Skocz do zawartości

Mrozy w sadach 2021


Prorok

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Gosc

Na razie to tylko zapowiedzi ale zapowiadają na ogrodników następne ochłodzenie z przymrozkami . Żeby nie było jak w tamtym roku 22 maja wyskoczyło miejscami -10 i po zawodach a po ogrodnikach było tak pięknie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gość Gość napisał:

Może się wreszcie umówcie na tę ćwiartkę i co tam jeszcze macie ochotę i nie zaśmiecajcie tego forum.  To nie forum wzajemnej adoracji.  ;)

Przychylam się do tej prośby. 
Na flaszkę możecie się umówić w wiadomościach prywatnych.

Proszę pisać zgodnie z tematem wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem trzeba poczekać na weryfikacje strat na zachodzie bo u nas nie zmarzlo.

Osobiście nie wierzę w gigantyczne straty we Francji i Włoszech.

Żeby produkcja jablek  była opłacalna musi być 10 mln ton w całej Europie.

Na razie w Polsce zapowiada się minimum 4,5 mln.

Co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bili
2 godziny temu, Gość Gość napisał:

No to gdzie na ten rok wypada? W tamtym roku wykosiło Sandomierskie to w tym roku kolej na Grójec. 

To nie tak że wymroziło wszystkie sandomierskie sady, tylko najniżej położone okolice wzdłuż Wisły. Procentowo to może 20% sandomierskich sadów, a może i nie.  Na reszcie plon był na normalnym poziomie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Rich piana

Tak naprawdę liczą się tylko straty mrozowe w rejonie grojecko wareckim bo to 2/3 produkcji jabłek...jeśli pod Grójcem nie zmarznie to katastrofa gotowa...

 

a na chwile obecna straty są nieistotne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
Gość Mariusz

Witam, to mój 1 wpis na forum. Ja powiem tak. Narazie nie widać wielkich strat, rejon grojecko warecki. 10 15 procent średnio. U jednych 0-5% u drugich 30 40 bo są i takie sady. Co ciekawe na górkach. 

Ogólnie więcej wg mnie w tym roku nie będzie niż poprzednim.  Po 1 mamy za sobą piekna zimę którą zawsze w takim wydaniu w jakimś procencie ogranicza plon. Po 2 w moim i okolicznym przypadku w zeszłym sezonie mieliśmy u nas sporo jabłek, więc drzewa wypoczęte nie są. Widac już np problem z ligolem którego zwyczajnie będzie mało nawet bez przymrozkow. Przebieg wiosny zupelnie inny niz w 2018. Nie ma szans na zadne 4.5 mln ton. To oczywiscie moje zdanie, a w branży działam 25 lat.

Mrozy które za nami odczujemy w czerwcu przy opadzie i to już pewne. Bo to, że narazie nie widać strat wielkich to nie znaczy, ze się utrzyma. Wg mnie będzie się sypać jak z choinki ale to moje zdanie. Jednak Galę czy red delicious to trzeba będzie ostro przerzedzac.

Ogólnie im mniej tym lepiej, byle nie mniej u siebie :D

Wszystkie te algi i inne mozna sobie wsadzić wiadomo gdzie. A jak już nie raz zerkne na Pana Pawła K. lub Pana Zbigniewa M. z youtuba to mnie smiech ogarnia z ich "zabezpieczeniem przed mrozem". Wg takich ludzi to już mieliśmy 5 infekcji i tylko ich algi i inne cuda uratował plon. Guzik prawda.

Nie mniej, przymrozki chyba dopiero przed nami bo pogoda zaczyna się zmieniać nawet w prognozach. 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość
9 godzin temu, Gość Rich piana napisał:

Tak naprawdę liczą się tylko straty mrozowe w rejonie grojecko wareckim bo to 2/3 produkcji jabłek...jeśli pod Grójcem nie zmarznie to katastrofa gotowa...

