Skocz do zawartości

Sezon 2019/2020


Gość Dziad

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Realista

Witam. Jestem z centrum Polski (pow. Łęczyca) i moje spostrzezenia są takie. Dominuja tu male i srednie gospodarstwa, ktore z roku na rok koncza z warzywami. Brak ludzi do pracy sprawia ze kazdy rezygnuje. Ludzie ida do pracy na magazyny lub jako kierowcy zreszta dzis w kazdej dziedzinie jest pelno ofert pracy. Ludzi mlodych chetnych do gospodarowania jest bardzo malo. A w sklepach ogrodniczych towaru nasion i nawozow pelno a zrywu i szalu to wielkiego nie ma. Jest jeszcze bardzo wczesnie ale wvzesniejsze lata to w grudniu nie mozna bylo do sklepu wejsc. A dzis miejscowosc ma 30 czy 40 gospodarstw a tylko 20 czy 30% cos sadzi i sieje a reszta ma inne zrodlo utrzymania. Powiem tak. LUdzie juz maja dosc tego rolnictwa. Takie jest moje zdanie. Wszystkiego dobrego w nowym roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Tpitbu

Witam.ja jestem ze świętokrzyskiego.dzieje się to samo co u kolegi i z centrum.warzyw coraz mniej ludzi brak A jak są to się do niczego nie nadają.młodzi wyjechali lub są kierowcami i mają wyje....na pole maszyny kredyty itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gość Realista napisał:

Witam. Jestem z centrum Polski (pow. Łęczyca) i moje spostrzezenia są takie. Dominuja tu male i srednie gospodarstwa, ktore z roku na rok koncza z warzywami. Brak ludzi do pracy sprawia ze kazdy rezygnuje. Ludzie ida do pracy na magazyny lub jako kierowcy zreszta dzis w kazdej dziedzinie jest pelno ofert pracy. Ludzi mlodych chetnych do gospodarowania jest bardzo malo. A w sklepach ogrodniczych towaru nasion i nawozow pelno a zrywu i szalu to wielkiego nie ma. Jest jeszcze bardzo wczesnie ale wvzesniejsze lata to w grudniu nie mozna bylo do sklepu wejsc. A dzis miejscowosc ma 30 czy 40 gospodarstw a tylko 20 czy 30% cos sadzi i sieje a reszta ma inne zrodlo utrzymania. Powiem tak. LUdzie juz maja dosc tego rolnictwa. Takie jest moje zdanie. Wszystkiego dobrego w nowym roku?

Dokładnie tak to widzę.  Pozdrawiam ze świętokrzyskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Robert Łowickie

W mojej okolicy a pisze o Łowickim sytuacja adekwatna. Z mleczarni odeszła taka ilość członków, że za bardzo nie wiem z czego mogą żyć. Ale co tu mówić, jak za mleko o zaniżonych parametrach o 1% czy 1,5% w tłuszczu i białku można harować za 1 zł/litr... Praca taka sama jak u rolników z OSM Piątnica tylko, że u nich sprzedaje się za 1,6zł/litr. No i pastwiska mają a u nas trzeba od trawy po kukurydzę wszystko zasiać. Ze świńmi to samo, zmowa cenowa pośredników i zamknięcie PINI spowodowało to co jest 3,8zł/kg. W TOP AGRARZE artykuł na całą stronę "Drobni producenci trzody..." Drobni... Rozumiesz jeden z drugim, jesteś drobny a więc co tu robisz. PINI nie gardził nikim! Mój tata za sprzedaż 28 sztuk świń w 1992 roku kupił nową prasę kostkującą sipma. Za 0,6 ha bobu i jednego byka nowy kombajn Bolko do ziemniaków, cebuli i buraka. Dziś jako drobny producent na 12 ha aby się utrzymać muszę produkować na raz 1100 sztuk świń bo zysk jest 30 zł ze sztuki. Prąd jest po 0,59zł/kW a zużywam go 57 tysięcy kiloWatów rocznie. Na fakturze oprócz Vatu płacę również AKCYZĘ!!! Do ciągników kupuję ON i płacę w nim podatek od AUTOSTRAD... Nawozy np saletra 34% z anwilu rok temu była po 950 zł/tone teraz za 1250-1300 i niżej nie uświadczysz. Sprzedawał włości nie będę ale coraz bardziej po myśli chodzi mi wyjazd do Niemca u którego byłem na praktyce ze szkoły średniej, nie mam  on dzieci a gosp ma duże 80ha ornej rzepak pszenica ziemniak skrobia+ kukurydza, chce aby to zaorać bo pryska sam, sprzątnąć żniwa, kartofle, claasem ściąć kukurydze i na zimę zaorać. Praca na dojazd, wg. zbioru poszczególnych upraw mniej więcej na 2 tyg bo tyle trwają wykopki, żniwa, kukurydza a reszta w kraju. Na jaki gwint się szarpać, się pytam. W imię czego? Że postawie krzyżyk na wyborach i zapewnię komuś wypłatę na 4 lata w przedziale od 8 tysi do 50 w sejmie? I co mam w zamian? Paliwo po 5zł, większą cenę qwintala żyta w podatku, większe OC? No a gdzie przez te 30 lat podział się polski Rower? Traktor? Motor? Pozostał pchli targ w Kutnie i tego co brakuje kupić, bo tylko na tyle stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kupiec

