Skocz do zawartości

Ceny Ziemniaka sezon 2019/2020 - Notowania


Gość Gość

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 13.12.2020 o 23:08, Szzone napisał:

Panie Piotrze miał się Pan pochwalić jak wyszły Panu ziemniaki. Chyba że jeszcze Pan kopie.?

Otóż drodzy forumowicze, rzeczywiście obiecałem więc pisze, Jak można uważać, że uprawa się nie opłaci, napędziliście mi stracha, ale widzę, że problemy ze sprzedażą wynikają raczej z nieudolności niż z koniunktury. Zaczęliśmy kopać na 2, 2-rzędowe kombajny przed połową listopada i odwozić do dużej pakowalni, ustalona cena za towar po przerobie to 0,46 gr, przez tydzień wykopaliśmy 28 ha, ok 4 niestety zostało w polu pod talerzówkę bo były na tyle słabe jakościowo, że nie opłaciło się ich kopać. Plony:

- gala 48 ton brutto - 39 ton - płatne

- ranomi - 52 tony brutto - 41 - płatne

- constance - 41 ton brutto 32 - płatne

Średnio ok. 36 ton z ha zapłacone x 0,46 gr (cena dobra ale towar  był świetny jakościowo i posiadam global - gap) 16560 zł z ha. Koszty obliczyłem na 14 000 wraz z uśrednionym kosztem dzierżawy, na plus jest dopłata i zwrot z materiału siewnego ok. 1200 zł czyli na plusie na ha 3760 zł! 28x3760= 105280 - 50 000 (koszt niewykopanych ziemniaków bez usługi zbioru) = 55 tys. czyli ok  2000 z ha! Różne uprawy mam w swoim gospodarstwie, ale jeżeli sadząc pierwszy raz, korzystając w dużym procencie z usług, zdobywając doświadczenie i trafiając na najgorszy sezon od wielu lat jak się zdaje z Waszych wpisów udało mi się zarobić lepiej niż średni zysk na zbożach, rzepaku, czy burakach to zdrowy rozsądek nakazuje iść w tą stronę! Aktualnie zleciłem wiercenie 3 studni, mam zamówioną nową deszczownie i poszukuję dobrego 2-rzędowego kombajnu, bo w kolejnym roku planuje sadzić ok 100 ha...

Wszystkie wpisy o giełdach są dla mnie abstrakcją bo jeżeli ktoś chętnie płaci za towar i przyjmuje go bez ograniczeń to po co stać na targowisku??? Polecam koncentracje na jakości i totalne wyśmianie działań Agrounii, jestem zatwardziałym przeciwnikiem tej organizacji a Pana Michała nie uznaje jako swojego przedstawiciela, ponieważ wstydzę się za styl prowadzenia polityki przez Niego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Master
2 godziny temu, Gość Piotr napisał:

Otóż drodzy forumowicze, rzeczywiście obiecałem więc pisze, Jak można uważać, że uprawa się nie opłaci, napędziliście mi stracha, ale widzę, że problemy ze sprzedażą wynikają raczej z nieudolności niż z koniunktury. Zaczęliśmy kopać na 2, 2-rzędowe kombajny przed połową listopada i odwozić do dużej pakowalni, ustalona cena za towar po przerobie to 0,46 gr, przez tydzień wykopaliśmy 28 ha, ok 4 niestety zostało w polu pod talerzówkę bo były na tyle słabe jakościowo, że nie opłaciło się ich kopać. Plony:

- gala 48 ton brutto - 39 ton - płatne

- ranomi - 52 tony brutto - 41 - płatne

- constance - 41 ton brutto 32 - płatne

Średnio ok. 36 ton z ha zapłacone x 0,46 gr (cena dobra ale towar  był świetny jakościowo i posiadam global - gap) 16560 zł z ha. Koszty obliczyłem na 14 000 wraz z uśrednionym kosztem dzierżawy, na plus jest dopłata i zwrot z materiału siewnego ok. 1200 zł czyli na plusie na ha 3760 zł! 28x3760= 105280 - 50 000 (koszt niewykopanych ziemniaków bez usługi zbioru) = 55 tys. czyli ok  2000 z ha! Różne uprawy mam w swoim gospodarstwie, ale jeżeli sadząc pierwszy raz, korzystając w dużym procencie z usług, zdobywając doświadczenie i trafiając na najgorszy sezon od wielu lat jak się zdaje z Waszych wpisów udało mi się zarobić lepiej niż średni zysk na zbożach, rzepaku, czy burakach to zdrowy rozsądek nakazuje iść w tą stronę! Aktualnie zleciłem wiercenie 3 studni, mam zamówioną nową deszczownie i poszukuję dobrego 2-rzędowego kombajnu, bo w kolejnym roku planuje sadzić ok 100 ha...

