Skocz do zawartości

Cebula


Gość Marek

Rekomendowane odpowiedzi

O Holendrów się kolego nie martw. Towar niemal w całości wyprzedany. Reszta zejdzie na kontraktach. Zawsze znajdzie się jeden czy dwóch rolników ryzykantów którzy cześć plonu będą trzymać do września - kto bogatemu zabroni. Opowiem Ci jak to wszystko wygląda z perspektywy Holandii bo nie zgadza się to z Twoim stanowiskiem. Cena egipskiej czy jakiej tam jeszcze nie ma najmniejszego znaczenia bo 80% tej cebuli jest pośrednio lub bezpośrednio w rękach holenderskich eksporterów dbających o to aby nikt nie zagroził pozycji europejskiej cebuli. Nikt nie zostanie na lodzie bo cebula która zalega jeszcze w magazynach jest od miesięcy zakontraktowana! Hiszpanie mają niewiele i wyceniają zbyt wysoko (60ct) więc mimo, że produkt ładny to świata nie zwojują a gdyby Holendrzy obniżyli nieco ceny to Hiszpanie musieliby sprzedawać poniżej kosztów produkcji. Macedońska tania i nic nie warta. Jakość fatalna, wygląd również. Poza tym ile znaczy te kilka Macedońskich ton... Polska zimówka - nie rozśmieszaj mnie! Ile tego jest? Jaki zbiór z hektara? Opłaciło się? Rozejdzie się w tydzień w supermarketach a przechowywać nikt się tego nie odważy.Piszesz,że nikt nie chce holenderskiej cebuli... hmm ja sprzedaję ponad 1000 ton tygodniowo u schyłku sezonu a nie jestem największym graczem. Sortownie pracują na 60-80% czyli jakieś 30000 ton w tygodniu eksportu zamorskiego plus klient na kontynencie i przemysł.

Aktualnie przerabia się cebulę z chłodzonych komór oraz przechowalni komercyjnych. Nieznaczny udział w rynku ma cebula importowana z Nowej Zelandii i Egiptu. Kontrakty dają gwarancję produkcji do końca czerwca a potem pojawi się świeża z dymki i cały świat znów będzie wchodził Holendrom w d..ę.

Taka jest rzeczywistość i można to zaakceptować lub buntować się i tupać nóżkami ale Holandia pozostanie potentatem w handlu cebulą. I tak już od kilkudziesięciu lat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cebulla

w nadchodzącym sezonie 15/16 cebulka da zarobić .. czego życze sobie i wszystkim producentom cebuli oraz handlowcom.. jeżeli się myle to mnie poprawcie:) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem optymistycznie nastawiony jeżeli chodzi o kolejny sezon. Polski rynek dojrzewa i coraz więcej podmiotów bierze udział w grze rynkowej na zasadzie stałych kontraktów. Polacy potrafią również budować trwałe relacje biznesowe (szczególnie pośrednicy, którzy zaczęli traktować rolników jak partnerów a nie tylko źródło zysku które trzeba wydoić do cna). Wkraczamy w dobry sezon.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość adam

...

Edytowane przez IGRiT
Panie Adamie, proszę bez osobistych wycieczek, jesli ma Pan jakieś pytanie do użytkownika GOH to proszę bezpośrednio się z nim skontaktować i nie wygłaszać publicznie oskarżeń na wiatr, ewentualnie proszę załozyć osobną dyskusję na ten dra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Gość cebulla

Panowie, w całej europie,rosji itd cebula jest bardzo drobna..niema nikt wydajności.w zimie okaże się że cebuli poprostu niema na tyle żeby zaspokoić rynek. Polecam w tym sezonie cebule sprzedawać z rozwagą i za odpowiednią cenę.. Pozdrawiam cebularzy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dymka obrodziła w wielu rejonach Europy. W Polsce też nie najgorzej. Co do siewki to w pełni zgadzam się z przedmówcą - zbiory w większości krajów zapowiadają się wprawdzie zdrowo ale do rekordów ilościowych zabraknie dużo. Moim zdaniem kto sprzeda z pola będzie żałował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Gość cebulla

cebula w marcu lub kwietniu będzie kosztował ok 1.5zł za kg.. cebuli jest bardzo mało w całej europie,ukraina i białoruś uschła.. a nasi producenci sprzedają obieraczom po 0.4zł... hahahaha 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość analityk

ukraina nie uschla a zatopila sie z powodu czestych opadow deszczu, fakt susza zrobila swoje w polsce i okolicy ale spokojnie ruscy podpompowali atmosfere i nowi dostawcy oraz rodzimi dostawcy na rosyjski rynek znacznie zwiekszyli uprawy i juz nie ma takiego zapotrzebowania, Holandia bedzie miala zbiory zblizone do zeszlorocznych lub wieksze, suszy tam nie ma ale bedzie cena dobra nareszcie ale tylko zarobi ten co ma deszczownie i dba o uprawy. Panowie za pare lat nie dlogich Rosja bedzie nam sprzedawac cebule i inne plody rolne, i nawet rolniczy Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej nie pomoze ze swoimi zapomogami krusami doplatami , 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

"665086127 kupie cebule obrana 1,05 zl/kg kazda ilosc GOTOWKA!!!"

