Skocz do zawartości

Sprzedaż drobnych ziemniaków w dziale sadzeniaki...


Gość Tomek

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Tomek

Cześć koledzy,mam pytanko czy nie macie problemów ze sprzedażą ziemniaków drobnych bez certyfikatu w dziale sadzeniaki?Sam mam sporo drobnej Vinety ale obawiam się wrzucić to ogłoszenie do działu sadzeniaki bo wiem ,że były przypadki że firmy nasienne kierowały donosy do prokuratury za nielegalne rozprowadzanie ziemniaków ich marek.Jak to wygląda na dzień dzisiejszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, dobre pytanie - sam mam problem bo sporo mam takiego odsortu i teraz pozostaje albo to mieszać z większym ziemniakiem w jednym worku, albo .. po prostu wysatwić na sprzedaż jako zwykły ziemniak z informacją o kalibrze - ja sadzeniaków nie sprzedaje, tylko ziemniaka - a czy ktoś to wysadzi, czy ugotuje - to juz nie mój problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skontaktowaliśmy się z Agencją Nasienną aby uzyskać odpowiedź na to pytanie:

 

Aby legalnie oferować lub sprzedawać do siewu nasiona lub sadzeniaki odmiany chronionej wyłącznym prawem (a do takich odmian należy m.in. Vineta), należy spełnić następujące warunki:

- uzyskać od odpowiedniego hodowcy pisemną licencję, upoważniającą do takiego działania,

- dokonać wpisu do ewidencji przedsiębiorców, rolników lub dostawców prowadzących obrót materiałem siewnym, która jest prowadzona przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).

W przeciwnym razie sprzedawca narusza ustawę o ochronie prawnej odmian roślin oraz ustawę o nasiennictwie. Grożą za to sankcje cywilnoprawne (wysokie odszkodowanie dla hodowcy, mandat karny z PIORiN-u).

Materiał niekwalifikowany wolno oferować i sprzedawać tylko na cele niesiewne, np. na paszę albo konsumpcję. Jeżeli użytkownik chce sprzedać ziemniaki z własnego zbioru w kalibrażu sadzeniakowym, a nie spełnia warunków podanych wyżej, to może zamieścić ogłoszenie w każdym innym dziale, poza „Sadzeniakami”. Oczywiście ma prawo podać kaliber ziemniaków (choćby dlatego, że odbiorcy z branży gastronomicznej często poszukują ziemniaków określonej wielkości), ale powinien wyraźnie poinformować, że to nie jest materiał sadzeniakowy, zarówno w ogłoszeniu, jak i w rozmowie z ewentualnym nabywcą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...