Skocz do zawartości

jak koranowirus wpłynie na popyt i ceny produktów rolnych


Gość Mateusz

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Mateusz

Witam 

Zastanawiam się jak koranowirus może wpłynąć na ceny i popyt produktów rolnych.

Nie jest tajemnicą że to co się teraz dzieje wywołało wielkie poruszenie na wielu rynkach, rynek paliw, turystyczny, transportwy, imprezy widowiskowe, kinowy itp przeżywa wielkie załamanie i wpada w duże problemy. Są też branże które na tym zyskają jak produkty higieniczne, maseczki, rynek farmacełtyczny, czy sprzedaż internetowa. Jestem rolnikiem wiec zastanawiam się jak to wpłynie na moją branże. Z tego co słyszałem dzisiaj w radio to wzrósła sprzedaż ryżu, produktów zbożowych o około 90% a to już wielka sprawa. Byłem dzisiaj w biedronce i nie było już np makaronu i mąki. A pod młynem zauważyłem nieprzeciętne kolejki. W krajach które mają wiekszą skale wirusa ludzie robią wielkie zapasy zakupów spożywczych szczególnie produktów które dugo można używać, mąka ryż makarony ziemniaki. Czy sądzicie że ten wzrost popytu wystarczy żeby zwiększyły się ceny zbóż warzyw ziemniaków. Nie ukrywam że liczę na to bo niedość że była susza i małe plony to jeszcze ceny są w tym roku naprawę przeciętne. 

Pozdrawiam 

Mateusz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jachu

Chwilowy skok będzie ale ciężko powiedzieć jak długoterminowo się rynki zachowają.

Ciekawie się zrobi jak granice zamkną a ku temu zmierza - pytanie ile importerzy mają w magazynach ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem producentem ziemniaków, mam jeszcze pół hali koło 100ton, od kilku dni mam więcej telefonów od sklepów które zaopatruje, żeby dostarczyć ziemniaka, zamawiają też większe ilości. Ja już podniosłem cenę. Z tego co mówią w telewizji stanął transport zagraniczny mają wprowadzić kontrole graniczne, może to przyblokuje trochę ziemniaka z zaagranicy. A przy zwiększonym popycie bo ludzie kupują na zapas ceny pójdą do góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pankracy

jezeli wirus bedzie sie rozserzał to nikt nawet nie będzie chciał jechać za granice po cokolwiek i z czymkolwiek.Towary które eksportujemy stanieją czyli mleko wolowina ,może nikt nie będzie chciał przywozić marokanskich ziemniaków i marchwi i naszę bedą tylko?.Tylko czy będą otwarte sklepy i markety?? lecz ludzie muszą coś jesć to podstawowa potrzeba,Więc moze nie będzie tych wynalazków "zielonek" tylko jak 20 lat temu pyry kapucha rosól.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Plantator czosnku

Na pewno będzie popyt na krajowe warzywa jak nie będzie importu z zagranicy to logiczne. I teraz kwestia gdzie kupić skoro targowiska zamykają. Na ligle i bindronki bym nie liczył bo oni ściągają warzywa z Hiszpanii i w dalszym ciągu z Włoch, np sałatę lodową i podpisują jako polski towar. A wiem że póki jeszcze granice otwarte to ciągną na potęgę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak Ukraina zamknie granicę, to nie będzie miał kto tych naszych warzyw i owoców pakować.

ludzie się obkupią przez 4-5 dni, potem będą siedzieć w domu a owoc się zmarnuje. 

trzeba wypychać ile się da teraz, bo jak zamkną sklepy wielkoformatowe to gdzie będzie to sprzedawane??

na Wraszawie bazarkach połowa bud już nie czynna - PANIKA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz dopiero ciekawe jak to wpłynie na popyt i ceny:

STAN ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO W POLSCE WPROWADZONY.

- Wracają kontrole na granicach na co najmniej 10 dni
- Zakaz wjazdu dla cudzoziemców
- Polacy wracający z za granicy zostaną objęci 14-dniową kwarantanną
- Od niedzieli wstrzymany międzynarodowy ruch kolejowy i lotniczy
- Od soboty ograniczenia w działaniu galerii handlowych, otwarte będą tam tylko sklepy spożywcze/apteki
- Restauracje, kluby, bary, puby, kawiarnie ZAMKNIĘTE, możliwe tylko usługi na wynos
- Zgromadzenia powyżej 50 osób ZAKAZANE
- Sklepy, banki w kraju pozostają OTWARTE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z informacjami na stronach rządowych zamknięcie granic nie wpłynie na import/eksport:

 

Jestem przedsiębiorcą, który prowadzi eksport i import. Czy mogę wywieźć i przywieźć towar?

