Jump to content

Papryka - Uprawa - porady


Guest Damian

Recommended Posts

"Spośród odmian papryki czerwonej do uprawy w gruncie (bez osłon), wartych polecenia w tym sezonie jest kilka, w zależności od Twoich oczekiwań:

ARISTOTLE (hodowla Seminis) – odmiana wczesna, typu „block”, cena około 180- zł/1000 nasion (tylko, że problem jest z nasionami w tym sezonie, bo ich nie ma)

CHOUCA F1 (hodowla HM Clause) – odmiana w miarę wczesna, o dość grubych ścianach, typu „block”, cena około 200-220 zł/1000 nasion

SOLARIO F1 (hodowla HM Clause) – odmiana wczesna, o dość grubych ścianach, owoce 0,25 kg, typu „block”, cena około 200-220 zł/1000 nasion

KAPTUR (hodowla Seminis) – odmiana wczesna, typu „stożek”, polecana do uprawy gruntowej.

 

Oczywiście, są jeszcze odmiany innych firm, np. Nunhems, DeRuiters, BAKKERE, ENZA ŻADEN i innych. te trzy wymienione są bardzo popularne, bo są to odmiany wczesne o dużym potencjale produkcyjnym. A odpowiednio wczesny plon (czyli zbiór w pierwszej połowie sierpnia) gwarantuje wysoką ceną.

 

Zalecenia obsada roślin to 34 tys. na hektar. Jeśli, jak 90% hodowców papryki w Polsce, będziesz wysadzał ją sadzarkami do kalafiora, to uzyskasz 28 tys roślin na ha.. Przy tej wyższej obsadzie spodziewany plon to 50-70 t/ha. Oczywiście, nawadnianie kropelkowe jest kluczowe dla sukcesu w uprawie papryki.

Jeśli chcesz coś wiedzieć więcej, pytaj o szczegóły."

 

Powyższą myślę, że dośc wyczerpującą odpowiedź otrzymaliśmy od specjalisty ds. uprawy papryki z którym się skontaktowalismy.

 

IGRIT wraz z Forum będzie się powli zmieniał. Dlatego powyższa odpowiedź jest w nieco innym tonie, niż większość postów na forum. Rozpoczynamy współpracę z profesjonalistami zajmującymi się różnymi obszarami działalności, poruszanymi na forum. Będziemy dbali o ich obiektywizm oraz aby dostarczali informacji, o które pytacie na forum.

Będziemy wdzięczni za wszelką opinię zwrotną czy są Państwo zainteresowani takimi informacjami?

Link to post
Share on other sites

Nie podejmuję się odpowiedzi na pytanie o ochronę papryki przed chwastami. Jest to temat bardzo wrażliwy, bo:

- brakuje zarejestrowanych herbicydów do tej uprawy w Polsce

- rolnicy sprowadzają jakieś preparaty z zagranicy, ale to ryzyko, bo nie mają one rejestracji w Polsce

- papryka jest teraz badana skrupulatnie na pozostałości ŚOR i rolnik, który zastosuje niezarejestrowane preparaty, naraża się na spore kary

- jeśli bym Ci coś doradził, a odbiorca zrobił by badania na pozostałości i coś wykrył, to miałbyś pretensje do mnie i mogło by się skończyć w sądzie, na czym ja bym ucierpiał. Po prostu, nie podłożę się. Na pewno możesz przed sadzeniem zastosować jakiś herbicyd zawierający glifosat (jest ich mnóstwo).

Możesz skorzystać z zaleceń praktycznych, jak ograniczyć presję chwastów  w papryce, np. http://www.paprykaprzytycka.eu/chwasty.html. Dość skuteczne jest wykładanie włókniny lub folii, które przyspieszą wzrost papryki i ograniczą chwasty. A w powszechnej praktyce, rolnicy rok wcześniej ptrzygotowują sobie stanowisko pod paprykę, zwalczając chwasty. W roku siewu, inetnsywnie zwalczają chwasty przeds siewem, przy pomocy uprawek mechanicznych. Jest tylko ryzyko przesuszenia gleby.

