Skocz do zawartości

zasady zatrudniania pracowników z Ukrainy


Gość mariusz

Rekomendowane odpowiedzi

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt

To może doradzicie jaka składkę zus czy krus opłacać jesli chce zatrudnić pracownika do lekkich prac w gospodarstwie

Tak to wygląda z punktu widzenia formalnego.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z  21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium RP jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dz. U. z 2015 r. poz. 588)

1. Pracodawca zainteresowany zatrudnieniem obywateli Republiki Armenii, Republiki Białoruś, Republiki Gruzji, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy winien przedłożyć w PUP wypełniony formularz oświadczenia z pouczeniem wraz z kopią.

2. Po dokonaniu wpisu do rejestru przez PUP, oryginał oświadczenia pracodawca przekazuje cudzoziemcowi, który przedkłada go placówce dyplomatyczno - konsularnej w miejscu stałego zamieszkania, natomiast kopia zarejestrowanego oświadczenia pozostaje w urzędzie pracy.

3. Pracodawca zobowiązany jest do zatrudnienia cudzoziemca, którego dotyczyło złożone oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy, zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu Pracy.

4. Oświadczenia muszą być wypełnione czytelnie. Dokumenty, które noszą znamiona m.in. powielania, przerabiania i skreślania nie będą rejestrowane.

5. W oświadczeniu należy podać:

• sektor działalności gospodarczej zgodnie z PKD na poziomie podklasy  /Polska Klasyfikacja Działalności – dostępna na stronie internetowej www.stat.gov.pl/;

• zawód w jakim będzie pracował cudzoziemiec – według grup elementarnych klasyfikacji zawodów i specjalności dostępnej na stronie:

 www.psz.praca. gov.pl  w zakładce – Klasyfikacja Zawodów;

• przewidywane miesięczne wynagrodzenie brutto w PLN.

Podczas rejestracji oświadczenia w Powiatowym Urzędzie Pracy pracodawca/przedsiębiorca  weryfikowany będzie za pomocą baz danych tj. Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Rolnik / osoba fizyczna winna przedstawić:

·         dowód osobisty lub paszport

·         NIP

·     zaświadczenie z właściwego Urzędu Gminy o powierzchni gospodarstwa rolnego lub zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu w KRUS lub  zaświadczenie o nadaniu numeru identyfikacyjnego producenta rolnego z ARiMR lub aktualny nakaz płatniczy. Oświadczenie winno być podpisane przez osobę fizyczną powierzającą wykonywanie pracy albo osobę umocowaną do  reprezentacji firmy lub pełnomocnika / pod warunkiem przedłożenia aktualnego pełnomocnictwa potwierdzonego notarialnie/. Wzór oświadczenia oraz pouczenie dla podmiotu składającego oświadczenie dostępny w Biuletynie Informacji.   

Druki do pobrania: Oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy obywatelowi Republiki Armenii, Republiki Białoruś, Republiki Gruzji, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
Gość Sebastian

Do powyższej listy wypada chyba dodać jeszcze, że:

 

Zgodnie z prawem, zatrudniając Pracownika w gospodarstwie, które jest prowadzone w ramach działalności gospodarczej, powinno się zawrzeć z nim umowę o pracę lub umowę zlecenie. Od każdej z nich odprowadza się składki ZUS. KRUS płacą posiadacze użytków rolnych. Wysokość składki wynika z przepisów, najlepiej gdyby to wyliczył specjalista od płac i kadr lub można zwrócić się do ZUS o pomoc. Od takiego pracownika powinno się także odprowadzać zaliczki na podatek do US.
 
Natomiast prowadząc gospodarstwo jako osoba fizyczna można zawrzeć umowę o dzieło. Wtedy nie płaci się składek ZUS, a podatek zatrudniony rozlicza w swoim kraju (Ukrainie) w ramach umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
 
A jakie są realia? ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prowadząc gospodarstwo nie zawracał bym sobię głowy pozyskiwaniem i zatrudnianiem pracowników. Jest kilka firm które się tym kompleksowo zajmują. Zawierają umowy, robią badania lekarskie i szkolenie BHP.

 

Osobiście nie bawił bym się biurokracją, lecz uprawą aby zwiększać zyski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Są agencje pracy, dużo firm zwłaszcza produkcyjnych z takiej obsługi korzysta. Myśmy zaczęli niedawno współpracę z nowym biurem nazywają się Worksol, na worksol.pl można ich ofertę znaleźć. Pierwsze wrażenie jest okej, dużo nam pomogli w kwestii obcokrajowców bo dopiero od tego roku zatrudniamy ludzi z Ukrainy i ułatwia nam to życie, bo w Polsce rąk do pracy zaczęło brakował w pewnym momencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
  • 1 year later...
Gość JoshuaUtess

Witam. Mam pytanie o pracowników sezonowych. Czy jeśli co roku przyjmuje do tej samej pracy stałych pracowników, to czy za każdym razem musze wysyłać ich na badania lekarskie i szkolenia bhp? Czy co rok musze zakładać nową teczkę z aktami pracownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...