Start Forum O nas Linki Regulamin Kontakt Reklama
Internetowa Giełda Rolna i TowarowaInternetowa Giełda Rolna i Towarowa na FaceBook

NAJWIĘKSZY PORTAL   
OGŁOSZEŃ ROLNICZYCH   


 w   i    

Konkurs: Wiem, co sieję!

Forum IGRiTTankuj Taniej z IGRIT.PL
Zboża Oleiste Motylkowe Zioła Warzywa Ziemniaki Owoce Sad i ogród Grzyby Drób i jaja Bydło i świnie Hodowla inne Przetwory i mięso MaszynyOpakowania Nawozy i ŚOR Nieruchomości Praca Transport Usługi Inne


 
 
   Wczoraj odwiedzono nas: 10 343, nadano: 308 ogłoszeń. Ostatnie 30 dni, nadano: 14 423 ogłoszeń.

Kapusta, kalafiory znów są zagrożone !

Tantniś krzyżowiaczek - jeden z najgroźniejszych szkodników roślin kapustnych spędza sen z powiek wielu producentom. Panująca od kilku tygodni susza i wysokie temperatury to doskonałe warunki do jego rozwoju, dlatego obecny sezon jest dla niego bardzo korzystny. Producenci kapustnych już rozpoczynają walkę z tym uciążliwym szkodnikiem na swoich plantacjach.

Pierwszą oznaką pojawienia się tantnisia jest nalot motyli, który w tym sezonie mogliśmy zaobserwować już w maju. Motyle pojawiają się nagle, często w bardzo dużych ilościach. Same motyle nie są bezpośrednim zagrożeniem uprawy. Natomiast samica motyla podczas swojego krótkiego życia jest w stanie złożyć nawet 150 jaj. Czas od złożenia jaj do wylęgu to średnio 1 tydzień. Larwy, do postaci gąsienicy rozwijają się przez około dwa tygodnie, siejąc w tym czasie spustoszenie na plantacji.

W przypadku kalafiora są to uszkodzenia liści sercowych a nawet wygryzanie zawiązanych róż. W kapuście głowiastej przez uszkodzenia stożka wzrostu mogą doprowadzić do deformacji, które uniemożliwią zawiązywanie główek. W przypadku uszkodzeń roślin w późniejszej fazie rozwojowej dochodzi do efektu "sita" liści, co znacząco obniża wartość handlową plonu.

Walka z tantnisiem krzyżowiaczkiem jest o tyle trudna, gdyż jego niektóre rasy przez wiele lat swojej "aktywności" uodporniły się na wiele substancji aktywnych stosowanych do jego zwalczania. Jedną z pierwszych, zapobiegawczych metod walki z tym szkodnikiem jest głęboka orka przedzimowa. Deszczowa i chłodna aura to niekorzystne środowisko dla rozwoju gąsienic, dlatego w przypadku deszczowanych plantacji ich liczebność jest znacznie ograniczona.

Gąsienice są barwy jasnozielonej z wyraźnie oznaczoną czarną główką. Osiągają rozmiar ok. 10 mm a ich charakterystyczną cechą jest bardzo duża ruchliwość.

Zabieg chemiczny wykonany w odpowiednim terminie (najlepiej podczas składania jaj przez motyle) może w znaczącym stopniu zminimalizować liczebność gąsienic.

Do zabiegu mającego zwalczać motyle możemy wykorzystać środki zawierające substancje aktywne takie jak: cypermetryna, alfa-cypermetryna, deltametryna, lambda-cyhalotryna, beta-cyflutryna, esfenwalerat, chloropiryfos.

W celu zwalczenia gąsienic tantnisia skorzystajmy ze środków opartych na substancjach takich jak: indoksakarb, spinosad, chlorantraniliprol.

Warto też zainteresować się biologicznymi środkami owadobójczymi zawierającymi substancję Bacillus thuringiensis var. Kurstaki. Środki te są szczególnie przydatne, gdyż poza swoją dużą skutecznością, nie posiadają okresu karencji, jak preparaty oparte o chemiczne substancje aktywne.

Producentom radzimy szczególną uwagę zwrócić na dokładność wykonywania zabiegów. Pamiętajmy sprawdzić w jakich temperaturach dany środek ma najlepszą skuteczność. Zabiegi starajmy się wykonywać podczas bezwietrznej pogody, najlepiej przy zwiększonym ciśnieniu cieczy roboczej, tak aby możliwie jak najdokładniej pokryć nią rośliny.

MS          

Wróć do strony głównej

      Stop wyzyskowi rolników - protest?
      Ceny Jabłek Export 2017/2018
      Ceny Jabłek Na Giełdach 2017/2018
      Kapusta Pekińska - ceny
      Czy Rumunia Będzie Brala Ziemniaki
      Cena Orzechów Laskowych 2017
      Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...
      Ceny Ziemniaka 2017 - Notowania
      Rynek Ziemniaka - Opinie
      kapusta biała
      Ogórki w zimnym tunelu.
      Nawozy Organiczne

Tankuj Taniej - Uzyskaj Rabat na Paliwo