1- Czy to Wolczyk? powrocil na rynek cebuli?? Pytam bo pewnosci nie mam ale jesli tak to UWAGA kilka lat zajelo mi odzyskiwanie, wyluskiwanie, szukanie kasy. Zczal przepisywac jakies satarocie na synka , masakra co za pacjent. Zkim by nie pogadal to wisial kase. Podobno ziemie sprzedal ale jak to z takimi bywa za chwile zostanie goly i wesoly bo Bog kaze sprzedawcow ojcowizny.

2- placi gotowkom nawet rolnikom na erke hmmm to jawne wyludzenie podatku VAT!!! pOREJESTROWALES LUDZI? pYTAM BO NIE WIEM!

Ty cymbale stracilem przez ciebie nerwy i czas oczywiscie jesli to ty!!! Pytam bo nie wiem!!!

Sprawdzajcie zanim sprzedacie bo moze to nie on.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

HE HE HE :( WSZYSCY KUPUJA OD WSZYSTKICH, WSZYSCY CHOWAJA CEBULKE GDZI SIE DA, WSZYSCY ZDAJE SIE ZAPOMNIELI O ROSYJSKIM EMBARGU, WIEC PO CO CHOWACIE TOWAR, BY SKUMULOWANY POJAWIL SIE NA RYNKU W OKOLICY SWIAT A POTEM STYCZN LUTY.... HMMM NI LUDZMY SIE BEDZIE DOBRA CENA LCZ DO ZLOTOWKI NIE DOBIJE. TERAZ SPEKULANCI NAKRECILI CENE  AL PEWNIE ZA TYDZIEN SPOJZOM NA MAGAZYNY NA MAXA ZAPELNIONE I POWIEDZOM DOSYC I CO WTEDY KTO KUPI. OBIERACZE PAKOWACZE "BIZNESMENI:" MAJA JUZ PRAWIE KOMPLET. HMMM SYTUACJA NA RYNKU WYGLADA JAK TEN TEXT CZYLI haotycznie nikt juz nie mysli nie robi nic racjonalnie. owszem jest cebuli mniej o wiele ale podobno z mojej wiedzy wynika  zasiewy na swicie zwikszono znacznie i za kilka miesiecy nowa cbula pojawi sie tu i tam a tylko klinci TAM kupuja teraz. .... brazylia juz odpuszcza, afryka terz bo jak to w bidzie im drozj tym mnij jdza rosja nie istnieje . bedzie interesujaco ktos albo kupi ciagnik albo obejdzie sie smakim polujac na ciagnik i frrari.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malopolska jest nie liczacym sie graczem w swiecie cebuli. Na kujawach tak sie przetworcy podniecili ze skupili tysiace ton cebuli i starczy im do polowy sezonu. za tydzien ceny beda spadac. cena na dzis to 0.50zl/kg do 0.55zl/kg przyszly tydzien cena spadnie do 0.45zl/kg na obieranie i 0.50zl/kg pakowanie. powyzej Pan z Global pokazal zdjecie pola w Holandii i ta cebula oraz wiele innych wjdzie do polski w przyszlym tygodniu a jest takich pol w tym roku bardzo dozo. Nie podniecajmy sie szanowni produceci i kupujacy, myslmy racjonalnie, pamietajmy ze wysoka fala wkoncu musi upasc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszyscy są świadomi ze cena na cebule podskoczy gwałtownie gdy ruszy export a ruszy na pewno.

1zł za kg luzem to realna cena w okolicy świąt, a po nowym roku stabilizacja po czym luty marzec wybicie , chyba że braknie towaru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dziś dotarła do Holandii dostawa wstępnie przesortowanej polskiej cebuli w kalibrze 40-60. Nie wiem czy różnica cen jest tak duża by było to opłacalne czy może raczej była to pojedyncza transakcja... Faktem jest jednak, że w Holandii właściwie nie ma drobnej cebuli a w Polsce jest jej nadmiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Gość Jasnowidz

Handlarzyki potrzebują cebuli do obierania ładnej i grubej za 50 gr a sprzedają po 1,30 gr. Dzwonią jeżdźą po mojej okolicy a ja trzymam, bo w styczniu cena skoczy na 80 gr łuska. Cebuli rolnicy braknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...