Start Forum O nas Linki Regulamin Kontakt Reklama
Internetowa Giełda Rolna i TowarowaInternetowa Giełda Rolna i Towarowa na FaceBook

NAJWIĘKSZY PORTAL   
OGŁOSZEŃ ROLNICZYCH   


 w   i    

Zapraszamy do dyskusji na Forum

Forum IGRiTTankuj Taniej z IGRIT.PL
Zboża Oleiste Motylkowe Zioła Warzywa Ziemniaki Owoce Sad i ogród Grzyby Drób i jaja Bydło i świnie Hodowla inne Przetwory i mięso MaszynyOpakowania Nawozy i ŚOR Nieruchomości Praca Transport Usługi Inne


 
 
   Wczoraj odwiedzono nas: 10 343, nadano: 308 ogłoszeń. Ostatnie 30 dni, nadano: 14 423 ogłoszeń.

Bayer zdobył zgodę USA na przejęcie Monsanto po dwóch latach starań

Firma Bayer AG uzyskała amerykańską aprobatę antymonopolową na przejęcie firmy Monsanto Co., o wartości 66 miliardów dolarów, eliminując ostatnią poważną przeszkodę regulacyjną związaną z utworzeniem największego na świecie dostawcy materiału siewnego i środków chemicznych stosowanych w rolnictwie, po prawie dwuletnim przeglądzie globalnym.

Jak podaje USA w oświadczeniu we wtorek, firmy doszły do ugody z Departamentem Sprawiedliwości, która rozwiązuje obawy rządu, że fuzja, tak jak była pierwotnie skonstruowana, zaszkodziłaby konsumentom i rolnikom. Umowa wymaga sprzedaży części aktywów do BASF SE, o czym Bayer uprzednio informował. Pakiet zbycia ma wartość około 9 miliardów dolarów, największy w przypadku egzekucji fuzji w USA, podał rząd.

"Amerykański system rolniczy ma kluczowe znaczenie dla naszej gospodarki, dla naszego systemu żywnościowego i dla naszego stylu życia", powiedział Makan Delrahim, szef departamentu ds. Prawa Antymonopolowego, podczas rozmowy z dziennikarzami. "Amerykańscy rolnicy i konsumenci polegają na bezpośredniej rywalizacji między Bayer i Monsanto."

Dla firmy Bayer nabycie Monsanto jest ostatnim krokiem w korporacyjnej transformacji, gdy 154-letnia firma zlikwidowała już swoją działalność związaną z tworzywami sztucznymi i przekształciła się w firmę zajmującą się naukami przyrodniczymi z równorzędnymi działami ochrony zdrowia i rolnictwa. Gdy transakcja dobiegnie końca, trzy globalne potwory (od IGRIT: tak jest w oryginalnym artykule) będą dominować na światowym rynku rolniczym, co może sprawić, że rolnicy mogą się spodziewać możliwości podwyższenia cen i mniejszego wyboru.

National Farmers Union, druga co do wielkości grupa rolników w Stanach Zjednoczonych, skrytykowała Departament Sprawiedliwości we wtorek za "nieustanne bezkrytyczne przypieczętowywanie" (oryg. continued rubber-stamping) fuzji w żywności i rolnictwa.

"Ta ekstremalna konsolidacja zwiększa koszty dla rolników i ogranicza wybór produktów na rynku" - stwierdziła grupa w oświadczeniu. "Skoncentrujemy teraz nasze wysiłki na zapewnieniu, że obietnice złożone przez Bayera i Monsanto podczas całego procesu zatwierdzania zostaną utrzymane."

Urzędnicy z Kalifornii poinformowali we wtorek, że "ostrożnie" zbadają umowę Departamentu Sprawiedliwości. Prokurator generalny stanu, Xavier Becerra, powiedział w oświadczeniu, że "umowa może jeszcze bardziej zdusić konkurencję w sektorze rolnym". Prokurator generalny jest uprawniony do zaskarżania fuzji w sądzie.

Znaczące dezinwestycje

Do wspólnej ugody doszło po tym, jak przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości US, urzędnicy antymonopolowi, naciskali na znaczące dezinwestycje (IGRIT: zbycia aktywów), aby zaradzić problemom konkurencji związanym z połączenia obu spółek. Firmy uzyskały zatwierdzenie antymonopolowe w większości jurysdykcji na całym świecie. Bayer poinformował, że jest przekonany, że umowa zostanie zamknięta do 14 czerwca.

Bayer spodziewa się, że w najbliższych dniach otrzyma zatwierdzenia od Kanady i Meksyku, zgodnie z oświadczeniem firmy z siedzibą w Leverkusen w Niemczech. Unia Europejska zatwierdziła BASF jako nabywcę aktywów (IGRIT: od Bayer) we wtorek.

Bayer może następnie zamknąć transakcję dopiero po uzyskaniu pozostałych zezwoleń, mimo że integracja obu spółek nastąpi dopiero po zakończeniu zbycia aktywów do BASF, co prawdopodobnie nastąpi za około dwa miesiące. Monsanto, z siedzibą w St. Louis, poinformowała, że jest zadowolona z zatwierdzenia przez USA.

