Skocz do zawartości

nawozy siarkowe


Gość Marek

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Marek

Witam,

mam pytanko, prośbę o opinie, może jakieś polecenia co do nawozów/środków siarkowych. Jedna sprawa siarka w ziemię pod borówkę. Co najlepiej zastosować z dostępnych na rynku produktów?
Druga rzecz: preparat siarkowy pt. Pro siarka do zastosowania w sadzie. Widziałem to ostatnio na targach sadowniczych i chciałbym poznać opinie z praktyki. Ktoś zna, stosował? Warto się tym interesować czy może istnieją jakieś inne lepsze odpowiedniki/podobne środki? 
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi, pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Marek.

kolejny temat rzeka. Nawozy, zawierające siarkę, z grubsza można podzielić na:

- zawierające siarkę w formie elementarnej (jak np. WIGOR S, czy wspomniany PRO SIARKA 800 SC); siarka jest w formie nieprzyswajalnej dla roślin, musi zostać utleniona, bo rośliny pobierają siarkę w postaci tlenkowej SO3

- zawierające siarkę w postaci siarczanowej (np. siarczan potasu, siarczan magnezu, siarczan żelaza, siarczan wapnia itp); siarka, po rozpadzie soli w wodzie, jest szybko dostępna dla roślin

- zawierające tiosiarczany czyli sole kwasu tiosiarkowego (tiosiarczan sodu, tiosiarczan wapnia, tiosiarczan amonu, tiosiarczan potasu); tiosiarczany są obecne w produktach do stosowania nalistnego lub doglebowego (np. RSM)

Pod borówkę, jeśli gleba ma odczyn obojętny lub lekko kwaśny, to najlepiej zastosować siarkę w postaci elementarnej, gdyż utlenianie siarki w glebie powoduje zakwaszenie roztworu glebowego. Jeśli odczyn jest kwaśny i bardzo kwaśny, to można także stosować siarkę siarczanową. 

Wybierz to, co jest niedrogie. Oba nawozy, które wymieniłem na początku są produkowane przez SIARKOPOL. Oba zawieraja siarkę elementarną, z tym, ze w nawozie PRO SIARKA 800 SC siarka jest w postaci zawiesiny w roztworze.Można przypuszczać, ze będzie szybciej działała, niż siarka z WIGOR S.

i jeszcze jedno:

siarka w postaci siarczanowej jest bardzo narażona na wymywanie. duże opady deszczu, intensywne nawadnianie spowodują, ze siarka z nawozów siarczanowych szybko ulegnie wymyciu i stanie się niedostępna dla roślin. Nawozy zawierające siarkę elementarną są źródłem siarki, z którego roślina może korzystać w dłuższym okresie czasu.

 

jakby co, to pytaj. Chętnie odpowiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...