Wszystkie wpisy o giełdach są dla mnie abstrakcją bo jeżeli ktoś chętnie płaci za towar i przyjmuje go bez ograniczeń to po co stać na targowisku??? Polecam koncentracje na jakości i totalne wyśmianie działań Agrounii, jestem zatwardziałym przeciwnikiem tej organizacji a Pana Michała nie uznaje jako swojego przedstawiciela, ponieważ wstydzę się za styl prowadzenia polityki przez Niego!

Gadać ,to każdy może . Pokaż papier !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gość Master napisał:

Gadać ,to każdy może . Pokaż papier !

A jak pokażę dokument to powiecie, że podrobiony, poza tym im mniej osób posłucha moich rad tym mniejsza konkurencja, okazuje się, że to forum kompletnie nic nie wnosi więc to mój ostatni wpis, choćby cała farma "super doświadczonych producentów" chciała mnie tu skrytykować. Polecam, jeśli ktoś ma porządny towar, kontakt z uczciwymi i konkretnymi nabywcami, bo  z tego co wiem, to aktualnie jest bardzo wysokie zapotrzebowanie a ceny nawet wyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Rolnik z Wielkopolski
1 godzinę temu, Gość Piotr napisał:
2 godziny temu, Gość Master napisał:

Gadać ,to każdy może . Pokaż papier !

A jak pokażę dokument to powiecie, że podrobiony, poza tym im mniej osób posłucha moich rad tym mniejsza konkurencja, okazuje się, że to forum kompletnie nic nie wnosi więc to mój ostatni wpis, choćby cała farma "super doświadczonych producentów" chciała mnie tu skrytykować. Polecam, jeśli ktoś ma porządny towar, kontakt z uczciwymi i konkretnymi nabywcami, bo  z tego co wiem, to aktualnie jest bardzo wysokie zapotrzebowanie a ceny nawet wyższe.

Odpowiadam Piotrowi. Ja w odróżnieniu od Ciebie sadzę ziemniaki od ponad 30 lat. Ostatnie lata to 80-100 ha. Popieram Cię w całej rozciągłości. Przede wszystkim potrafisz liczyć, co nie wszystkim wychodzi... Nie raz rozmawiam z niektórymi rolnikami i jak im mówię, że koszt produkcji ziemniaków to 12-15 tys. /ha to zachodzą w głowę skąd biorę takie kwoty. Oni mają koszty na poziomie 5-7 tys. zł. Pozostawić to należy bez komentarza. No i sprzedają ziemniaki po 20 groszy... Też bez komentarza. Ja co prawda sadzę ziemniaki frytkowe ale to nie ma znaczenia. Najważniejsze to liczyć.... Najważniejsze to jakość, GlobalGap i duże ilości jednorodnego towaru. Badziew prawie zawsze będzie za pół darmo...

Co do Agro Unii to również popieram. Jak można bezmyślnie  popierać futerkowców? To są megaprzedsiębiorcy zarabiający na swoim biznesie grube miliony. Abstrahuję od problemów moralnych hodowli klatkowej. Nie mnie to oceniać... Chodzi mi o zupełnie pragmatyczne podejście. Ci potentaci wykupują hurtowo setki hektarów najlepszej ziemi wycinając w konkurencji szarych rolników. A Michał i spółka nadstawiają swoją głowę i reputację broniąc interesy milionerów.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kupiec
6 godzin temu, Gość Piotr napisał:

Wszystkie wpisy o giełdach są dla mnie abstrakcją bo jeżeli ktoś chętnie płaci za towar i przyjmuje go bez ograniczeń to po co stać na targowisku???

