Skocz do zawartości

Forum rolnicze i sadownicze - IGRiT.pl używa ciasteczek (cookies). Zapoznaj się z Polityka prywatności aby uzyskać więcej informacji.    Rozumiem i akceptuję
  • Zaloguj korzystając z Facebooka Zaloguj korzystając z Twittera Log In with Google      Logowanie »   
Uprawa ziemniaka - zyski i straty

35 odpowiedzi w tym temacie

#21 Gość_Gość_*

Gość_Gość_*
  • Goście

Napisano 15 grudzień 2017 - 16:40

trzeba się pierw zastanowić czemu jest taka ceną. Nie zwalać wszystkiego na import czy eksport. Dużo rolników nie umie liczyć i dlatego jest tak czy inaczej. U mnie jest gość co sadzi 20 hektarów sprzedaje 15kg 4zł z domu w tym roku tak jest. średnio ma 27 -30 ton z hektara handlowego ziemniak dobry bo  piaskowej ziemi . Ja jeszcze kiedyś sam sadziłem ziemniaki teraz osobiści wole kupić od niego i rozwieść. Naszykowane poważone przebrane a u mnie w detalu cena jest 80gr-1zł.  Ten rok jest dużo lepszy niż rok temu więc nie wiem czemu tyle osób narzeka

U mnie jak bym nie liczył w uprawie ziemniaka przy utargu poniżej 15 tys. zł z ha na inwestycje i rozwój gospodarstwa nie zostaje nic . Dużo jest kosztów ukrytych a rok trwa 365 dni. Pracownicy coraz drożsi i coraz ich mniej a praca z pijakami to nic przyjemnego. Uważam że sytuacja przez kilka lat się nie zmieni, dlatego kto bystrzejszy to szuka alternatywnych źródeł dochodu. 

• 0

#22 Daria.rolnik

Daria.rolnik

Dojrzały Forumowicz

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 51 postów
  • Region:dolnośląskie
  • Opis zajęcia::Uprawiam pole, hoduje zwierzęta.
  • Zajęcie:produkcja rolna-zwierzęca

Napisano 15 grudzień 2017 - 18:48

Dokładnie zgadza się wielu rolników nie potrafi kalkulować kosztów a później narzekanie ''że się nie opłaca''. Znam osobiście jednego który nie odróżnia sałetrosanu od polidapu a 3ha pola potrafi uprawiać pół dnia i o dziwo że tyle ropy zużywa. Moja sąsiadka potrafi 5razy pryskać ziemníaki na zaraze a drugi sąsiad tylko raz bo on chce ,,ekologiczne,, a po wykopkach powiedział tak: więcej nie sadze. Więc o czym my rozmawiamy.
  • 0

#23 Gość_realista_*

Gość_realista_*
  • Goście

Napisano 15 grudzień 2017 - 20:04

Dokładnie zgadza się wielu rolników nie potrafi kalkulować kosztów a później narzekanie ''że się nie opłaca''. Znam osobiście jednego który nie odróżnia sałetrosanu od polidapu a 3ha pola potrafi uprawiać pół dnia i o dziwo że tyle ropy zużywa. Moja sąsiadka potrafi 5razy pryskać ziemníaki na zaraze a drugi sąsiad tylko raz bo on chce ,,ekologiczne,, a po wykopkach powiedział tak: więcej nie sadze. Więc o czym my rozmawiamy.

Myślisz że rolnik to nie potrafi uprawić pola i nie wie że ziemniaki trzeba chronić przed zarazą,a ty wiesz i tym się utwierdzasz w swojej "mądrości".

Zajrzyj sobie do danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i sprawdz koszt produkcji 1kg ziemniaków wyliczony przez ludzi z tytułami profesorskimi z dziedziny ekonomiki rolnictwa.Koszt produkcji uwzględniający koszty bezpośrednie ( te twoje opryski.saletrosany,polidapy itd.) i pośrednie wynosi ok. 50gr/kg. W obecnej sytuacji rynkowej rolnik sprzedaje a raczej "męczy" po ok. 20-30gr/kg. Więc o czym my rozmawiamy.

• 0

#24 Daria.rolnik

Daria.rolnik

Dojrzały Forumowicz

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 51 postów

Napisano 15 grudzień 2017 - 22:24

Widze że mam doczynienia z osobą która nigdy ziemniaków nie sadziła :-) Wcale tak nie twierdze tylko jak ktoś nie potrafi zadbać to dla niego zawsze będzie mało opłacalne i nie sadzę ziemniaków rok czy dwa więc wiem jakie koszty ponosze i jaki mam plon i potrafie wyliczyć jaki mam z tego zysk. Tak samo robie z każdą uprawą rzepakiem pszenicą czy kapustą. A ty mí mówisz o danych statystycznych które są bujdą na dwa koła bo według takich profesorów przeciętny rolnik nie miałby prawa bytu
  • 0

#25 Gość_Gość_*

Gość_Gość_*
  • Goście

Napisano 15 grudzień 2017 - 23:26

Witam jestem z okolic błonia i jak się patrzę na uprawę ziemniaka to woła o pomstę do nieba, mam nadzieję że ktoś się w krótkim czasie zainteresuje jak się uprawia ziemniaka jadalnego , wywalony szampast na pole na wiosnę od razu idzie włóknina ziemniaki przy!!!!! gotowaniu śmierdzą gównem. Sam uprawiam ziemniaki na peepes i solana oraz na rynek Bronisze i wiem ile można dać azotu w danym roku żeby to dobrze sprzedać. Ten rok nie jest zły dla niektórych plantatorów co robią tylko na Bronisze skoro za 4c 5a 5b i wyżej dają po 1200 zł bez dopłat i się śmieją że trzeba się rozwijać i iść do przodu sama rdza o tej porze po 4 zeta. Sam uprawiam 28 ha ziemi 10 ha zakontraktowanego ziemniaka 8 ha na Bronisze jadalnego 5 ha zboża i i 5ha warzyw zakontraktowanych i jak się pytam kolegi czy jedzie na ferie zimowe to mi mówi że kiepski rok może w następnym? i Tak w kółko a o dzierżawę to mało się nie zabije, Po co to robić??
  • 0