Tak. Transport towarowy jest zachowany. 

 

Kogo z przyjeżdzających do kraju nie obowiązuje kwarantanna?

Obowiązkowa kwarantanna nie obowiązuje:

  • zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki.

 

Więcej informacji:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Smerf mundrala

Uratować nas może tylko święty spokój i nieuleganie panice i histerii...

 

Nikt oficjalnie nie mówi o pochodzniu tego wirusa a francuscy naukowcy po dokładnym badaniu orzekli ,że to krzyżówka Sars i HIV stworzona jako broń biologiczna...

Pytanie kto(czy Chiny czy usa?)wypuściły dżina z butelki i wywołał kryzys gospodarczy...

 

Rocznie w USA na skutek błędów lekarskich umiera ponad 400 tys osób!!czy ktoś wywołuje światowy kryzys z tego powodu???

 

Sezonowa grypa uśmiercą od 300 do 800 tys rocznie...czy ktoś zamknął świat z tego powodu????

E lutym i marcu na grype w Polsce Zmarlo 35 osób...ktoś o tym wie???

 

Skończyć z panika i medialnym wirusem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Torenzze
Cytat

Widać, nie tylko na Broniszach, ale w całej Polsce jabłko i owoce stopują na rynkach mocno. Warzywa idą na potęgę. 

Tak jak obstawiałem w czasie kryzysu liczą się tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz liczy się jak najwięcej zabrać ze sobą, ale najważniejszych produktów jabłka to nie jest priorytet. Obawiam się, że czarnego scenariusza. Przyrost zachorowań rośnie patrząc na inne kraje kiedy się to zaczęło licznik ze statystykami z każdym dniem przyśpiesza. Mam nadzieję, że uda się to powstrzymać.

Szczerze powiem, że mieszkać w czasie kryzysu na wsi to cudowna sprawa. Jest gdzie wyjść, jakieś warzywa można sobie zasadzić u mnie już sałata będzie do jedzenia. Zasiała się jesienią, przesadziliśmy na zimę do a'la szklarni i już ma liście do jedzenia na kanapki.

Wiele krajów poszło inną stroną są państwa gdzie ludzie chcą się bawić Polska obrała inny plan działania zobaczymy po czasie który wariant był lepszy. Mam nadzieję, że Polka będzie pozytywnym przykładem.

Jak patrzę na dwie Koree Północną i Południową. Południowa otwarta i masa zarażonych, Północna zamknęła granice i 0 przypadków chociaż na ile są to pewne informacje tego nie wiem, ale jeśli jest tak faktycznie to było to słuszne posunięcie.

Zdrowia życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gość
11 godzin temu, Gość Torenzze napisał:

Tak jak obstawiałem w czasie kryzysu liczą się tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz liczy się jak najwięcej zabrać ze sobą, ale najważniejszych produktów jabłka to nie jest priorytet. Obawiam się, że czarnego scenariusza. Przyrost zachorowań rośnie patrząc na inne kraje kiedy się to zaczęło licznik ze statystykami z każdym dniem przyśpiesza. Mam nadzieję, że uda się to powstrzymać.

Szczerze powiem, że mieszkać w czasie kryzysu na wsi to cudowna sprawa. Jest gdzie wyjść, jakieś warzywa można sobie zasadzić u mnie już sałata będzie do jedzenia. Zasiała się jesienią, przesadziliśmy na zimę do a'la szklarni i już ma liście do jedzenia na kanapki.

Wiele krajów poszło inną stroną są państwa gdzie ludzie chcą się bawić Polska obrała inny plan działania zobaczymy po czasie który wariant był lepszy. Mam nadzieję, że Polka będzie pozytywnym przykładem.

Jak patrzę na dwie Koree Północną i Południową. Południowa otwarta i masa zarażonych, Północna zamknęła granice i 0 przypadków chociaż na ile są to pewne informacje tego nie wiem, ale jeśli jest tak faktycznie to było to słuszne posunięcie.