Akcje Bayer, na giełdzie we Frankfurcie, w środę, o godzinie 9:22, wzrosły o 2 procent, do 100,84 euro.

Fala fuzji

Przejęcie Monsanto rozszerza serię połączeń w branży rolniczej. W zeszłym roku amerykańskie i europejskie organy nadzoru zatwierdziły dwie inne, ważne transakcje w tym sektorze, połączenie Dow Chemical Co. z DuPont Co. i przejęcie Syngenta AG przez China National Chemical Corp. Z około 48 miliardami dolarów wartości sprzedaży połączonych firm, Bayer i Monsanto przewyższają zarówno firmy DowDuPont Inc., jak i China National.

Departament Sprawiedliwości powiedział, że bez sprzedaży aktywów, fuzja spowodowałaby szereg szkód konkurencyjnych. Obie firmy sprzedają rolnikom materiał siewny i środki chemiczne, a połączenie podniosłoby ich ceny i ograniczyło wybór - podało USA. Transakcja, którą pierwotnie proponowano, połączyłaby zaprawy donasienne Bayera z materiałem siewnym Monsanto, dając Bayerowi możliwość i zachętę do podnoszenia opłat, które konkurencyjne firmy nasienne płacą za zaprawianie nasion, stwierdził rząd.

Obie firmy konkurują również w obszarze rozwoju technologii, które zwiększają plony, dla rolników, dodał rząd.

"Kiedy BASF połączy aktywa zbycia (IGRIT: od Bayera) z istniejącym portfelem środków ochrony roślin, będzie miał szeroką ofertę produktów, aby wejść w buty Bayera i być skutecznym konkurentem dla innych zintegrowanych firm z branży rolniczej", powiedział Delrahim.

Więcej dezinwestycji

Firma Bayer początkowo zgodziła się w październiku sprzedać część swoich firm zajmujących się produkcją materiału siewnego i chemikaliów firmie BASF za 5,9 miliarda euro (6,8 miliarda dolarów). Umowa obejmowała markę herbicydów Liberty, materiał siewny bawełny i soi oraz cechy genetyczne nasion i zdolności hodowlane.

Następnie, w kwietniu, Bayer poinformował, że sprzedaje więcej części swojej działalności rolniczej dla BASF za ponad 1,7 miliarda euro, w celu uspokojenia instytucji regulujących. Umowa dotyczyła biznesu materiału siewnego warzyw Bayera, innych herbicydów, badań nad mieszańcami pszenicy i biznesu Bayera w zakresie cyfrowego rolnictwa.

Firmy, które firma Bayer sprzedaje swojemu konkurentowi, w ubiegłym roku osiągnęły łączną sprzedaż w wysokości 2,2 miliarda euro i zatrudniają około 4.300 osób, według spółki.

Bob Young, prezes firmy konsultingowej Agricultural Prospects w Grasonville w stanie Maryland, powiedział, że fuzja jest dobrym pomysłem, biorąc pod uwagę, że transakcja DowDuPont została zatwierdzona. Obecnie tylko DowDuPont ma tę przewagę, że prowadzi prace badawczo-rozwojowe zarówno w zakresie nasiennictwa jak i chemii, w ramach jednej firmy.

"Jeśli zamierzaliście pozwolić Dow-DuPont iść naprzód, to pewnie też chcesz żeby on szedł do przodu," powiedział Young.

"Toksyczna Mega-fuzja"

Friends of the Earth, grupa ekologów, skrytykowała decyzję rządu o zatwierdzeniu fuzji, nazywając ją "toksyczną mega-fuzją", która zaszkodzi rolnikom i konsumentom.

"Słabe wymogi Departamentu Sprawiedliwości USA w zakresie zbycia aktywów nie uczynią nic, by powstrzymać Bayer-Monsanto przed kontrolowaniem coraz bardziej i bardziej naszego systemu żywnościowego" - powiedziała w oświadczeniu Tiffany Finck-Haynes, prowadząca kampanię ds. Przyszłości żywności wraz z Friends of the Earth. "Połączenie to zrujnuje siłę przetargową gospodarstw rodzinnych, uniemożliwi rolnikom dostęp do nasion różnych odmian i umożliwi wzrost cen nasion".

Źródło: Bloomberg          

Wróć do strony głównej

      Stop wyzyskowi rolników - protest?
      Ceny Jabłek Export 2017/2018
      Ceny Jabłek Na Giełdach 2017/2018
      Kapusta Pekińska - ceny
      Czy Rumunia Będzie Brala Ziemniaki
      Cena Orzechów Laskowych 2017
      Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...
      Ceny Ziemniaka 2017 - Notowania
      Rynek Ziemniaka - Opinie
      kapusta biała
      Ogórki w zimnym tunelu.
      Nawozy Organiczne

Tankuj Taniej - Uzyskaj Rabat na Paliwo