pytanie: ile pracownik obierze na godzinę? a jak wiemy to zależy od wielu czynników np.: jakość i wielkość cebuli, ergonomia stanowiska pracy i np. nożyka, atmosfera w pracy, chęci itp.

Mało doświadczony pracownik obiera ok 200 kg na 8 godzin normalnej cebuli

Średnio doświadczony 300 kg na 8 godzin

Bardzo doświadczony 400 kg na 8 godzin a przy bardzo dobrej cebuli są dni, że obierze nawet powyżej 500 kg na 8 godzin

Z racji, że zawszę mamy kilku początkujących kilku średnich i kilku profesjonalistów przyjmę do kalkulacji że pracownik obiera 300 kg na 8 godzin (w ty roku to optymistyczny wariant ale co tam zakładamy, że mamy super obieralnie a nie jakiś "kurnik" i ludzie są na poziomie a nie z łapanki), a więc

300kg/8godz równa się 37,5 kg na godzinę czyli teraz

13,7 zł/godz podzielimy przez 37,5 da nam koszt obrania 0,365 zł na kg

200kg/8godz równa się  25 kg na godzinę czyli

13,7zł/godz dzielimy przez 25 da nam koszt obierania 0,548 zł na kg cebuli obranej

Z moich wcześniejszych wyliczeń wiemy że z 1 tony łuski otrzymujemy około 750 kg obranej cebuli tak więc

750 kg razy 0,365 zl/kg daję nam 273,75 zł koszt obrania teraz

750 kg razy 2,2 zł za kilogram jak podaje forumowicz legal da nam 1650 zł

1650 zł - 800zł(koszt 1 tony łuski) -273,75 koszt obrania 1 tony da nam 576,25 zł przychodu ale z racji tego że nie mam doświadczenia z legalnym obieraniem nie wiem jakie są jeszcze ukryte koszty które trzeba odjąć od tej sumy np.: podatek dochodowy, licencje, koncesje, rękawiczki i środki bhp, nie wiem, koszty Global GAP czyli np. jak klient otruję się twoją cebulą to nie sklep ma problemy, nie ma problemów pośrednik tylko odszkodowanie płaci ten co ma global GAP czyli obieralnia lub rolnik

Jest jeszcze jeden problem legal napisał 2,2 zł za kilogram. Z tego co wiem to ludzie którzy obierają na legalu mogli podpisać kontrakty w styczniu lutym tego roku na białą cebule w cenie ok 1 do 1,1 zł za kg loco rampa zakładu więc podejrzewam że te 2,2 zł to jest dla nowych legalnych obieralni które nie mają żadnego kontraktu ale mogę się mylić

Proszę piszcie czego nie policzyłem bo na pewno coś się znajdzie

Pozdrawiam

Włodzimierz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.10.2017 o 12:17, Gość Lipiński Junior napisał:

 65 groszy jest na drobnej cebuli bo ludzie za maszynami zrobią mniej a płacone mają za godzinę. Na grubej cebuli wyjdzie 55groszy. Taki koszt będzie zawsze nieważne czy sprzedam za 0,75 czy za 1,15 więc w perspektywie kilku lat widzę to dobrze. Po trzech latach maszyny się splacą i koszt spadnie. Po kilku kolejnych spłacą się panele i koszt prądu odejdzie. Zbyt mam cały rok do Global na kontrakt i tak samo surowiec jak się nasza skończy więc jeden problem z głowy a jak już wejdą maszyny to ilości będą i cebula pojedzie na Zachód bo sanepid mam więc ceny pewnie będą lepsze. Ubytek mam wliczony na średnio 30% a transportu nie liczę bo mam odbiory z domu. Jak czasem trzeba zawieźć na inną obieralnie żeby komuś pomóc całe auto zrobić to wiozę to naszym dużym busem. Opakowania mam paloksy od pana Mateusza więc jedyny koszt to mycie skrzyń. Robię to sam bo lubię. Linia do obierania powinna kosztować 100 - 120 tys zł i zwrócić się w trzy lata. Chyba że ruszymy na dwie zmiany to szybciej się spłaci. Teraz mamy czterch chłopaków na placu i hali do sypania i noszenia cebuli a przy maszynach będzie potrzebny tylko jeden więc już 9000 oszczędności w miesiącu. Dziś kobiety obierają 25 kg na godzinę za 10 zł czyli 40 groszy kg a z maszynami zrobią 40 kg czyli na każdym kg 15 groszy mniej. Ale dojdzie prąd i amortyzacja inwestycji więc w okresie spłaty niewiele się zmienia w kwestii kosztów.