Abstrakcja to jest dla mnie zysk 100 koła z 28ha uprawy, co by to nie było. To wolałbym kupić hektar dobrej ziemi czy dwa i tyle bym zarabiał z borówki czy truskawki, a nie takiego areału. 

A na tym targowisku jak to określiłeś, to handlarze na młodym ziemniaku, którzy handlują z ciężarówek to potrafią zarobić te 100 tysięcy w miesiąc, więc faktycznie jesteś rekinem biznesu. Więcej sadźcie, 100 hektarów proponuję i 1,5 koła żeby z hektara zostało i gra muzyka, będzie super. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Gość Piotr napisał:

Otóż drodzy forumowicze, rzeczywiście obiecałem więc pisze, Jak można uważać, że uprawa się nie opłaci, napędziliście mi stracha, ale widzę, że problemy ze sprzedażą wynikają raczej z nieudolności niż z koniunktury. Zaczęliśmy kopać na 2, 2-rzędowe kombajny przed połową listopada i odwozić do dużej pakowalni, ustalona cena za towar po przerobie to 0,46 gr, przez tydzień wykopaliśmy 28 ha, ok 4 niestety zostało w polu pod talerzówkę bo były na tyle słabe jakościowo, że nie opłaciło się ich kopać. Plony:

- gala 48 ton brutto - 39 ton - płatne

- ranomi - 52 tony brutto - 41 - płatne

- constance - 41 ton brutto 32 - płatne

Średnio ok. 36 ton z ha zapłacone x 0,46 gr (cena dobra ale towar  był świetny jakościowo i posiadam global - gap) 16560 zł z ha. Koszty obliczyłem na 14 000 wraz z uśrednionym kosztem dzierżawy, na plus jest dopłata i zwrot z materiału siewnego ok. 1200 zł czyli na plusie na ha 3760 zł! 28x3760= 105280 - 50 000 (koszt niewykopanych ziemniaków bez usługi zbioru) = 55 tys. czyli ok  2000 z ha! Różne uprawy mam w swoim gospodarstwie, ale jeżeli sadząc pierwszy raz, korzystając w dużym procencie z usług, zdobywając doświadczenie i trafiając na najgorszy sezon od wielu lat jak się zdaje z Waszych wpisów udało mi się zarobić lepiej niż średni zysk na zbożach, rzepaku, czy burakach to zdrowy rozsądek nakazuje iść w tą stronę! Aktualnie zleciłem wiercenie 3 studni, mam zamówioną nową deszczownie i poszukuję dobrego 2-rzędowego kombajnu, bo w kolejnym roku planuje sadzić ok 100 ha...

Wszystkie wpisy o giełdach są dla mnie abstrakcją bo jeżeli ktoś chętnie płaci za towar i przyjmuje go bez ograniczeń to po co stać na targowisku??? Polecam koncentracje na jakości i totalne wyśmianie działań Agrounii, jestem zatwardziałym przeciwnikiem tej organizacji a Pana Michała nie uznaje jako swojego przedstawiciela, ponieważ wstydzę się za styl prowadzenia polityki przez Niego!

Wszystko ładnie wyliczone cena jak na ten rok przyzwoita lecz w obliczeniach popełniłeś jeden błąd. Dopłata do materiału siewnego to w tym roku 339,90zł ha w przypadku ziemniaków. Nie wiem jak wyliczyłeś te 1200zł. Co roku składam o zwrot i najwięcej było 511zł ha. Sorki nie doczytałem że liczysz to z dopłatą. 

 

Teraz wyliczę Ci mój zysk z pszenicy koszty- 2900zł 

Plon 6.5t ha do 8.3t ha.

Średnio 7.7t ha 

Sprzedana po 890 zł t.

Co dało 6853zł z hektara plus dopłata 900zł. 

Zysk netto 4853zł  dziękuję i tyle w temacie. Zwiekszaj do 100ha kto Ci broni. Pozdrawiam i życzę spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pankracy

u nas jest jeden to płaci 2.5-do ponad 3 tys/ha.w sąsiednim województwie  kupowałem używki skrzyniopalety bo potrzebne byly na już, to sprzedajacy mówił ze u nich nawet do 4.5tys dochodzi.Ale schodził z dzierżaw bo twierdził ze ziemia wymęczona zboża nie widziała 10 lat.Jak nakupili polerek do warzyw to kilka lat na tym wychodzili a teraz klapa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość obiektywny

Ci którzy oddają w dzierżawę to bardzo mądrzy ludzie - pobierają czynsz,dopłaty mają czyste ręce i obrobione pola.Gdyby musieli kupować maszyny lub wynajmować usługi to dołożyliby do tej ziemi a tak mają i jakieś pieniądze i święty spokój.

