Skocz do zawartości

Truskawka usycha


Gość Grzegorz

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Grzegorz

Witam,

Mam taki problem z truskawkami:

pojawiają się na liściach plamy fioletowe z białą kropką w środku a potem sadzonka usycha (zdjęcia w załączniku)

Proszę o info co się z nimi może dziać

Z góry dziękuje za odpowiedz

 

 

truskawka 1.jpg

truskawka 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzegorz

Moim zdaniem to: Biała plamistość liści truskawki (Mycosphaerella fragariae)

Biała plamistość liści truskawki jest najpowszechniejszą chorobą atakującą truskawki i poziomki. Typowymi objawami tego patogena są różnej wielkości plamy na górnej stronie liścia. Początkowo są to okrągłe, brunatne i drobne plamki. Następnie w miarę powiększania się stają się owalne, jasnoszare, z brunatnoczerwoną obwódką. W czasie ciepłej i wilgotnej pogody plamy mogą być rdzawobrązowe, a przy silnym porażeniu łączą się i obejmują coraz większą powierzchnię blaszki liściowej. Prowadzi to do zamierania nawet całego liścia. Bardzo silnie porażenie liści wpływa na osłabienie rośliny oraz zahamowanie wzrostu i rozwoju owoców. Plamy wywołane tą chorobą mogą się pojawić także na ogonkach, szypułkach, działkach kielicha oraz rozłogach. W czasie dużej wilgotności w czasie kwitnienia może dojść do infekcji słupków, z których następnie grzyb przerasta do rozwijających się orzeszków – nasion oraz otaczającej je tkanki owocu. W wyniku tej infekcji wokół szczerniałych, porażonych nasion powstają suche, nekrotyczne, brązowoczarne plamy. Przy wysokiej wilgotności na plamach pojawia się delikatny szary nalot z zarodnikami konidialnymi. W Polsce stadium workowe patogena występuje bardzo rzadko. Biała plamistość liści truskawki zimuje na porażonych liściach w postaci grzybni i nibysklerocjów. Następnie wiosną, w warunkach wysokiej wilgotności, w miejscu plam, grzyb wytwarza trzonki konidialne z zarodnikami, które są źródłem infekcji pierwotnych.

 
biaa%20plamisto%20lici%20truskawki_eweli
Biała plamistość liści truskawki może powodować znaczne straty w plonach, ponieważ na silnie porażonych roślinach owoce nie osiągają wielkości handlowej. Choroba ta rozprzestrzenia się z kroplami deszczu oraz w czasie zraszania plantacji. Porażane są głównie młode i rozwinięte liście. Okres inkubacji choroby trwa od 2-3 tygodni. Występowanie tego patogena zależy od podatności odmiany, przebiegu pogody oraz wielkości źródła infekcji. Zwykle starsze plantacje są silniej porażone niż jednoroczne.
 
Należy uprawiać odmiany odporne, sadzić zdrowe rośliny oraz grabić i niszczyć porażone liście. 
Środki:
- Domark 100 EC,
- Sadoplon 75 WP,
- Signum 33 WG,
- Topsin M 500 SC,
- Zato 50 WG.
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Gość Arkadio

Witam, 

Od tygodnia na kwitnacym Elkacie zauwazam takie zjawisko jak pomarszczenie lisci, przy tym dziury na lisciach i z tylu liscia takie ciemne plamy sa widoczne , planatcja 4 krotnie pryskana juz fubgicydami, czy moze to szkodnik?, albo uszkodzenia po gradzie ktory byl dwa tyg temu? Obok plantacja honeya i pegasusa bez takich porazen. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...