Skocz do zawartości

opłacalność zakładania 1 ha sadu jabłkowego


Gość pan pan

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 130
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Gość Benny

Kasa dobra, bo widzę że nowych nasadzeń sporo...przypomniało mi się powiedzenie o sadownikach; Czemu sadownicy zakładają swoim dzieciom za ciasne buty? Aby uczyły się narzekać od dziecinstwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Nie jestem Robotem

1 ha to jest dobry dla nauczyciela tak przy okazji aby jak będzie dobrze płacił spad to na nim zarobi bo na deserze na jesieni raczej nie zarobi, a przechować nie ma go gdzie chyba, że ktoś ma zamiar inwestować w przechowalnie nowoczesną, ale jest sens przy 1 ha sadu? Rola w Polsce nigdy nie była tak dochodowa aby zwykły kowalski mógł się dorobić. Owszem przez lata pracy kupi to kupi tamto, ale trzeba mieć mocny kręgosłup i dużo zdrowia a dodatkowo kochać tą robotę bo bez tego to nic teraz się nie wyhoduje co najwyżej to parcha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Cham z Grójca

Przy 0,90 zł z jednego hektara nic nie zostaje ,tylko kupa roboty i nerwów. Nie masz zielonego pojęcia w co się ładujesz, teraz trzeba mieć co najmniej z 10 h żeby się utrzymać na rynku. A jak chcesz mieć hobby to kup wędkę, albo wiklinowy koszyk i jeździj na ryby grzyby.Bo inaczej będziesz zbierać te jabcoki po 0,10 i tyko się nerwicy nabawisz stając w kolejce żeby to sypnąć na skupie . A tak naprawdę to myślę że tego posta założyłeś dla jaj.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Pan pan
Godzinę temu, Gość Cham z Grójca napisał:

Przy 0,90 zł z jednego hektara nic nie zostaje ,tylko kupa roboty i nerwów. Nie masz zielonego pojęcia w co się ładujesz, teraz trzeba mieć co najmniej z 10 h żeby się utrzymać na rynku. A jak chcesz mieć hobby to kup wędkę, albo wiklinowy koszyk i jeździj na ryby grzyby.Bo inaczej będziesz zbierać te jabcoki po 0,10 i tyko się nerwicy nabawisz stając w kolejce żeby to sypnąć na skupie . A tak naprawdę to myślę że tego posta założyłeś dla jaj.?

To ile przy tych 10 ha zostanie? Każdy mądry w nie umie powiedzieć co i jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
Gość Morgan

Jak masz trochę pojęcia to 40000 i więcej śmiało zostanie a jak wsadzisz byle co, pozostawisz samopas sąd to nawet na zero nie wyjdziesz. Skończyły się czasy że w Grójcu na targu nakupilo się drzewek po 3 zł bez względu na odmianę a później brało kasę na wiosnę. Czasy się zmieniły i teraz zarabiać będą tylko Ci którzy myślą i wiedzą co i jak robić a jak ktoś będzie bladzil jak dziecko we mgle to długo nie utrzyma płynności finansowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kumaty
2 godziny temu, Gość Pan pan napisał:

To ile przy tych 10 ha zostanie? Każdy mądry w nie umie powiedzieć co i jak

Jak chcesz zostac NOWOCZESNYM NIEWOLNIKIEM to załóż sad... Po kilku latach sam do takiego wniosku dojdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy mówi że d*pa, a ja powiem jeszcze nie jest tak źle jak w innych branżach rolniczych, Ci co bawią się w trzodę robota 24h na 7 dni a gdzie pieniądze ?  jak się ma różne odmiany to naprawdę wychodzi się na swoje i przy 7 ha ja nie narzekam. Tylko ból tylka ma ten co co roku mieszkanie 50m2 w Warszawie kupuje, a w tym roku na kawalerkę w Łodzi nie starcza... i oto cała draka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość majki

artu dlaczego takie idiotyzmy piszesz, czytać tego nie można, jaka kawalerka w lodzi? ludzie teraz właśnie sypia z KA po freshu masowo jabłko po 33gr gdzie samo przechowywanie tyle wychodzi, wiadomo gale, goldena można drożej sprzedać, ale cały czas większość odmian uprawianych w kraju to idared, jonagoldowate, ligol, gloster, nie ma żadnej kawalerki w Lodzi tylko jest średnio dokładka z 10tys zl/ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Morgan