Najlepsze jest to że znajdują się robole co się zrzekają dopłat,płacą czynsz,zasuwają w kurzu,upale,deszczu i błocie,a potem ślęczą na giełdzie długimi godzinami aby wydusić 20-25gr/kg i się cieszą że mają dużo ziemi i te super ciągniki mają wykorzystanie... Ręce opadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2020 o 20:24, Gość obiektywny napisał:

Ci którzy oddają w dzierżawę to bardzo mądrzy ludzie - pobierają czynsz,dopłaty mają czyste ręce i obrobione pola.Gdyby musieli kupować maszyny lub wynajmować usługi to dołożyliby do tej ziemi a tak mają i jakieś pieniądze i święty spokój.

Najlepsze jest to że znajdują się robole co się zrzekają dopłat,płacą czynsz,zasuwają w kurzu,upale,deszczu i błocie,a potem ślęczą na giełdzie długimi godzinami aby wydusić 20-25gr/kg i się cieszą że mają dużo ziemi i te super ciągniki mają wykorzystanie... Ręce opadają.

Jak tam Panowie zejście i ceny w innych regionach małopolska nie jest zle ale szału niema?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Gość Kra napisał:

Jak tam Panowie zejście i ceny w innych regionach małopolska nie jest zle ale szału niema?

O czym ty człowieku piszesz, kup parnik i dla zwierząt przerób bo sprzedać nie ma żadnych szans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość swietokrzyskie

witam.bedac dziś w pacanowie u jednego z rolników uslyszalem od niego że sprzedaje ziemniaki po 50gr bo on ma fendy i kombajn grimme i umie sprzedać drogo. paszowe sprzedaje po 33gr A sadzeniaki  po 1zl.on po tyle sprzedaje na hurtownie bo ma zakontraktowane .jestem ciekaw ile jest prawdy w tym co mowil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Stary chłop.
14 godzin temu, Gość Gość swietokrzyskie napisał:

witam.bedac dziś w pacanowie u jednego z rolników uslyszalem od niego że sprzedaje ziemniaki po 50gr bo on ma fendy i kombajn grimme i umie sprzedać drogo. paszowe sprzedaje po 33gr A sadzeniaki  po 1zl.on po tyle sprzedaje na hurtownie bo ma zakontraktowane .jestem ciekaw ile jest prawdy w tym co mowil.

zero prawdy, to zwykły kozi dzwonek, u nas takich na pęczki połowa maszyn w leasingu albo kredycie potrafią tylko strajkować lub całe noce w polu i przechowalni przesiadywać żeby później wsiąść do luxury car i się przejechać, gospodarka to nie wszystko trzeba być też okrzesanym człowiekiem z zębami bez zawiści i potrafić stanąć w prawdzie i tego Wam wszystkim życzę w nadchodzącym ?Nowym roku 2021???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość zły rolnik

mówić to on sobie może co zechce. zadna ale to zadna hurtownia nie zapłaci mu 50 gr jeśli może kupić po 30 gr mimo umowy. a ci co odpad od niego po 33 grosze biorą to też niezłe geniusze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kupiec
45 minut temu, Gość zły rolnik napisał:

mówić to on sobie może co zechce. zadna ale to zadna hurtownia nie zapłaci mu 50 gr jeśli może kupić po 30 gr mimo umowy. a ci co odpad od niego po 33 grosze biorą to też niezłe geniusze.

A dlaczego nie? 

Jak wozi na miejsce za 7,5zł worek i robi to od lat oraz daje naprawdę ładny towar to jest to możliwe. 

Hurtownia na tym zarobi i tak, a ma ciągłość dostaw jednakowego towaru, a nie później reklamacje, że to nie takie, tamto nie takie, a tydzień temu były inne itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...