Ludzie, przestańcie wiecznie narzekać. Wszystko się zmieniło, małe sklepy też się za bardzo nie opłacają, małe firmy transportowe również, wszystko się opłaca tylko na dużą skalę, takie są czasy i lata 90 nie wrócą. Ja tam nie zauważyłem, żeby warzyw na rynku było mniej czy czegokolwiek, wręcz przeciwnie, wszyscy wszystkiego dosadzają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość swietokrzyskie

Kolego kupiec nikt nie narzeka tylko pisze jak jest.po prostu Polska wieś upada.srodki ochrony roślin nawozy paliwo poszło wszystko w górę ale ceny warzyw stoją w miejscu taka prawda.jak jest coś drogie to skupujący mówią puść z ceny bo nie ma nic na tym ale jak jest tanie to żaden nie dołoży no bo cóż taki rok mamy.pozdrawiam wszystkich w nowym roku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kupiec

Ja pochodzę z okolic Grójca, jeżdżę również po całej Polsce za różnymi towarami, nie zauważyłem żeby wieś upadała, a wręcz przeciwnie. Ludzie na wsi robią kasę, ale tacy, którzy myślą, inwestują, a nie narzekają, że kiedyś to było. 

Jak ktoś produkuje badziewie to na nim nie zarabia, jak robić jakość i ilość to zarabia, tylko, że żeby mieć jedno i drugie to trzeba zarówno nakładu jak i wiedzy, byle chłopek tego nie zrobi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.  Jak to czytam jestem w szoku,,,,,unia wam daje kasę i jeszcze wam źle,,,,wstyd,mało i mało,warzywa są w cenie i źle,ziemniaki drogi,mało?;nie ma ludzi do pracy,godnie płacić i będą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gośc E.
50 minut temu, Gość Pawel napisał:

Witam.  Jak to czytam jestem w szoku,,,,,unia wam daje kasę i jeszcze wam źle,,,,wstyd,mało i mało,warzywa są w cenie i źle,ziemniaki drogi,mało?;nie ma ludzi do pracy,godnie płacić i będą

Paweł ..warzywa są drogie w sklepie (. zresztą tak jak co roku}a rolnik nie dostanie takiej ceny to raz.. a dwa to ze to nie są polskie warzywa , czy sądzisz ze do niemieckiego lid.... wstawi warzywa polsk ronik.

Po to Unia dała zeby teraz wykonczyc polskiego chłopa. wiekszosc juz to zrozumiała i teraz Ci rolncy którzy wzieli dotacje reszte dołozyli swojej kasy , jeszcze jakos  żyja a Ci którzy wzieli kredyt z mysla ze jakoś bedzie trzeba brac jak daja to gryzą ząbki  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem wczoraj artykuł jakiegoś mądrego człowieka który twierdzi że jesteśmy świadkami i ofiarami jednocześnie zmiany podejścia rządów na całym świecie do gospodarki. W skrócie mówiąc odchodzi klasa średnia- teraz są albo mali i biedni albo duzi i bogaci. Duże gospodarstwa, koncerny i korporacje mają wpływ na rządzących którzy działają w ich interesie a nie 90% pozostalych! Podsumowanie jest takie ze ja sie to nie zmieni bedzie rewolucja- żółte kamizelki we Francji mogą ją zacząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Realista

Pawel a ty jestes rolnikiem czy kims innym z zawodu??? Bo ja w chwili obecnej place 15zl za godzine. Czyli dniowki wychodzi 120zl razem daje to 2400 za 4 tyg pracy + moj transport + obiad i jakies %. Na magazynach dostaja 2100 lub 2300 i jada samochodami 30 km i jest dobrze. Wedlug ciebie ile mam placic takim osobom???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość konsument
2 godziny temu, Gość Pawel napisał:

Witam.  Jak to czytam jestem w szoku,,,,,unia wam daje kasę i jeszcze wam źle,,,,wstyd,mało i mało,warzywa są w cenie i źle,ziemniaki drogi,mało?;nie ma ludzi do pracy,godnie płacić i będą

Koledzy to prawda unia daje. A kto z was ma ciagniki i maszyny polskie. Tylko narzekanie wasze???unia to unia tamto. Wszystko w kredytach i dotacjach unijnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kupiec

Panowie, a co to jest w tych czasach 2100 czy 2400? Na tydzień to jeszcze tak, ale na miesiąc to jest tragedia przy obecnych kosztach życia. Nie ma się co dziwić, że większość ludzi bez jakiegoś wykształcenia idzie choćby na kierowcę, bo zarobi 5 koła, a nie 2,5.

Zmieniły się czasy, zmieniło się też społeczeństwo, młodych ludzi do pracy fizycznej jest coraz mniej i będzie w przyszłości jeszcze mniej. Czasy ciemnogrodu się kończą. 

 

I już nie gadajcie, że warzywa takie tanie i nie da się z tego żyć. Ja widzę jak żyją producenci choćby rzodkiewki i sałaty, jakie gospodarstwa są na Kujawach, nie ma kasy ten co ma mało i nie inwestował jak była na to pora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Gość Gość konsument napisał:

Koledzy to prawda unia daje. A kto z was ma ciagniki i maszyny polskie. Tylko narzekanie wasze???unia to unia tamto. Wszystko w kredytach i dotacjach unijnych

Nikt nikogo nie zmusza do brania kredytów sami się w to pakujecie. Bo sąsiad ma ,a później płacz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 14,80ha i standardowo młody ziemniak i później kapusta. I szczerze wam powiem że nic poza JPO od Unii nie dostałem i nie zamierzam brać. Sprzęt mam używany ale chociaż wiem że jest on mój i żaden H... nie przyjdzie mi go zabrać. Fakt trochę żal jak inni mają nowe sprzęty ale jak poprzedni sezon był co namniej kiepski to ja spałem spokojnie jak inni się drapali. Obecny sezon jest nie normalny i niema co liczyć że to się powtórzy choć było by super.Co do dochodowosci to prawdopodobnie to co zarobi się w tym sezonie trzeba będzie wtopic w nadchodzący sezon bez nadziei na zwrot tej kasy tu jest cała tragedia rolnictwa.To właśnie takie sytuacje sprawiają że coraz więcej osób ma tego biznesu po dziurki w nosie a młodzi obserwując tą loterie swojch rodziców wolą iść np na wózkowego do magazynu za 3 tyś niż wtopic 150000tys w sezon aby następnie po pół roku oglądać każda setkę bo naprzykład ziemniaki po 3zł za 15.Z mojego punktu widzenia mam w D..... ta cała Uniie bo ona mi tylko cały rok zabiera by na koniec oddać ma mała cześć tego co wzięła tylko poto abym za rok mógł znowu kupić drogi nawóz paliwo i opryski a następnie sprzedał za grosze efekty mojej pracy do zachodnich marketów. Więc niema się co jarac tym ile unia nam dała tylko płakać nad tym ile nam przez ten czas zabrała. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
Gość gość

a Unia skod ma pieniądzie ze tak daje z naszych podatków ile tam muśimy wpłacić.Darmo nie dają .A banki dają darmo?Dlatego od czasu do czasu muszą dać trochę odetchnąć żebyście powietrza złapali i mieli chęnci do pracy.W tym roku bedzie bez ulgi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Gość gość napisał:

a Unia skod ma pieniądzie ze tak daje z naszych podatków ile tam muśimy wpłacić.Darmo nie dają .A banki dają darmo?Dlatego od czasu do czasu muszą dać trochę odetchnąć żebyście powietrza złapali i mieli chęnci do pracy.W tym roku bedzie bez ulgi?

Proszę pisać na temat!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Pogodynek

To co jest w USA zwiazane obecnie z pogodą  daje niemale zagrozenie potezna susza w naszych szerokosciach geograficznych. Tak ze niedobory warzyw i ziemniaka  jest realny na ten sezon a wraz z nim wysokie ceny pomimo zwiększenia arealow upraw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Advertisement

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...