Skocz do zawartości

Sezonowcy


Gość Malorolny

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Malorolny

Obstawiamy na co rzucą się sezonowcy w nadchodzącym sezonie! 

Od pietruszki będą trzymać się z dala, to może tym razem warzywa, które dobrze płaciły w tym roku? Kapusta wczesna, sredniowczesna, ziemniaki? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Centralna Polska

Przy kapuście wczesnej i średniowczesnej jest masę roboty,tunele,płaska folia,pielenie,produkcja rozsady,cięcie.nawadnianie itd.Brakuje rąk do pracy wiec każdy robi podobne ilości co roku,jedni więcej kapusty inni kalafior,brokuł.Co roku jest gadka jak to jest nasadzone a okazuje się ze w normie.Wyprodukowanie towaru który zapłaci kosztuję ogrom pracy o kosztach produkcji nie wspomnę.Pietruszka,marchew,ziemniaki nie wymagają takiego dużego nakładu pracy,mają dłuższy okres wegetacji,dodatkowo zwiększyć ich produkcje to żaden problem tylko hektary potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebasitien

Czy ja wiem kto sadzi to wsadzi kto kombajn i sadzarke sprzedał nie wróci moim zdaniem i sadzeniaka tu kup to w tym roku też z 3 tyś na starcie. Po prostu chyba że będzie urodzajnosc bez mrozu z normalnymi opadami to może być nieciekawie bo ziemniak niepodlewany sypał 20 ton z ha nie 30 jak w normalnym roku. Myślę że jak będzie slucho nie będzie tak źle z tym ziemniakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość swietokrzyskie
8 godzin temu, Gość Tczycok napisał:

Ogórek panowie ogórek ? skoczki do tej pory wspominają dobra cena i długie zbiory w tym roku 

Kolego piszesz jak mi powiedział jeden ze skupiających że 2020 ludzie ogórków dokurw...

Tylko skąd ludzi do pracy????Nie sztuka nasiac sztuka zebrać i za godna cenę sprzedać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siwy Traktorzysta

Rzeczywiście z moich skromnych obliczeń wyszło, że przy zakupie kwalifikatu przy obecnych cenach to koszt uprawy hektara ziemniaków wyniesie około 15000zł. Liczę począwszy od orki zimowej do sortowania ziemniaków i opłacenia pracowników. Przy niskich cenach hurtowych nie jeden może się zderzyć z rzeczywistością ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gość Siwy Traktorzysta napisał:

Rzeczywiście z moich skromnych obliczeń wyszło, że przy zakupie kwalifikatu przy obecnych cenach to koszt uprawy hektara ziemniaków wyniesie około 15000zł. Liczę począwszy od orki zimowej do sortowania ziemniaków i opłacenia pracowników. Przy niskich cenach hurtowych nie jeden może się zderzyć z rzeczywistością ?

O kurde z checia bym poznal te obliczenia bo dla mnie  kwota duża przesada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Advertisement

Jeśli ktoś chce zasadzić sadzeniaki z kwalifikatu to przedmówca ma rację co do tej kwoty ale z pewnością kilkuhektarowy rolnik nie ma szans by to zrobić. Masę ludzi do mnie dzwoni czy z drobnych odpadowych wybierze się większe sadzeniaki... Więc wiadomo czym chcą sadzić. A później zdziwienie czemu taka mała wydajność z ha. Pozdrawiam ludzi ze słomianym zapałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siwy Traktorzysta

Materiał kwalifikowany w granicach 3000zł/t na wiosnę. 2,5-3t/ha to już mamy 7500-9000zł, kolejny bardzo duży koszt generują pracownicy. Nie każdy ma niewolników, którzy za darmo będą pracować. U mnie już za 15zł/h nawet nikt robić nie chce. Następnie ochrona, nawożenie i paliwo. Nie wspomnę o tym, że dochodzi amortyzacja sprzętu i kilka innych czynników, które generują już znacznie mniejsze koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ziemniakami faktycznie zaczyna się robić coraz cieplej, masa ludzi zwęszyła temat i sadzą na potęgę. Koszt przy ziemniaku rosną, kwalifikat to dziś 3 tys./tona. Mnie coraz bardziej zaczynają intrygować konopie, temat sie dopiero zaczyna ale moze być ciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oszukujmy się niemal wszystkie podstawowe warzywa  przez dwa sezony miały dobrą cenę . Cyba już każdy złożył sobie przysięgę że będzie już zawsze to robił .Chciwość dostała już dawkę paliwa że hej . A do tego złudzenia że trzeci rok suszy Jeśli Bóg istnieje to niech ją ześle bo będzie masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siwy Traktorzysta