Nikt nie zmusza nikogo do sadzenia Idareda czy Ligola. Trzeba myśleć a nie sądzić aby tylko pole było obsadzone. Co z tego że truskawka płaci jak ktoś nasadzi Sengi to na chleb nie zarobi a z odmian deserowych kawalerkę można kupić i to nie jedna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość sadownik80

Pozwolę wtrącić swoje 3 grosze. Zajmuję się sadem 10 lat, i w chwili obecnej chce się pozbyć tego interesu.

Sadownictwo czy ogólnie rolnictwo to ciężki kawałek chleba. Jak dla mnie największy problem to niepewność dochodu oraz zależność od pogody i polityki.

Znam wielu sadowników mających od 2 do 60 ha sadów. W zeszłym sezonie jak ktoś miał towar to zarobił na 2 mieszkania 50 m2 w Warszawie. W tym roku ci najwięksi mający cały wachlarz odmian będą na niewielkim plusie – Gala i Goldeny na to wpłyną. Średniaki i mali ślizgają się w okolicy zera.

Jeśli masz kawałek ziemi i nie wiesz co tam zrobić to zastanów się 3 razy zanim zdecydujesz się posadzić drzewa. Raz że na plon musisz poczekać, dwa jak Ci się sad odwidzi to jeszcze poniesiesz koszty wyrwania i uprzątnięcia terenu.

Ja sam nie sadziłbym 1 ha sadu – zysk z inwestycji niepewny i nie taki duży w stosunku do pracy jaką trzeba włożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość majki

jabłko to nie truskawka, nikt już nie sadzi idareda ale jeszcze wiele lat mnie zanim spadnie on z 1 miejsca odmian uprawianych u nas w kraju, takie przykładowe 10ha gospodarstwo nie może sobie pozwolić na wymianę więcej niż 1ha rocznie, ze względu na koszt nasadzenia i utratę dochodu, bo pasowało by z 1 rok uprawiać jakąś gorczyce albo coś innego, i do 2 roku to tylko koszty bez zysku, czyli 3 lata strat, a przez te 3 lata nawet na słabych drzewkach i bez siatek to na założenie sadu i pielęgnacje zanim zacznie owocować to spokojnie przekroczy 100tys/ha, a wiec wymiana kompletnego areału to dla takiego gospodarstwa jakieś 10 lat i 1mln zł , no chyba ze przydarzy się taki rok jak ten i nie będzie środków nawet na wymianę tego 1ha, a Gala czy Golden to cały czas poniżej 10% nasadzeń w kraju, zresztą to są odmiany trudne w uprawie, bardzo wymagające co do stanowiska, nie wszędzie w ogóle można je uprawiać  no i mniej wydajne w przypadku Gali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sadownik grójec

Sadzcie ludzie i to szybko bo cena super i zostaje z tego full kasy i można kupić sobie mieszkanie albo mercedesa z salonu ""IRONIA"  p.s - Kto normalny wogóle przy tych cenach myśli o sadzeniu nowych sadów. Przeciesz sami sobie robimy krzywde dosadzając .Wraz z początkiem EMBARGA  rozpoczął się proces upadku sadownictwa w Polsce .A wogóle to  powinien być już wprowadzony odgórny zakaz zakładania nowych nasadzeń i dobra dopłata do karczowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gość majki napisał:

jabłko to nie truskawka, nikt już nie sadzi idareda ale jeszcze wiele lat mnie zanim spadnie on z 1 miejsca odmian uprawianych u nas w kraju, takie przykładowe 10ha gospodarstwo nie może sobie pozwolić na wymianę więcej niż 1ha rocznie, ze względu na koszt nasadzenia i utratę dochodu, bo pasowało by z 1 rok uprawiać jakąś gorczyce albo coś innego, i do 2 roku to tylko koszty bez zysku, czyli 3 lata strat, a przez te 3 lata nawet na słabych drzewkach i bez siatek to na założenie sadu i pielęgnacje zanim zacznie owocować to spokojnie przekroczy 100tys/ha, a wiec wymiana kompletnego areału to dla takiego gospodarstwa jakieś 10 lat i 1mln zł , no chyba ze przydarzy się taki rok jak ten i nie będzie środków nawet na wymianę tego 1ha, a Gala czy Golden to cały czas poniżej 10% nasadzeń w kraju, zresztą to są odmiany trudne w uprawie, bardzo wymagające co do stanowiska, nie wszędzie w ogóle można je uprawiać  no i mniej wydajne w przypadku Gali

Jak nie sadzą idareta ??? Byłem na rynku w białej chyba schodzi najlepiej. I to raz ze ludzie biorą z rynku to i idareda. Ale nie odradzajta sadzić ludziom bo jedna jaskółka wiosny nie czyni Jablko będzie płacić to kwestia podaży i paniki. Ja powtórzę mam różne odmiany i w porównaniu z etatem za 3500 brutto mając 7 ha sądu wychodzę lepiej i każdy z was o tym wiem ze ta pensja się nie umywa do naszych zarobków. A awantura za to ze ktoś kto ma 15 ha sądu nie zarobi 600-800 tys złoty tylko 15 ha x 50 ton x 0,45 zł =??? to mało powiedz to tym co maja 2700 brutto i 3500 po zusie ile im zostaje??? A co to jest 50 ton z ha ? Trzeba chyba mieć 2000 sztuk na ha ;) i ze y wszystko sprzedać za 45 ? To chyba samego idareta wiec policzyłem to po bandzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ironista
42 minuty temu, Gość Sadownik grójec napisał:

Sadzcie ludzie i to szybko bo cena super i zostaje z tego full kasy i można kupić sobie mieszkanie albo mercedesa z salonu ""IRONIA"  p.s - Kto normalny wogóle przy tych cenach myśli o sadzeniu nowych sadów. Przeciesz sami sobie robimy krzywde dosadzając .Wraz z początkiem EMBARGA  rozpoczął się proces upadku sadownictwa w Polsce .A wogóle to  powinien być już wprowadzony odgórny zakaz zakładania nowych nasadzeń i dobra dopłata do karczowania.

Jak tu nie sadzić jak można za kilka złotych kupić drzewko... haha 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość majki
31 minut temu, Gość artu napisał:

Jak nie sadzą idareta ??? Byłem na rynku w białej chyba schodzi najlepiej. I to raz ze ludzie biorą z rynku to i idareda. Ale nie odradzajta sadzić ludziom bo jedna jaskółka wiosny nie czyni Jablko będzie płacić to kwestia podaży i paniki. Ja powtórzę mam różne odmiany i w porównaniu z etatem za 3500 brutto mając 7 ha sądu wychodzę lepiej i każdy z was o tym wiem ze ta pensja się nie umywa do naszych zarobków. A awantura za to ze ktoś kto ma 15 ha sądu nie zarobi 600-800 tys złoty tylko 15 ha x 50 ton x 0,45 zł =??? to mało powiedz to tym co maja 2700 brutto i 3500 po zusie ile im zostaje??? A co to jest 50 ton z ha ? Trzeba chyba mieć 2000 sztuk na ha ;) i ze y wszystko sprzedać za 45 ? To chyba samego idareta wiec policzyłem to po bandzie.