 

a na chwile obecna straty są nieistotne

Dokładnie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
10 godzin temu, Gość Gosc napisał:

Faktycznie tam jak mają to tak cenę psują , jeden przez drugiego taniej oddają.

To nie kwestia lokalizacji tylko podejścia do biznesu.wszedzie znajdą się tacy co oddają bez marzy...

Ty byłeś zabawny to ja też będę i wrzucę kamyczek do sandomierskiego ogródka.

Tam u was nie ma chłodni i opakowań,że takiej  sraczki dostajecie jesienią,że oddajecie 5 gr drożej niż przemysł.

I komu podajcie jabłko jak pod grojcem się urodzi?tylko taśma to przyjmie bo nie macie w co oberwać i gdzie przechować.taki rok jak 2020 nieprędko się powtórzy.

Niedługo pod grojcem przestaną produkować tylko będą u was kkupowa a u siebie tylko chłodzić.odwalicie czarna robotę a my spójrzmy śmietankę;)

Zabawne? :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marek

Mariusz 100 procent racji. Nikt jakoś nie skomentował, bo sama prawdę napisałeś. I chyba faktycznie przymrozki to dopiero przed nami bo juz się zmienia pogoda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Gość Marek napisał:

Mariusz 100 procent racji. Nikt jakoś nie skomentował, bo sama prawdę napisałeś. I chyba faktycznie przymrozki to dopiero przed nami bo juz się zmienia pogoda

Dziś w nocy przy gruncie było poniżej 0 ...i co??zmarzlo ???

Gdzie te mrozy widzicie w prognozie??

Jak rozumiem pocieszacie się na każdy możliwy sposób ale to nic nie da.

W zeszłym roku wszystko zmarzlo akomory pełne .

Czas spojrzeć prawdzie oczy...tyle nasadzilismy,że nawet gdy połowa zmarznie to będzie za dużo.

W branży działam od 30 lat i widzę nadciągającą katastrofę.

Na chwilę obecną straty są niewielkie nawet w pestkowych.

 

Screenshot_2021-05-04-08-31-22-781_org.mozilla.firefox_beta.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Marek

Takie mądry pROROk, wszechwiedzacy, jeszcze nie zmieniłeś branży przez tyle lat? Uciekaj hop hop, inna produkcja albo etat skoro takiS mądry. 100 procent racji Mariusz. Nikt nie chciał podyskutować z Tobą po nie miał argumentów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak... wszystko zmarzlo i nie będzie nic...

Jak w zeszłym roku.im straty mniejsze tym lament większy.

W zeszłym roku było 20 nocy z przymrozkami w tym5 z temperatura ponizej - 4.

Tak zmarzlo,że komory pełne do tej pory.

Ligol nie robi masy zbioru jabłek Polsce ...to nie idared i jonagoldy.

Każdy kumaty da regalis i gibe i opadu nie będzie.

A przymrozków żadnych na chwilę obecną żadna prognoza nie przewiduje.

Za to przewiduje po niedzieli+25 i handel zdechnie.

Akurat od lat zmniejszam produkcję jabłek bo widzę tylko w tym robotę ,ale ty dalej żyjesz marzeniami.

Rok ubiegły to wypadek przy pracy i prędko się nie powtórzy

180 tys ha jabłoni ...średnio tylko po 25 ton....4,5 mln Tylko kto zbiera 25 ton?:))))

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gość Drugi prorok napisał:

Prorok Ty cos robisz oprócz pisania na forum? Ciągle piszesz i piszesz jakbyś był bezrobotny 

Co to ciebie interesuje?zajmij się sobą a nie mną.

Tez możesz pisać,tylko odnieś się na temat a nie ad personam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Princ
4 godziny temu, Prorok napisał:

Co to ciebie interesuje?zajmij się sobą a nie mną.

