Start Forum O nas Linki Regulamin Kontakt Reklama
Internetowa Giełda Rolna i TowarowaInternetowa Giełda Rolna i Towarowa na FaceBook

NAJWIĘKSZY PORTAL   
OGŁOSZEŃ ROLNICZYCH   


 w   i    

Zapraszamy do dyskusji na Forum

Forum IGRiTTankuj Taniej z IGRIT.PL
Zboża Oleiste Motylkowe Zioła Warzywa Ziemniaki Owoce Sad i ogród Grzyby Drób i jaja Bydło i świnie Hodowla inne Przetwory i mięso MaszynyOpakowania Nawozy i ŚOR Nieruchomości Praca Transport Usługi Inne


 
 
   Wczoraj odwiedzono nas: 13 604, nadano: 629 ogłoszeń. Ostatnie 30 dni, nadano: 14 555 ogłoszeń.

Stosowanie mieszanin zbiornikowych cz. 2

Zajmiemy się teraz największym problemem, z jakim spotykają się sporządzający mieszaniny zbiornikowe ŚOR i innych chemikaliów, a mianowicie zmniejszaniem skuteczności jednych poprzez połączenie ich z drugim. Lub odwrotnie, zwiększenie toksyczności preparatu dla rośliny uprawnej poprzez zmianę jego właściwości chemicznych w obecności innej substancji.

Przy sporządzaniu mieszaniny zbiornikowej, czyli tzw. tank-mix'u pojawia się także inny problem, mianowicie czasami dochodzi do wytrąceń substancji stałych (np. soli), które mają postać "kłaczków" w roztworze lub osadu. W skrajnych przypadkach mogą one zatykać dysze rozpylaczy, filtry lub nawet pompy opryskiwacza.

Na początek warto zajrzeć do etykiety ŚOR. Producent wskazuje w niej, z czym taki środek nie powinien być łączony, gdyż spowoduje to zmniejszenie skuteczności danego preparatu. Dobrą praktyką producentów środków ochrony roślin jest udostępnianie użytkownikom tabel mieszania środka z innymi. Możne je znaleźć na stronach internetowych producenta, w materiałach marketingowych drukowanych lub wprost zapytać przedstawiciela producenta o taką tabelę. Należy pamiętać jednak, że źródłem informacji zawartej w takiej tabeli są badania empiryczne, które są kosztowne i nie zawsze prowadzone systematycznie. Zdarza się, że nie zawierają one najnowszych formulacji ŚOR i wtedy użytkownik musi sam dokonać próby mieszalności. Informacji o mieszaniu ŚOR można także szukać na stronie Instytutu Ochrony Roślin, który takie dane czasami publikuje.

A propos próby mieszalności, czyli tzw "próby słoikowej". Należy pamiętać, że nie daje ona odpowiedzi na pytanie o skuteczność sporządzonej mieszaniny w stosunku do patogena, chwastu lub o wpływ na roślinę uprawną. Próba słoikowa pokaże nam tylko, czy zmieszanie jednego produktu z drugim nie spowoduje niepożądanych wytrąceń, "kłaczenia się", rozwarstwiania roztworu, zmętnienia itp. W ten sposób możemy zaobserwować tylko zmiany wizualne w roztworze.

Przy sporządzaniu mieszanin zbiornikowych należy pamięta jeszcze o jednym: w przypadku łącznego stosowania agrochemikaliów, które nie są ujęte w ich etykietach lub tabelach mieszalności producenta, odpowiedzialność za skutek zastosowania takiej mieszaniny spoczywa na użytkowniku.

Zwiększone ryzyko wystąpienia niepożądanego zmniejszenia skuteczności lub zwiększenia preparatu toksyczności występuje najczęściej w przypadku herbicydów i regulatorów wzrostu oraz ich mieszania z np. nawozami dolistnymi, biostymulatorami i innymi środkami wspomagającymi wzrost roślin. Takie ryzyko jest znacznie mniejsze w przypadku stosowania mieszanin z udziałem fungicydów, insektycydów i akarycydów, albowiem nie oddziaływają one bezpośrednio na roślinę uprawną.

Zalecana jest ostrożność przy mieszaniu środków posiadających różne pH, szczególnie, jeśli różnica jest szczególnie duża.

Przy stosowaniu w mieszaninie mocznika, należy pamiętać, że przy jego rozpuszczaniu w wodzie następuje obniżenie temperatury roztworu. Może to spowodować trudności w rozpuszczaniu innych środków i obniżenie ich skuteczności. Dlatego, po dodaniu mocznika do roztworu roboczego, należy odczekać, aby jego temperatura powróciła do temperatury wyjściowej, a potem dodawać ŚOR i inne nawozy. Odwrotnie działa siarczan magnezu, który wywołuje wzrost temperatury roztworu, do którego jest dodawany.

Uwagę zwrócić należy także na preparaty zawierające bor w postaci mineralnej lub organicznej, które połączone w tank-miksie z niektórymi środkami ochrony roślin, szczególnie insektycydami mogą wytwarzać wytrącenia i kłaczenie. Dlatego preparaty borowe należy dodawać na końcu tworzenie mieszaniny.

Konkretnie, jakich mieszanin NIE należy stosować lub należy zachować szczególną ostrożność przy ich sporządzaniu i stosowaniu:

Kliknij aby ściągnąć powyższą grafikę w formacie PDF

Generalnie, aby uniknąć problemów przy tworzeniu mieszanin należy dodawać je pojedynczo do rozwadniacza lub inżektora bocznikowego, gdzie nastąpi ich wstępne zmieszanie z roztworem, później kilkuminutowe wymieszanie z cała zawartością zbiornika. Następny preparat, nawóz lub ŚOR, należy dodać dopiero po całkowitym wymieszaniu poprzedniego.

W następnej części naszego cyklu napiszemy o znaczeniu jakości wody stosowanej do sporządzania mieszanin, oraz o tym jak tę jakość wody poprawić. Zachęcamy do odwiedzin naszego portalu.

PS          

Wróć do strony głównej

      Stop wyzyskowi rolników - protest?
      Ceny Jabłek Export 2017/2018
      Ceny Jabłek Na Giełdach 2017/2018
      Kapusta Pekińska - ceny
      Czy Rumunia Będzie Brala Ziemniaki
      Cena Orzechów Laskowych 2017
      Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...
      Ceny Ziemniaka 2017 - Notowania
      Rynek Ziemniaka - Opinie
      kapusta biała
      Ogórki w zimnym tunelu.
      Nawozy Organiczne

Tankuj Taniej - Uzyskaj Rabat na Paliwo