Na pewno skuteczne jest odchwaszczanie mechaniczne, tym bardziej, że papryka jest uprawiana w szerokich międzyrzędziach. Trzeba, po prostu często chodzić na pole, obserwować i reagować, gdy tylko pojawią się chwasty.

Do zwalczania chorób zarejestrowanych jest kilka fungicydów, np. Signum® 33 WG (systemiczny), Rovral® Aquaflo 500 S.C. (kontaktowy). Warte polecenia są fungicydy biologiczne, oparte o pasożytnicze grzyby, np. Contans WG lub bakterie, np. Serenade ASO i Polyversum WP
 

Szkodnikami, które są niebezpieczne dla papryki są mszyce, mączliki i inne owady ssące, które przenoszą wirusy.

Tutaj masz pełna listę fungicydów i insektycydów, zalecanych dla pparyki w 2016 r http://www.premiumfruits.eu/images/ochrona_roslin/POR_papryka.pdf. Pamiętaj tylko o pozostałościach ŚOR – należy tak dobrać terminy zabiegów i dawki, aby nie przekroczyć norm.

Co do nawożenia, to prześlij wyniki analizy gleby (analizy ogrodnicze) wraz z informacją o przedplonie. Wtedy łatwiej będzie ustalić nawożenie pod twoją paprykę.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
Guest piotrek

Mam pytanie czy jak zasialem paprykę mam ją nawozić odrazu czy dopiero po jej wykielkowaniu z góry dziękuję

Papryka posiana w substracie torfowym specjalnym do wysiewu lub uniwersalnym ma odpowiednio dobraną startową dawkę nawozu.Nie dokarmiaj niczym oprócz wody praktycznie do posadzenia w miejsce stałe.Ewentualnie tak na 10 dni przed sadzeniem zaaplikuj np.goemar goteo 0,1% lup podobny preparat aktywizujący wzrost włośników.Nie zapomnij profilaktycznie podlać rozsady preparatem Previcur Energy 10-15ml/10litrów wody.

Link to post
Share on other sites
  • 11 months later...
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Hej jak tam u wa papryka? Ja posadziłem kawałek po raz pierwszy i takie pytanie czy jeśli ona dopiero teraz kwitnie albo zaczyna kwitnąć to nie przy późno i czy coś z tego będzie? Papryka kilka różnych odmian blok i kapia, czerwone i żółte w gruncie tak eksperymentalnie. Sadzona do gruntu 22 maja jak dobrze pamiętam i od tego czasu trochę się zagęściła ale niewiele na wysokość przyrosła i teraz kwitnie na 1, 2 piętrze. Jeśli słabo to podpowiedzcie czym ją prysnąć żeby ruszyła

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

I jak sezon paprykowy w pełni? u mnie sporo papryk się pomarszczyło przez tą suszę ale te które zostały są bardzo fajne duże i ciężkie trafiają się żółte po 450g czy tak jest mormalnie  że jak odmiana jest opisana 200-250 to trafiają się co jakiś czas takie olbrzymy?

 

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
5 godzin temu, mkar napisał:

Ale są przecież różnego rodzaju środki którymi można wykonać oprysk. Które bardzo dobrze sprawdzą się w tego rodzaju sytuacjach.

A coś sprawdzonego polecisz??

używałem kilku specyfików, niestety skuteczność nie była zadowalająca 

Link to post
Share on other sites
Advertisement
  • 5 months later...
  • 10 months later...
Guest Gość Mateusz

Aristotle, Chouca, Solario. Najlepiej sadzić po 15 maja jak już przejdą zimni ogrodnicy. Każdy rok jest inny i pogoda weryfikuje kiedy zasadzi się. Jak pogoda bedzie sprzyjać to początek września są pierwsze czerwone owoce. Sam produkujesz rozsade czy zamawiasz gotową?

Link to post
Share on other sites
Guest Gość Mateusz

Zamówienie na gotową rozsade trzeba składać w styczniu. Teraz to już za późno na ten temat. Sam wiem bo zamawiałem od razu na początku roku. Majowe terminy są bardzo oblegane na gotową rozsade.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...