Start Forum O nas Linki Regulamin Kontakt Reklama
Internetowa Giełda Rolna i TowarowaInternetowa Giełda Rolna i Towarowa na FaceBook

NAJWIĘKSZY PORTAL   
OGŁOSZEŃ ROLNICZYCH   


 w   i    

Konkurs: Wiem, co sieję!

Forum IGRiTTankuj Taniej z IGRIT.PL
Zboża Oleiste Motylkowe Zioła Warzywa Ziemniaki Owoce Sad i ogród Grzyby Drób i jaja Bydło i świnie Hodowla inne Przetwory i mięso MaszynyOpakowania Nawozy i ŚOR Nieruchomości Praca Transport Usługi Inne


 
 
   Wczoraj odwiedzono nas: 13 604, nadano: 629 ogłoszeń. Ostatnie 30 dni, nadano: 14 555 ogłoszeń.

Protest w Orzeżynie

Sygnalizowany przez rolników spadek opłacalności wielu gałęzi produkcji rolniczej, import tańszych płodów rolnych z zagranicy (i nie chodzi tu o cytrusy, ale ziemniaki, warzywa, mięso i in.) doprowadziły do wrzenia w środowisku producentów, szczególnie warzyw. Główny powód to różnice cen warzyw w ostatnich miesiącach, pomiędzy cenami, które otrzymują rolnicy od kupujących, a cenami w przetwórniach i supermarketach. W trakcie rozmów, na forach rolniczych, narodziła się inicjatywa "bierzemy sprawy w swoje ręce". Nieformalnymi koordynatorami protestu stali się Michał Kołodziejczak i Krzysztof Gawłowski. W sobotę 24 lutego 2018, w budynku OSP Orzeżyn (gmina Błaszki) doszło do spotkania producentów rolnych, głównie producentów warzyw, ale nie tylko. Tematem spotkania miała być dyskusja o możliwości podjęcia strajku rolników.

Oddajmy głos Michałowi Kołodziejczakowi, który nam je zrelacjonował (zachowaliśmy oryginalny tekst, słowa, aby oddać atmosferę tego spotkania):

"Wczorajsze spotkanie, choć bardzo trudne w organizacji i prowadzeniu jednak bardzo owocne. Frekwencja pokazuje, ze jest w nas siła. Do inicjatywy zaangażowani już są rolnicy z kilku gmin, przyszło ponad 100 osób. Różnorodność tematów i poruszonych problemów pokazuje, że jest bardzo dużo zaniedbań w dziedzinie rolnictwa a ustawodawcy nie robią nic by cokolwiek zmienić. Spotkanie momentami przebiegało w dość burzliwej atmosferze. Ilość osób przybyłych przewyższyła oczekiwania organizatorów, a ilość tematów nie pozwoliła na spokojną dyskusję. Spotkanie trwało 2,5 godziny, a po oficjalnym zakończeniu mało komu chciało się iść do domu. Dużo cennych głosów udowadnia mądrość polskich rolników. Dziś (25.02.2018) spotkanie w mniejszym gronie. Dziesięć osób spotkało się o 18.00 by spisać i usystematyzować wczorajsze informacje. Następnie, już w przyszłą sobotę 3 marca widzimy się o 18.00. Już teraz serdecznie zapraszam wszystkich, którzy dostrzegają, ze problemy rolników są bardzo istotne. Widać, że rolnicy zaczynają czuć jedność i na bok odkładają sąsiedzkie waśnie. Jeśli my rolnicy się tym nie zajmiemy, nikt inny tego nie zrobi."

Na bieżąco, na naszym portalu, będziemy informowali o rozwoju inicjatywy i decyzjach podejmowanych przez protestujących. Możecie Państwo również aktywnie uczestniczyć w dyskusji na ten temat na naszym forum:
https://www.igrit.pl/forum/topic/1842-stop-wyzyskowi-rolnik%C3%B3w-protest/

Więcej zdjęć z spotkania można zobaczyć na naszym Facebooku: https://www.facebook.com/igritpl/

(Informacja własna)

Wróć do strony głównej

      Stop wyzyskowi rolników - protest?
      Ceny Jabłek Export 2017/2018
      Ceny Jabłek Na Giełdach 2017/2018
      Kapusta Pekińska - ceny
      Czy Rumunia Będzie Brala Ziemniaki
      Cena Orzechów Laskowych 2017
      Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...
      Ceny Ziemniaka 2017 - Notowania
      Rynek Ziemniaka - Opinie
      kapusta biała
      Ogórki w zimnym tunelu.
      Nawozy Organiczne

Tankuj Taniej - Uzyskaj Rabat na Paliwo