To jest fragment wypowiedzi faceta, który zmodernizował hale pod obieralnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Dawid Pietrzak napisał:

To jest fragment wypowiedzi faceta, który zmodernizował hale pod obieralnie. 

Jest jedno małe ale po kilku latach te maszyny nadają się na złom,wiem bo miałem Sarmaca a i ilości obieranej cebuli przez maszynę na godzinę podawane przez producentów zawsze trzeba dzielić na pół.Gdyby maszyny były takie super to dlaczego holender czy niemiec sam nie ustawi po 20-30 maszyn i nie obiera?  Wielki biznes teraz jest na produkcji maszyn a nie na obieraniu cebuli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Advertisement

Chodziło o maszyny marki Empro. Są to polskie obieraczki, które nie obcinają końcówek cebuli. Jest to dość duża zaleta ponieważ dzięki temu mamy mniejszy odpad. Cebuli nie trzeba sortować. Na pewno z biegiem czasu zaczynają się psuć, ale są polskie i nie drogie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Jak prognozujecie ceny cebuli na kolejne miesiące . Jakiś wróżbita MAciej  jest na forum ;) . Na kujawach łuska na luz 1.00-1.10 zł systematycznie cena idzie w górę . Sa takie osoby które twierdzą że cebula na luz będzie po 2,5 zł w styczniu , tylko to wróżenie z fusów ... Kto trzyma , akto może już dawno sprzedał . Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo duże przypuszczenia graniczące z pewnością że pomimo słabych zbiorów i tak nie uda się obrać wszystkiej cebuli przeznaczonej pod obieranie.Stąd zapewne coraz większy rozjazd cen cebuli w łusce i cebuli obranej.Ludzi do obierania nie ma a maszynki nie dają rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów,

Mam na imię Jacek i pracuję w dużej przetwórni w Danii. Obieramy cebulę na cały kraj i także trochę na export. Nie zamrażamy tylko kroimy na plastry do wyrobów rybnych.

W tym roku temat cebuli jest bardzo trudny bo w Danii nie ma cebuli. To co było to od razu zakontraktowano i nic nie jest już do sprzedaży. W tej chwili obieramy to co udało nam się zakontraktować u firmy z Holandii gdzie kupujemy od kilku lat. Ceny są oczywiście astronomiczne i nie zanosi się aby spadły. Na szczęście odbiorcy bez problemu akceptują każdą cenę. 

Obieranie w Danii wygląda zupełnie inaczej niż to co piszecie tutaj. Zamówienia są na cały rok i  robi się do jednego klienta cały czas. Jak sprzedajemy to piszemy odbiorcy ile kosztowała cebula i ile było z tego produktu a on nam płaci koszty i marżę za każdą dostawę inną kwotę. Nie ma żadnego ryzyka i nie trzeba się zastanawiać gdzie jakie są ceny. Obieramy raczej średnią cebulę na plaster. Duńska cebula jest zazwyczaj bardzo droga więc co roku kupujemy dużo zza granicy. 

Obieramy maszynami wodnymi ze skanerem a potem automatyczną krajalnicą która wyrzuca twarde części i zły kolor. Linia jest produkcji włoskiej.