Tez możesz pisać,tylko odnieś się na temat a nie ad personam

Prorok tak właśnie pracuje nagania chłopów żeby jablka za grosze odawali. Bo jaki normalny sadownik siedzial 24h na forum i pierdzieli głupoty no chyba ze jest pierdolnienty. Jak tak to przepraszam panie proroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gość Princ napisał:

Prorok tak właśnie pracuje nagania chłopów żeby jablka za grosze odawali. Bo jaki normalny sadownik siedzial 24h na forum i pierdzieli głupoty no chyba ze jest pierdolnienty. Jak tak to przepraszam panie proroku.

Swoje jabłka sprzedałem więc w przeciwieństwie do ciebie nie siedzę w garażu i mam chwilę by napisać coś sensownego.

Ty nie masz ani czasu ani nic do powiedzenia i robisz personalne wycieczki.

Może twoja norma sadownika jest do d*py albo pomyliłeś ja z chłopem pańszczyźnianym lub niewolnikiem???

 

Napisałem dwa dłuższe w miarę merytoryczne posty w odpowiedzi na post mariusza.co otrzymałem ???

Zero treści tylko dwie personalne wycieczki....i zaraz usłyszę,że to ja szambo tu robię:)))

Normalny sadownik to robol.tyle że u siebie ale to żadna różnica.nawet nie masz czasu pomyślec bo ciągle nos do ziemi i garaż albo sad.dosc wąskie horyzonty.

Jak poczułeś się urażony to nie przepraszam;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dron
11 minut temu, Prorok napisał:

W mojej gminie są już wnioski.. straty po przymrozkach

Jadę w kolejkę.

Ile % wpisać?jak myślicie?

95 bedzie dobrze?

Bardzo dobrze?nie wpisuj więcej bo mogą ci wniosek odrzucić. Zawsze przecież coś tam na drzewie zostanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc

Straty mrozowe stratami ale co się stało z punkami kwiatowymi ? U mnie i po sąsiedzku w sadach same liście , pąków kwiatowych to trza szukać , rozmawiałem też z sadownikiem z okolic białej to to samo na niektórych odmianach .

Tak że klęski urodzaju to Proroku nie zapowiadaj .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestańcie tak temu Grójcowi źle życzyć ,bo karma wraca . Tylko czekacie żeby był tu mróz, to znowu opylicie towar do WGR. Mówicie że WGR psuje cenne to się pytam ,gdzie w Polsce są najtańsze owoce ? TSA TSA TSA ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Gość Gosc napisał:

Straty mrozowe stratami ale co się stało z punkami kwiatowymi ? U mnie i po sąsiedzku w sadach same liście , pąków kwiatowych to trza szukać , rozmawiałem też z sadownikiem z okolic białej to to samo na niektórych odmianach .

Tak że klęski urodzaju to Proroku nie zapowiadaj .

Nie zapowiadam klęski urodzaju tylko jakieś 4,5 mln ton;)

No może 4 bo coś w czerwcu spadnie.z pewnością będzie więcej niż w poprzednim sezonie

Nie panikuj...wniosek tego nie rozróżnia...wpisuj ,że wszystko zmarzlo i gitara ;) nie zapomnij powiadomić sąsiadów i ustalcie wspólna wersję

P.s. Jestem ciekaw kiedy znudzi się wam to stękanie i lamentowanie i zrozumiecie,że im mniej tym lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość
6 godzin temu, Prorok napisał:

Nie zapowiadam klęski urodzaju tylko jakieś 4,5 mln ton;)

No może 4 bo coś w czerwcu spadnie.z pewnością będzie więcej niż w poprzednim sezonie

Nie panikuj...wniosek tego nie rozróżnia...wpisuj ,że wszystko zmarzlo i gitara ;) nie zapomnij powiadomić sąsiadów i ustalcie wspólna wersję

P.s. Jestem ciekaw kiedy znudzi się wam to stękanie i lamentowanie i zrozumiecie,że im mniej tym lepiej

jeszcze z ubespieczenia by zapłacjli to by była bajka.Ale oni się teraz wycfanili.Na grad trzeba się tylko ubespieczyć i będzie dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...