Zdrowia życzę.

nie ma kupca na giełdach bo rynki zamykają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Warzywniak
14 minut temu, Gość gość napisał:

nie ma kupca na giełdach bo rynki zamykają

Ludzie sami z siebie też mają w d*pie handel, co po pieniądzach jak można iść szybko w piach? Mam 2 warzywniaki i zamknąłem dla bezpieczeństwa swojego jak i ludzi. Masa znajomych sklepikarzy zrobiła tak samo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Smerf mundrala
58 minut temu, Gość Warzywniak napisał:

Ludzie sami z siebie też mają w d*pie handel, co po pieniądzach jak można iść szybko w piach? Mam 2 warzywniaki i zamknąłem dla bezpieczeństwa swojego jak i ludzi. Masa znajomych sklepikarzy zrobiła tak samo. 

No w piach...spij w trumnie bo nie znasz dnia ani godziny....

 

Paranoja coraz większą a prof.gut wirusolog powiedział,że grypa jest groźniejsza i po co ten cyrk???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kupiec
Godzinę temu, Gość Smerf mundrala napisał:

No w piach...spij w trumnie bo nie znasz dnia ani godziny....

 

Paranoja coraz większą a prof.gut wirusolog powiedział,że grypa jest groźniejsza i po co ten cyrk???

A przez takich mądrali jak ty Włochy i Hiszpania obecnie siedzą i kwiczą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Smerf mundrala
5 godzin temu, Gość Kupiec napisał:

A przez takich mądrali jak ty Włochy i Hiszpania obecnie siedzą i kwiczą. 

Włosi to najstarsze społeczeństwo w europie.wirus zabija osoby z choroba towarzysząca...80%przechodzi b lekko lub bezobjawowo...

 

W USA rocznie umiera 400tys osób w skutek błędów lekarskich...ktoś o tym kwiczy????

 

Przestań siać popelinę i wykupywać srajtasme

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kupiec
31 minut temu, Gość Smerf mundrala napisał:

Włosi to najstarsze społeczeństwo w europie.wirus zabija osoby z choroba towarzysząca...80%przechodzi b lekko lub bezobjawowo...

 

W USA rocznie umiera 400tys osób w skutek błędów lekarskich...ktoś o tym kwiczy????

 

Przestań siać popelinę i wykupywać srajtasme

To spójrz na Hiszpanię i za moment na Brytoli i żabojadów. Przez takich jak ty się to właśnie roznosi, bo wystarczy jedna osoba, która zbagatelizuje i wysyłek tysięcy idzie na marne. 

Nie pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Smerf mundrala
Godzinę temu, Gość Kupiec napisał:

To spójrz na Hiszpanię i za moment na Brytoli i żabojadów. Przez takich jak ty się to właśnie roznosi, bo wystarczy jedna osoba, która zbagatelizuje i wysyłek tysięcy idzie na marne. 

Nie pozdrawiam. 

Spójrz na Chiny....już wrócili do fabryk i pracują...

 

A ty bijesz pianę w necie i siejesz popelinę...

W lutym 28 osób zmarło na grype w Polsce...od 1 do 7 go marca 7 osób zmarło a ponad 210 tys Polaków zachorowało na grype...czy ktoś zamknął kraj i ogłosił stan wyjątkowy???

 

Rocznie na świecie na sezonowa grypę umiera od 300 do 800 tys osób...

 

Jeszcze więcej statystyki ???dziennie 300 osób w Polsce umiera na raka....siejesz popelinę z tego powodu?????

 

To medialny wirus mający spowodować globalny kryzys gospodarczy bez wojny....

 

Im szybciej to zrozumiemy j przestaniemy panikować tym szybciej sytuacja wróci do normalności,spokoju i równowagi....

Amen

 

P.s 

Nie zamierzam się szczepić ani przestać toczyć normalnego życia...paranoja nie jest moim stanem umysłu...

Wystarczy samodzielne myślenie,które niestety większości jest obce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Gość Smerf mundrala napisał:

Spójrz na Chiny....już wrócili do fabryk i pracują...

 

A ty bijesz pianę w necie i siejesz popelinę...

W lutym 28 osób zmarło na grype w Polsce...od 1 do 7 go marca 7 osób zmarło a ponad 210 tys Polaków zachorowało na grype...czy ktoś zamknął kraj i ogłosił stan wyjątkowy???