przy twoich wyliczeniach jesteś na minusie wiec ja wole etat za 3500, przecież koszt produkcji jablek to minimum 50gr/kg bez przechowywania ale raczej w tej chwili to 60gr, wiadomo ze wyliczenia prof to nawet 1,13/kg ale to już trzeba bardzo grubo inwestować, i mi chodzi o całkowity koszt a nie tylko SOR 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Advertisement
Gość mariusz
2 godziny temu, Gość artu napisał:

Jak nie sadzą idareta ??? Byłem na rynku w białej chyba schodzi najlepiej. I to raz ze ludzie biorą z rynku to i idareda. Ale nie odradzajta sadzić ludziom bo jedna jaskółka wiosny nie czyni Jablko będzie płacić to kwestia podaży i paniki. Ja powtórzę mam różne odmiany i w porównaniu z etatem za 3500 brutto mając 7 ha sądu wychodzę lepiej i każdy z was o tym wiem ze ta pensja się nie umywa do naszych zarobków. A awantura za to ze ktoś kto ma 15 ha sądu nie zarobi 600-800 tys złoty tylko 15 ha x 50 ton x 0,45 zł =??? to mało powiedz to tym co maja 2700 brutto i 3500 po zusie ile im zostaje??? A co to jest 50 ton z ha ? Trzeba chyba mieć 2000 sztuk na ha ;) i ze y wszystko sprzedać za 45 ? To chyba samego idareta wiec policzyłem to po bandzie.

chyba gościu gradu i mrozu nigdy nie miałeś. Z miła chęcią ci dam 10 ha w dzierżawe za 8 tys/ha. sobie zarobisz wszystko na szpalerze nawadniane. odmiany idared,ligol szampion princ gala i jonagored. Chciałbym żeby mi z 50 tys na czysto zostało z tego w tym roku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Gość mariusz napisał:

chyba gościu gradu i mrozu nigdy nie miałeś. Z miła chęcią ci dam 10 ha w dzierżawe za 8 tys/ha. sobie zarobisz wszystko na szpalerze nawadniane. odmiany idared,ligol szampion princ gala i jonagored. Chciałbym żeby mi z 50 tys na czysto zostało z tego w tym roku 

Ale ja nie chce Twojej dzierżawy, jeden z drugim wmawiacie jaki to brak funduszy a jak człowiek który uprawia i wie ile się da wyciągnąć z tej roboty oznajmi ze nie jest złe  to sie prujecie. Jak wam nie wychodzi to dajcie sobie spokój a nie wode z mózgów robicie. Tak wiec wracają. Do sedna tematu opłacalność jest nawet s tym roku choć w mniejszej skali. Weźcie się uczciwie do pracy a nie cwaniakujecie. Ciężką i uczciwa praca ludzie się biegacą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość sandomierski
14 godzin temu, Gość Artu napisał:

Ale ja nie chce Twojej dzierżawy, jeden z drugim wmawiacie jaki to brak funduszy a jak człowiek który uprawia i wie ile się da wyciągnąć z tej roboty oznajmi ze nie jest złe  to sie prujecie. Jak wam nie wychodzi to dajcie sobie spokój a nie wode z mózgów robicie. Tak wiec wracają. Do sedna tematu opłacalność jest nawet s tym roku choć w mniejszej skali. Weźcie się uczciwie do pracy a nie cwaniakujecie. Ciężką i uczciwa praca ludzie się biegacą.

jaka oplacalnosc? policz wszystko to nie wiem czy wyjdziesz na zero . trzeba miec kase na ten sezon i przyszly bo nie  wiadomo co bedzie. biznes po chuju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Grójec

 

1 godzinę temu, Gość sandomierski napisał:

jaka oplacalnosc? policz wszystko to nie wiem czy wyjdziesz na zero . trzeba miec kase na ten sezon i przyszly bo nie  wiadomo co bedzie. biznes po chuju

To jest biznes, który trzeba rozbijać na 5 lat, w skali 5 opłaci się dobrze. Nie może wiecznie wszystko płacić, bo każdy by się za to brał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...