Jump to content
  • Announcements

    • IGRiT

      Wypowiedzi niezarejestrowanych gości   02/25/2018

      Dzień dobry, Od dziś (26.02.2018) wypowiedzi niezarejestrowanych użytkowników Forum będą publikowane po zatwierdzeniu ich przez Moderatora. Wprowadzenie tej zasady podyktowane potrzebą podniesienia jakości wypowiedzi na forum i wyeliminowania wypowiedzi obraźliwych i szkalujących. Zapraszamy do rejestracji konta na forum - zarejestrowanych użytkowników to obostrzenie nie dotyczy. Pozdrawiamy Administracja FORUM IGRIT.PL
Sign in to follow this  
Guest Tomek

Nawozy Organiczne

Recommended Posts

Guest Tomek

Witam i mam taki temat, Stosowanie nawozów organicznych w warzywnictwie i ogrodnictwie.

 

A konkretnie jakiś czas temu leciał w tv program o jakimś tam japońskim rolniku produkującym warzywa na handelek w jakimś japońskim mieście i ten rolnik na wizji podlewał grządki z warzywem przy użyciu takiej litrowej chochli na metrowym kiju nabierał płynny nawóz, jakiś tam naturalny. Wyglądało to jak czarna płynna czekolada, dość gęste z tej grządki nie bardzo spływało. Miało być naturalne i bardzo dobre dla roślin jako główny składnik nawożenia. Ma ktoś jakiś pomysł co to mogło być? I w ogóle co myślicie o takim nawożeniu? Czy może lepiej rozciągnąć kropelkowe i dozownik do nawozu, mocznik w wiaderku i sobie głowy nie zawracać?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest pinus

Oj Tomek ! Temat szeroki jak japońska autostrada wokół Tokio  :) Pod pojęciem nawozy organiczne mieszczą się: obornik, gnojowica, kompost, wermikompost, gnojówka, wywary z różnych ziół (np. pokrzywa, czy rdest), trociny, zrębki młodych gałęzi drzew (tzw. BRF)  jak i produkty przemysłowe: poferment z biogazowni, wywar z gorzelni, osad z oczyszczalni ścieków, mączka mięsno-kostna, wyciąg z alg morskich, aminokwasy płynne, wyciąg kwasów humusowych.

Co ten Japończyk z TV wylewał na te swoje warzywa, to nie mam pojęcia. Jeśli to było gęste, to może była to zagęszczona gnojowica ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tomek Rolnik masz rację. Obornik to najlepszy nawóz organiczny. Na razie, nie wymyślono nic lepszego. No, może dobrze zrobiony kompost... Obornik jest najlepszy, bo składa się z trzech bardzo wartościowych składników:

słomy (czyli źródło węgla organicznego dla mikroorganizmów glebowych oraz budulec dla próchnicy glebowej),

odchodów zwierząt (czyli źródło łatwo przyswajalnych składników pokarmowych dla roślin uprawnych),

żywych mikroorganizmów z przewodu pokarmowego zwierząt (czyli bakterie beztlenowe, które rozkładają substancje organiczną z obornika i z gleby) i żywych mikroorganizmów, które rozwinęły się w oborniku w oborze lub chlewni, albo na pryzmie podczas składowania obornika (czyli bakterie tlenowe i grzyby, które biorą udział w humifikacji masy organicznej i jej przekształcaniu w związki próchniczne).

czyli obornik to nie tylko surowiec, ale i narzędzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Your content will need to be approved by a moderator

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×