Skocz do zawartości

zasady zatrudniania pracowników z Ukrainy


Gość mariusz

Rekomendowane odpowiedzi

To może doradzicie jaka składkę zus czy krus opłacać jesli chce zatrudnić pracownika do lekkich prac w gospodarstwie

Tak to wygląda z punktu widzenia formalnego.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z  21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium RP jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dz. U. z 2015 r. poz. 588)

1. Pracodawca zainteresowany zatrudnieniem obywateli Republiki Armenii, Republiki Białoruś, Republiki Gruzji, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy winien przedłożyć w PUP wypełniony formularz oświadczenia z pouczeniem wraz z kopią.

2. Po dokonaniu wpisu do rejestru przez PUP, oryginał oświadczenia pracodawca przekazuje cudzoziemcowi, który przedkłada go placówce dyplomatyczno - konsularnej w miejscu stałego zamieszkania, natomiast kopia zarejestrowanego oświadczenia pozostaje w urzędzie pracy.

3. Pracodawca zobowiązany jest do zatrudnienia cudzoziemca, którego dotyczyło złożone oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy, zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu Pracy.

4. Oświadczenia muszą być wypełnione czytelnie. Dokumenty, które noszą znamiona m.in. powielania, przerabiania i skreślania nie będą rejestrowane.

5. W oświadczeniu należy podać:

• sektor działalności gospodarczej zgodnie z PKD na poziomie podklasy  /Polska Klasyfikacja Działalności – dostępna na stronie internetowej www.stat.gov.pl/;

• zawód w jakim będzie pracował cudzoziemiec – według grup elementarnych klasyfikacji zawodów i specjalności dostępnej na stronie:

 www.psz.praca. gov.pl  w zakładce – Klasyfikacja Zawodów;

• przewidywane miesięczne wynagrodzenie brutto w PLN.

Podczas rejestracji oświadczenia w Powiatowym Urzędzie Pracy pracodawca/przedsiębiorca  weryfikowany będzie za pomocą baz danych tj. Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Rolnik / osoba fizyczna winna przedstawić:

·         dowód osobisty lub paszport

·         NIP

·     zaświadczenie z właściwego Urzędu Gminy o powierzchni gospodarstwa rolnego lub zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu w KRUS lub  zaświadczenie o nadaniu numeru identyfikacyjnego producenta rolnego z ARiMR lub aktualny nakaz płatniczy. Oświadczenie winno być podpisane przez osobę fizyczną powierzającą wykonywanie pracy albo osobę umocowaną do  reprezentacji firmy lub pełnomocnika / pod warunkiem przedłożenia aktualnego pełnomocnictwa potwierdzonego notarialnie/. Wzór oświadczenia oraz pouczenie dla podmiotu składającego oświadczenie dostępny w Biuletynie Informacji.   

Druki do pobrania: Oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy obywatelowi Republiki Armenii, Republiki Białoruś, Republiki Gruzji, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian

Do powyższej listy wypada chyba dodać jeszcze, że:

 

Zgodnie z prawem, zatrudniając Pracownika w gospodarstwie, które jest prowadzone w ramach działalności gospodarczej, powinno się zawrzeć z nim umowę o pracę lub umowę zlecenie. Od każdej z nich odprowadza się składki ZUS. KRUS płacą posiadacze użytków rolnych. Wysokość składki wynika z przepisów, najlepiej gdyby to wyliczył specjalista od płac i kadr lub można zwrócić się do ZUS o pomoc. Od takiego pracownika powinno się także odprowadzać zaliczki na podatek do US.
 
Natomiast prowadząc gospodarstwo jako osoba fizyczna można zawrzeć umowę o dzieło. Wtedy nie płaci się składek ZUS, a podatek zatrudniony rozlicza w swoim kraju (Ukrainie) w ramach umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
 
A jakie są realia? ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prowadząc gospodarstwo nie zawracał bym sobię głowy pozyskiwaniem i zatrudnianiem pracowników. Jest kilka firm które się tym kompleksowo zajmują. Zawierają umowy, robią badania lekarskie i szkolenie BHP.

 

Osobiście nie bawił bym się biurokracją, lecz uprawą aby zwiększać zyski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Advertisement
  • 1 year later...

Są agencje pracy, dużo firm zwłaszcza produkcyjnych z takiej obsługi korzysta. Myśmy zaczęli niedawno współpracę z nowym biurem nazywają się Worksol, na worksol.pl można ich ofertę znaleźć. Pierwsze wrażenie jest okej, dużo nam pomogli w kwestii obcokrajowców bo dopiero od tego roku zatrudniamy ludzi z Ukrainy i ułatwia nam to życie, bo w Polsce rąk do pracy zaczęło brakował w pewnym momencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
  • 1 year later...
Gość JoshuaUtess

Witam. Mam pytanie o pracowników sezonowych. Czy jeśli co roku przyjmuje do tej samej pracy stałych pracowników, to czy za każdym razem musze wysyłać ich na badania lekarskie i szkolenia bhp? Czy co rok musze zakładać nową teczkę z aktami pracownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...