Start Forum O nas Linki Regulamin Kontakt Reklama
Internetowa Giełda Rolna i TowarowaInternetowa Giełda Rolna i Towarowa na FaceBook

NAJWIĘKSZY PORTAL   
OGŁOSZEŃ ROLNICZYCH   


 w   i    

Zmiany na portalu IGRIT.PL

Forum IGRiTTankuj Taniej z IGRIT.PL
Zboża Oleiste Motylkowe Zioła Warzywa Ziemniaki Owoce Sad i ogród Grzyby Drób i jaja Bydło i świnie Hodowla inne Przetwory i mięso MaszynyOpakowania Nawozy i ŚOR Nieruchomości Praca Transport Usługi Inne


 
 
   Wczoraj odwiedzono nas: 13 445, nadano: 319 ogłoszeń. Ostatnie 30 dni, nadano: 12 766 ogłoszeń.

Luzowanie w prawie rolniczym

Można było się tego spodziewać. Zaczyna się pozyskiwanie elektoratu wiejskiego. Minister Jurgiel skutecznie zniechęcał producentów rolnych do PiS, a minister Ardanowski ma za zadanie ich odzyskać. Płotu na granicy wschodniej już nie będzie, będzie wsparcie dla rolników dotkniętych suszą, produkty rolno-spożywcze z zagranicy będą bardziej kontrolowane i muszą być lepiej oznakowane. A wczoraj Minister ogłosił, że będzie luzowanie ustawy o obrocie ziemią.

- Ustawa ta miała być znowelizowana przed majem tego roku, tj. po dwóch latach jej funkcjonowania - wyjaśnił minister. Dodał, że robi przegląd, jakie były ustalenia międzyresortowe, jakie były opinie organizacji społecznych. - Nie spodziewam się wielkich zmian w tej ustawie i nie będę ich postulował - powiedział.

- Ci, którzy sądzą, że odejdziemy od kontroli ziemi rolniczej, że dopuścimy znowu do obrotu spekulacyjnego, że ziemię będą kupowali ludzie, którzy nigdy rolnikami nie będą, a tylko będą kupowali po to, żeby lokatę robić i za jakiś czas z zyskiem sprzedawać - tak nie będzie - podkreślił szef resortu rolnictwa.

- Można rozważyć, jak "leciutko" poluzować możliwość sprzedaży stosunkowo niewielkich działek" dla tych, którzy nie są rolnikami, którzy "chcieliby więcej niż 30 arów na potrzeby siedlisk, dla osób, które chciałby się osiedlać na wsi - powiedział minister, ale stanowczo stwierdził, że "nie będzie poluzowania obrotu ziemią, ani państwową ani prywatną".

Minister Ardanowski zaznaczył, że do prowadzenia gospodarstwa potrzebne są kwalifikacje rolnicze, a jeżeli ktoś ich nie ma, to "marne szanse, że zostanie rolnikiem, bo to jest trudny zawód, coraz trudniejszy". Dodał, że jeżeli ktoś bardzo chce, to może takie kwalifikacje uzyskać.

Powyższe wypowiedzi Ministra oznaczają, że sztandarowa ustawa PiS dotycząca rolników i nie tylko rolników, zawiera elementy, które należy poprawić. Ustawa miała chronić polskich rolników i polską ziemię. Owszem, to drugie zadanie spełniła, ale to pierwsze nie wyszło, gdyż praktycznie ustawa ograniczyła obrót ziemią rolniczą, także pomiędzy polskimi rolnikami. Do tego należy dołożyć kłopoty z uzyskiwaniem kredytów bankowych pod zastaw ziemi, trudności w dzierżawie ziemi i jeszcze kilka innych.

Należy mieć nadzieję, że zapowiadana nowelizacja ustawy nie będzie ostatnią i przestanie ona być barierą w rozwoju gospodarstw rolnych.

Sylwester Lipski (w oparciu o informacje z PAP)

Wróć do strony głównej

      Stop wyzyskowi rolników - protest?
      Ceny Jabłek Export 2017/2018
      Ceny Jabłek Na Giełdach 2017/2018
      Kapusta Pekińska - ceny
      Czy Rumunia Będzie Brala Ziemniaki
      Cena Orzechów Laskowych 2017
      Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...
      Ceny Ziemniaka 2017 - Notowania
      Rynek Ziemniaka - Opinie
      kapusta biała
      Ogórki w zimnym tunelu.
      Nawozy Organiczne

Tankuj Taniej - Uzyskaj Rabat na Paliwo