 

Rocznie na świecie na sezonowa grypę umiera od 300 do 800 tys osób...

 

Jeszcze więcej statystyki ???dziennie 300 osób w Polsce umiera na raka....siejesz popelinę z tego powodu?????

 

To medialny wirus mający spowodować globalny kryzys gospodarczy bez wojny....

 

Im szybciej to zrozumiemy j przestaniemy panikować tym szybciej sytuacja wróci do normalności,spokoju i równowagi....

Amen

 

P.s 

Nie zamierzam się szczepić ani przestać toczyć normalnego życia...paranoja nie jest moim stanem umysłu...

Wystarczy samodzielne myślenie,które niestety większości jest obce

Uwaga proszę Państwa mamy tutaj idiotę i nie ma co z nim dyskutować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Smerf mundrala
4 godziny temu, Turysta napisał:

Uwaga proszę Państwa mamy tutaj idiotę i nie ma co z nim dyskutować. 

To statystyka...podyskutuj z tymi cyframi.odnies się do nich merytorycznie.po co te personalne wycieczki???

Jak rozumiem ryż,mąkę,makaron i papier toaletowy już masz....szkoda tylko,że rozumu zabraklo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosta sprawa. Kluczowym tematem przy Koronawirusie jest tempo rozprzestrzeniania i tempo przechodzenia ze stanu "nie mam objawów" do "jestem nieprzytomny i podłączony pod respirator".

Pisząc te swoje głupoty po pierwsze zachwycasz ludzi do nie słuchania ministra zdrowia, bo przecież Ty jesteś mądrzejszy niż medyczne autorytety tego świata, a po drugie robisz rzecz która aktualnie łapie się pod zgłoszenie na policję na równi z fejk niusami. 

Chiny wróciły do pracy, bo słuchali zaleceń. Tam miasta były jak wymarłe w czasie epidemii. Już nie mówię o tym, że jedni podpieprzali drugich jeśli nie przestrzegali kwarantanny. 

300 osób dziennie umiera na raka, a rakiem możesz się zarazić? 

A co do grypy porównaj sobie ile jest stwierdzonych przypadków a ile zgonow i jak to wygląda przy Koronawirusie 

 

https://pulsmedycyny.pl/koronawirus-sars-cov-2-jest-grozniejszy-niz-grypa-sezonowa-985172

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Smerf mundrala
40 minut temu, Turysta napisał:

Prosta sprawa. Kluczowym tematem przy Koronawirusie jest tempo rozprzestrzeniania i tempo przechodzenia ze stanu "nie mam objawów" do "jestem nieprzytomny i podłączony pod respirator".

Pisząc te swoje głupoty po pierwsze zachwycasz ludzi do nie słuchania ministra zdrowia, bo przecież Ty jesteś mądrzejszy niż medyczne autorytety tego świata, a po drugie robisz rzecz która aktualnie łapie się pod zgłoszenie na policję na równi z fejk niusami. 

Chiny wróciły do pracy, bo słuchali zaleceń. Tam miasta były jak wymarłe w czasie epidemii. Już nie mówię o tym, że jedni podpieprzali drugich jeśli nie przestrzegali kwarantanny. 

300 osób dziennie umiera na raka, a rakiem możesz się zarazić? 

A co do grypy porównaj sobie ile jest stwierdzonych przypadków a ile zgonow i jak to wygląda przy Koronawirusie 

 

https://pulsmedycyny.pl/koronawirus-sars-cov-2-jest-grozniejszy-niz-grypa-sezonowa-985172

Mogę wkleić 10 linków ,że nie jest groźniejszy....

W zeszłym roku 5 mln Polaków zachorowało na grype,11 tys hospitalizowano ponad 150 zmarło...

Kupowałeś na zapas ryż i srajstasme cze nie wiedziałeś o tym???odpowiedź sobie szczerze na to pytanie i zacznij myśleć samodzielnie...

 

80% ludzi przechodzi to praktycznie bezobjawowo!!!!!

 

Zagrożeniem nie jest wirus tylko choroby towarzyszące...nie słyszałem,żeby młodzi ludzie padali na tego wirusa jak było to w przypadku hiszpanki....

 

Dzwon szybko na policję i zgłaszajm

 mnie...paranoja coraz większa:))czy to już podlega pod leczenie psychiatryczne???

Podaj też wirusologów,którzy mówią ,że grypa jest groźniejsza....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...