Konopia przemysłowa ciekawy temat. Dosyć dużo było nasiane w okolicy, ale susza była straszna i słabiutko te rośliny wyglądały więc obstawiam, że jakiejś wielkiej kasy z tego nie było, ale być może jest to przyszłość. Póki co to bardzo świeży temat i jeszcze wiele niewiadomych jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSZA = klucz do wysokich cen. Płaci wszystko od dwóch lat, w tym roku dopaliło jeszcze mocniej. Myślę że głównym tematem naszych rozmów powinny być tematy związane z irygacją, ale efektywną irygacją - nie laniem wody z działka. Najbliższa dekada będzie stała pod znakiem racjonalnej gospodarki wodnej. Ja niestety leje z działa + studnia głębinówka. 

Kolejny temat dla nas to fotowoltaika - prąd będzie coraz droższym kosztem w naszej produkcji (przechowalnie) - tutaj też nie ma się co ogądać, trzeba szukać dobrych inwestycji w czasach gdy nas na nie stać, jak będzie słaba cena nie zrobimy nic.

Także nie przejadajmy kasy, tylko mądrze inwestujmy!

1. Nawodnienia

2. Fotowoltaika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Majkel207 napisał:

Fotowoltaika bez dotacji nie jest jeszcze opłacalna, miał być program dla rolników, ale to bubel prawy zrobiony pod wybory

Jakieś argumenty masz na tą nieopłacalność??? Jaki jest koszt paneli,montażu,kredytu ??? Podziel się swoją wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość realista
15 godzin temu, Gość ADAM napisał:

SUSZA = klucz do wysokich cen. Płaci wszystko od dwóch lat, w tym roku dopaliło jeszcze mocniej. Myślę że głównym tematem naszych rozmów powinny być tematy związane z irygacją, ale efektywną irygacją - nie laniem wody z działka. Najbliższa dekada będzie stała pod znakiem racjonalnej gospodarki wodnej. Ja niestety leje z działa + studnia głębinówka. 

Kolejny temat dla nas to fotowoltaika - prąd będzie coraz droższym kosztem w naszej produkcji (przechowalnie) - tutaj też nie ma się co ogądać, trzeba szukać dobrych inwestycji w czasach gdy nas na nie stać, jak będzie słaba cena nie zrobimy nic.

Także nie przejadajmy kasy, tylko mądrze inwestujmy!

1. Nawodnienia

2. Fotowoltaika

Mam wątpliwości czy rzeczywiście warzywnicy mają tak tej kasy na inwestycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płacę za prąd 3.5 tys. za 2 miesiące = rocznie c.a. 21 tys. (przechowalnie ciągną)
Inwestuje w fotowoltaikę: 30 tys. od ARiMR się udało wyciągnąc z programu, swojego wkładu 30 tys. = zagadka po ilu latach mi sie spłaci fotowoltaika? :-)

Teraz inwestuje, bo płąci wszystko, od ziemniaka, przez pekina, po cebulę, marchew i inne ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko dopiszę - Zboże już dawno przestało być opłacalne, jedynie traktuję jako płodozmian. Wieprzowina - bez komentarza, Wołowina - bez komentarza, Mleko - jest stabilnie, ale bez fejrwerków. Trzeba chłopaki szukać tego na czym można trzepać kasę .. pozdrawiam ekipę trzeźwomyślących!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siwy Traktorzysta

Jeżeli masz 100ha i łeb na karku to i że zboża można godnie żyć. Natomiast problem jest w tym, że eksport u nas właściwie nie istnieje. Embargo do ruskich wyhamowało rozwój nie jednej gałęzi rolnictwa, spowodowało spadek cen, a także to że dusimy się z towarem wewnątrz kraju. Wiele innych państw podpisuje umowy z Chinami, a nasz rząd jak zwykle śpi i sprzed nosa sprzątną nam możliwość wykarmienia 1,4 miliarda ludzi. Kolejna sprawa to ASF. Zamiast pójść za ciosem jak Czechy czy Belgia i wybić dziki do minimum to będą budować jakiś płot ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...