Pozdrawiam wszystkie obieralnie a szczególnie Mateusza który mi podał link tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość John "Wilk" Rambo

Dla Duńskiego wielbiciela kontraktów i P. Mateusza... W Dani mogą sobie pozwolić na takie fanaberie jak kontrakty skanery i wysokie ceny bo Duńczyk to bogaty konsument i ma wyj ....ne cz coś kosztuje 0.50ekg cz 2 ekg. U nas w Polandii jest bida i potrzebujemy jeść a nie delektować sie. Cena gra role i co za tym idzie cięcie kosztów. A życie bez kontraktów jest piękne i emocjonujące dla prawdziwych twardzieli a nie dla frajerów którzy nie mają pojęcia o handlu.

P.s. w tym roku wielbicieli kontraktów chyba wykosi hehehe wasi sąsiedzi walą cebule po 2-2.30 netto na chłodnie a wy po 67groszy do max 1 zł . a bedzie drożej. I cały zysk z ostatnich 50lat poszedł do kibla. Pozdrawiam wielbicieli kontraktów. Gdziekolwiek sie pochowaliście ślę wam całusy bidulki bankruciki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość sprzedawca
13 godzin temu, Gość joantek napisał:

Jako do takiej az beda chentni aby skosztowac cebuli pietruszka w tamtym roku kosztowala w detalu 12-20 zl i ktos to kupowal .

kiedy i gdzie tyle kosztowała !!! owszem dochodziła do max 12-13 zł ale to było krótko,nie było zejscia za taką cene !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gołota A.

Obecne ceny to strzał w kolano Europejskiego i zwlaszcza Polskiego farmera.

Cebula do europy płynie szerokim strumueniem z Ukrainy,Rosji i jej republik, obieralnie powstają tam jak grzyby po deszczu co za kilka lat poskutkuje tym ze u bas bedziemy siać kukurydze bo wschód nas zaleje swoimi płodami rolnymi. A mają potencjał

Wczesniej ten potencjał był dusxony bo była niepisana zasada "my wam rope i syrowce z ziemi a wy nam żarcie" bilans handliwy był ok dka wszystkich. Teraz po aneksji Krymu i wprowadzeniu embarga Putin na w d. ie status quo!!!

My sue podniecamy że cena dojdzue do 2 zł ...i dojdzie ale na pare dni a potem wyleje się miże schomikowanej cebuli na rynek. Good luck

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gołota A. Czy Ty siebie widzisz? Po co te głupoty? Putin ma nas w d? To zachód powprowadzal embarga na Rosję i nie dziwne że on odpowiedział tym samym. Dalej głosujcie na pis czy po to Obaczyciw co będzie. USA,nasz wielki wg karła  przyjaciel właśnie wprowadził embargo na polską wieprzowine. Rząd obiecał sadownikom 25gr za kilogram jabłek, w TVP trwa propaganda jak to jest dobrze bo kupują. Powiem Ci jedno, nie kupują A cena to 8gr za kilogram. Jeden skup tylko bierze w województwie lubelskim. Polityka rządzi handlem i będzie rządzić. A Putin to akurat tylko odpowiedział Polsce pięknym za nadobne za wspieranie kolejnego "przyjaciela" z Ukrainy który zalewa nas swoją żywnością. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marek Bronisze

Gościu Marcinie USA nie wprowadziło embarga na wieprzowine!!!

"W czwartek Stany Zjednoczone zawiesiły import wieprzowiny z Polski z powodu afrykańskiego pomoru świń - informuje Reuter.

Afrykański pomór świń szybko rozprzestrzenił się w Europie Wschodniej i Chinach, największym na świecie producencie wieprzowiny. Co chwilę pojawiają się informacje o nowych przypadkach choroby.

Jak podkreśla Agencja Reutera, Stany Zjednoczone są wolne od tej choroby i pragną utrzymać ten stan.
REKLAMA

Z tego powodu USA postanowiły zawiesić import wieprzowiny z Polski.