#26 Gość_pisuar_*

Gość_pisuar_*
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2017 - 14:51

Masz 28 ha ziemi i co roku uprawiasz 18 ha ziemniaka i jeszcze się tym chwalisz? Dekli w tym kraju jednak co raz więcej.

• 0

#27 Gość_Sieradzak_*

Gość_Sieradzak_*
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2017 - 22:25

No i co w tym dziwnego.Ja mam 18ha i co roku mam 15-14ha ziemniaków.Jest to tylko i wyłącznie kwestia nawożenia.
  • 0

#28 Marcin95

Marcin95

Dojrzewający

• Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 47 postów
  • Region:świętokrzyskie
  • Opis zajęcia::uprawa: ziemniaki, maliny, wisnie, zboże
  • Zajęcie:produkcja rolna-roślinna

Napisano 17 grudzień 2017 - 04:00

No i co w tym dziwnego.Ja mam 18ha i co roku mam 15-14ha ziemniaków.Jest to tylko i wyłącznie kwestia nawożenia.

a choroby, szkodniki, chwasty? Dla zdrowego rozsądku się płodozmian powinno zachowywać
  • 0

#29 Gość_Gość_*

Gość_Gość_*
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2017 - 07:44

U mnie jak bym nie liczył w uprawie ziemniaka przy utargu poniżej 15 tys. zł z ha na inwestycje i rozwój gospodarstwa nie zostaje nic . Dużo jest kosztów ukrytych a rok trwa 365 dni. Pracownicy coraz drożsi i coraz ich mniej a praca z pijakami to nic przyjemnego. Uważam że sytuacja przez kilka lat się nie zmieni, dlatego kto bystrzejszy to szuka alternatywnych źródeł dochodu. 

Panowie może inaczej bo się tylko wzajemnie wyzywacie tutaj. Każdy niech sam przeanalizuje jaki ma sprzęt w gospodarstwie potrzebny do produkcji jaką prowadzi. Jeśli ma wszystkie maszyny poniżej 10 lat i zero kredytu to jest bardzo dobrym rolnikiem i jego kalkulacje są dobre a jak średnia maszyn jest wyższa  to jest tylko gorzej. I tu mamy odpowiedź czy uprawa jest opłacalna czy tylko się przechwalacie że nie umiemy liczyć kosztów. Popatrzcie na inne dziedziny gospodarki, jak i ile robią i czym jeżdżą. Uważam, że nasza praca jest nie zapłacona.

• 0

#30 Gość_Sieradzak_*

Gość_Sieradzak_*
  • Goście

Napisano 17 grudzień 2017 - 07:58

Mądrego aż miło posłuchać. Moim rejonie masowo zaczynają sadzić sady więc przewiduje za niedługi czas zakwitniecie lipy w dziedzinie sadownictwa. Niestety nie potrafimy zachować zdrowego rozsądku w tym co robimy i dlatego jest jak jest.
  • 0

#31 Daria.rolnik

Daria.rolnik

Dojrzały Forumowicz

• Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 51 postów

Napisano 17 grudzień 2017 - 15:16

Wszystko jest kwestią nawożenia zarówno azot jak i potas są ważne h oprysków a tak jak kolega marcin95 pisze PLODOZMIAN także jest ważny najlepiej gdy roślina nie wraca na pole częściej niż co 4 lata a i opryski są koniecznością. Ja również gnoję ziemniaki a podczas gotowania NIGDY mi nie śmierdziały. Owszem gospodarzenie jest kwestią kalkulacji bo gdy za bardzo chcemy pokazac to bierzemy na wyrost kredyty na New Hollandy i póżniej bankructwo
  • 0

#32 Gość_cham_*

Gość_cham_*
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2017 - 10:53

Mądrego aż miło posłuchać. Moim rejonie masowo zaczynają sadzić sady więc przewiduje za niedługi czas zakwitniecie lipy w dziedzinie sadownictwa. Niestety nie potrafimy zachować zdrowego rozsądku w tym co robimy i dlatego jest jak jest.

Jakie gatunki tych sadów?Jabłoniowe?

• 0

#33 Gość_Sieradzak_*

Gość_Sieradzak_*
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2017 - 14:12

Jablonie i gruchy
  • 0

#34 Gość_Sławek_*

Gość_Sławek_*
  • Goście

Napisano 19 grudzień 2017 - 14:55

To Sieradz zabiera się za owoce ? Za kilka lat jabłka będzie można kupić po 30gr/kg. ;)  

• 0

#35 Gość_cham_*

Gość_cham_*
  • Goście

Napisano 19 grudzień 2017 - 17:52

Jablonie i gruchy

to dobrze że akurat te, których nie uprawiam.

• 0

#36 Gość_Gość_*

Gość_Gość_*
  • Goście

Napisano wczoraj, 17:03

jakie SKROBIOWE ziemniaki sadzić ? chodzi mi o wysoką skrobię i plon nie mniejszy jak 40t  jestem zainteresowany sadzeniakiem

• 0

Dodaj odpowiedź