Skocz do zawartości

Nawożenie Ziemniaka


Gość KRIS

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 77
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Marcin A jakie plony z tego nawozeniw? Korn kali pod korzeń czy przy obsypywaniu? czy wikinga stosujesz specjalnie, czy po prostu jako zwykły npk wymiwnnie z czymś?

 

Korn Kali stosuję możliwie jak najprędzej, 2-3 tygodnie przed sadzeniem. Vikinga już któryś rok sypię, z Polifoski itp. zrezygnowałem całkowicie, Viking działa znacznie lepiej i u nas w okolicy każdy kto robi więcej ziemniaka daje Vikinga. Znam też takich którzy dają 1 tonę Vikinga na hektar i nic poza tym ale mają bardziej urozmaicony płodozmian ode mnie. Ja muszę sypać żeby były wydajności bo ziemniak w płodozmianie z kapustą, porem czy pietruszką a czasami w monokulturze przez 2-3 lata to nie jest najlepsze rozwiązanie ;)

 

Co do plonów to nie ma gwarancji, że jak nawalisz nawozu to będziesz mieć 60 ton z hektara zawsze, decyduje też dużo innych czynników ale pewnie uprawiasz ziemniaka nie pierwszy rok więc nie muszę Ci tego tłumaczyć. W tym roku kiełkowanego Lorda i Denara zacząłem kopać 1 lipca to wyszło 45 ton z hektara a kopane były jeszcze zielone. Oczywiście dostały mniej nawozu niż późne bo nie ma sensu pod wczesnego dawać 160kg N czy ponad 200 K. Z późnych to zależy od stanowiska i odmiany ale wielkich rewelacji nie było ze względu na zwięzłe gleby i zbyt duże opady ale ogólnie wahało się między 45 a 50 ton z hektara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość

Ja daje podobne dawki, tylko zamiast Vikinga daje yara 7.20.28 i yarowski sulfammo. 

W tym roku Melody srednia 50-55 ton, Gala 50. I tez sporo mi pozalewalo. Slabsze kawalki, bardziej piaszczyste daly lepszy plon, mniej wody stalo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

 

 



Korn Kali stosuję możliwie jak najprędzej, 2-3 tygodnie przed sadzeniem. Vikinga już któryś rok sypię, z Polifoski itp. zrezygnowałem całkowicie, Viking działa znacznie lepiej i u nas w okolicy każdy kto robi więcej ziemniaka daje Vikinga. Znam też takich którzy dają 1 tonę Vikinga na hektar i nic poza tym ale mają bardziej urozmaicony płodozmian ode mnie. Ja muszę sypać żeby były wydajności bo ziemniak w płodozmianie z kapustą, porem czy pietruszką a czasami w monokulturze przez 2-3 lata to nie jest najlepsze rozwiązanie ;)


Ja często mam ziemniaki po pszenicy ozimej która na dobrej ziemi daje mi 8ton a też nie jestem zwolennikiem polifoski. A co masz na myśli mówiąc że viking działa znacznie lepiej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Gość Bartek

Viking to nitrofoska dlatego jest lepsza.. Lepszy bo bardzo szybko rozpuszczalny, lepsza przyswajalność, naprawde widać efekt.  Bardzo dobry pod wcześniejsze odmiany.

Wychodzi troche drożej ale rekompensuje po za jednym przejazdem mamy załatwione wszystkie składniki w odpowiednm stosunku 1:1:1,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
Gość Dynamit

Pod późne ziemniaki sprawdzony zestaw:

Sól potasowa 350kg 

Polidap 300kg

Saletrzak 200kg 

Saletrzak druga dawka przed ostatnim obsypaniem 250kg

Kizeryt 200kg lub wigor S 100kg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
Gość Dynamit
1 godzinę temu, Gość szpadelek napisał:

175 kg czystego azotu i tylko 210 potasu, na pewno takie ziemniaki to będzie dynamit ale w okrężnicy konsumenta.

Bardzo wysoka ilość potasu po badaniu gleby dlatego taka proporcja, łącznie wychodzi ponad 300 potasu. Widzę, że ludzie jakoś mało fosforu dają... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Diana

Stosunek azotu do potasu. Trochę wiedzy by wam się przydało w uprawie ziemniaków. Później płacz że nie ma w Polsce jakości ziemniaków. Agrounia reklamuje zdrową naszą zywnosc nie do końca się z tym zgodzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
Gość Dynamit
23 minuty temu, Gość Diana napisał:

Stosunek azotu do potasu. Trochę wiedzy by wam się przydało w uprawie ziemniaków. Później płacz że nie ma w Polsce jakości ziemniaków. Agrounia reklamuje zdrową naszą zywnosc nie do końca się z tym zgodzę. 

175kg azotu na 300kg potasu to nie jest żadna przesada. Mniej więcej 1-1.5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziecko o jakiej wiedzy ty tu piszesz, 20 lat siedze w tych pyrach, wozę do swoich stałych odbiorców i nikt nigdy mi nie powiedział że są nie dobre w smaku, a do tego w tych czasach przede wszystkim kupują oczy. Towar ma być piękny a nie ładny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Mateusz

Pewnie żukiem albo Starem wozisz te ziemniaki do swoich odbiorców, a biorą od Ciebie bo sprzedajesz najtaniej w okolicy. Dorabiają się wszyscy tylko nie ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gosc.

Mateusz jesteś taki bogaty  to nie sadz ziemniakow i daj zarobić innym. ZIEMNIAK może wozić nawet taczką i nie masz prawa się z niego wyśmiewać. Przemawia przez Ciebie buta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Publikujesz jako gość. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...