Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Tomek

Sprzedaż drobnych ziemniaków w dziale sadzeniaki...

Recommended Posts

Guest Tomek

Cześć koledzy,mam pytanko czy nie macie problemów ze sprzedażą ziemniaków drobnych bez certyfikatu w dziale sadzeniaki?Sam mam sporo drobnej Vinety ale obawiam się wrzucić to ogłoszenie do działu sadzeniaki bo wiem ,że były przypadki że firmy nasienne kierowały donosy do prokuratury za nielegalne rozprowadzanie ziemniaków ich marek.Jak to wygląda na dzień dzisiejszy?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Adam

No właśnie, dobre pytanie - sam mam problem bo sporo mam takiego odsortu i teraz pozostaje albo to mieszać z większym ziemniakiem w jednym worku, albo .. po prostu wysatwić na sprzedaż jako zwykły ziemniak z informacją o kalibrze - ja sadzeniaków nie sprzedaje, tylko ziemniaka - a czy ktoś to wysadzi, czy ugotuje - to juz nie mój problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skontaktowaliśmy się z Agencją Nasienną aby uzyskać odpowiedź na to pytanie:

 

Aby legalnie oferować lub sprzedawać do siewu nasiona lub sadzeniaki odmiany chronionej wyłącznym prawem (a do takich odmian należy m.in. Vineta), należy spełnić następujące warunki:

- uzyskać od odpowiedniego hodowcy pisemną licencję, upoważniającą do takiego działania,

- dokonać wpisu do ewidencji przedsiębiorców, rolników lub dostawców prowadzących obrót materiałem siewnym, która jest prowadzona przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).

W przeciwnym razie sprzedawca narusza ustawę o ochronie prawnej odmian roślin oraz ustawę o nasiennictwie. Grożą za to sankcje cywilnoprawne (wysokie odszkodowanie dla hodowcy, mandat karny z PIORiN-u).

Materiał niekwalifikowany wolno oferować i sprzedawać tylko na cele niesiewne, np. na paszę albo konsumpcję. Jeżeli użytkownik chce sprzedać ziemniaki z własnego zbioru w kalibrażu sadzeniakowym, a nie spełnia warunków podanych wyżej, to może zamieścić ogłoszenie w każdym innym dziale, poza „Sadzeniakami”. Oczywiście ma prawo podać kaliber ziemniaków (choćby dlatego, że odbiorcy z branży gastronomicznej często poszukują ziemniaków określonej wielkości), ale powinien wyraźnie poinformować, że to nie jest materiał sadzeniakowy, zarówno w ogłoszeniu, jak i w rozmowie z ewentualnym nabywcą.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Your content will need to be approved by a moderator

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×