Agencja zauważa jednak, że ludzie nie są podatni na ASF - nie przenosi się on ze zwierząt na ludzi.
USA tłumaczą decyzję

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych "dokonuje przeglądu protokołów eksportowych z Polski" po tym, gdy w jednym z zakładów eksportujących wieprzowinę do USA wykryto, że nie przestrzega on wymogów mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się poważnych chorób zwierząt gospodarskich."

Marcinie to nie kwestia sojuszy tylko ochrony zdrowiu trzody chlewnej w USA. To chyba mądre by nie ryzykować !

Po drógie Marcinie "zachód" to my!! Cała Europa a nie każdy sobie. Świat cywilizowany nałożył sankcje na Federacje Rosyjską w odwecie za jej imperialistyczne zakusy i jak masz Marcinie troche oleju w głowie to możesz przewidzieć co by było gdyby świat nie zareagował.(ll wojna światowa,Hitler Adolf)

Po trzecie jabłka kosztują tyle ile za nie chce zapłacić konsument (prawo rynku) i podatnicy czyli ty i ja i 37mln Polaków nie bedziemy sie składać po raz kolejny na nieudolnych producentów jabłek którzy nie potrafią sprzedawać swojego towaru.

Marcinie PIS został wybrany w demokratycznych wyborach i zamiast jęczeć weź sie do roboty i zawieź jabłuszka tam gdzie ludzie chcą je kupić i nie wciskaj im tych jabłuszek na siłe.

Popyt i podaż oraz dobre ludzkie serca niech będą z nami:)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mareczku gdyby chodziło o imperjalistyczne zapedy to stany powinny być już dawno "zrownane" z ziemią. Nie ma wieksego narodu i władzy podobnej do Hitlera. Przepraszam A my dlaczego mamy się składać na 500 plus rozdawnictwo pieniędzy itp? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rynku nastąpił pewien zastój w skupie cebuli co powoduje pewne ruchy na obniżkę ceny.Już można kupić cebulę do obierania poniżej 1.00zł/kg.

Może być ciekawie jeśli cebula na worki nie będzie miała takiego zejścia i ceny jakiej oczekują rolnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obierka jak kazdy chcesz kupic tanio drogo sprzedac tylko po co piszesz ze zastoj sie robi obierana drozeje kosztuje juz 2zl a na worek sa kupcy .Nie masz gdzie kupic towaru? czy cena Ci nie odpowiada? czyzby za wysoka na twoje mozliwosci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, worek to idzie ale szerokimi strumieniami z poza granic Polski. Większość cebularzy nie robi worka bo czekają na super cenę, ona już jest!! Nie dajmy się zwariować. A to 2 zł to dawno było, tez jest to dość niebezpieczne, zaraz na zachód dojdzie mrożonka i  zrobią polowe mniej zamówień przez 2 tygodnie i zrobią panikę. Cieszmy się tym co jest!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
19 godzin temu, Gość Gosc napisał:

Obierka jak kazdy chcesz kupic tanio drogo sprzedac tylko po co piszesz ze zastoj sie robi obierana drozeje kosztuje juz 2zl a na worek sa kupcy .Nie masz gdzie kupic towaru? czy cena Ci nie odpowiada? czyzby za wysoka na twoje mozliwosci?

Cebula może być nawet po 5 zł ale jak nie masz ludzi do obierania to co ci to daje?

A tak dla jasności w tym tygodniu sprzedają obraną po 2,20zł a od poniedziałku 2.40 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.10.2018 o 20:10, Gość Max napisał:

Czy to prawda, że w Niemczech Cebula jest już po 0,44 euro? 

W Niemczech jeszcze nie ponieważ tania, polska cebula zaniża ceny.

W Holandii 0,44€ płacono już we wrześniu.

W Danii poniżej 45 centów nawet nie ma rozmowy z rolnikiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...