Start Forum O nas Linki Regulamin Kontakt Reklama
Internetowa Giełda Rolna i TowarowaInternetowa Giełda Rolna i Towarowa na FaceBook

NAJWIĘKSZY PORTAL   
OGŁOSZEŃ ROLNICZYCH   


 w   i    


EULT.PLPracownicy z Nepalu, Indii, Filipin.

Forum IGRiTTankuj Taniej z IGRIT.PL
Zboża Oleiste Motylkowe Zioła Warzywa Ziemniaki Owoce Sad i ogród Grzyby Drób i jaja Bydło i świnie Hodowla inne Przetwory i mięso MaszynyOpakowania Nawozy i ŚOR Nieruchomości Praca Transport Usługi Inne


 
 
   Wczoraj odwiedzono nas: 13 445, nadano: 319 ogłoszeń. Ostatnie 30 dni, nadano: 12 766 ogłoszeń.

Sucho, gorąco i .... Dzień Pola ZA-ROL Sp. z o.o.

Przy lejącym się z nieba żarze, wszechogarniającym kurzu i w palącym słońcu, grupa osób w różnym wieku i płci powoli idzie, wśród rzepaku, na polu przy północnym odcinku autostrady Bursztynowej. Mimo tych tropikalnych warunków, wszyscy z uwagą wsłuchują się w słowa prowadzącego, czyli Artura Kozery z RAPOOL Polska Sp. z o.o. To są Dni Pola ZA-ROL Sp. z o.o, w Zakładzie Doświadczalnym IUNG PIB w Żelisławkach.

ZA-ROL Sp. z o.o., mimo, że jest młodą firmą, dała się już poznać jako promotor innowacyjnych środków do produkcji rolniczej, uczciwy partner rolnika, profesjonalny doradca oferujący mu zaopatrzenie w materiał siewny zbóż, strączkowych, rzepaku i kukurydzy, nawozy, stymulatory roślin, szczepionki bakterii Rhizobium, a także odbiór wyprodukowanego plonu, na dogodnych warunkach.

15 czerwca odbyły się już kolejny pokaz odmian rzepaku oraz technologii nawożenia gleby i żywienia roślin. Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia kolekcji odmian rzepaku RAPOOL, wśród których odmiana ATORA F1 pokazała, co potrafi w warunkach suszy, na polach III i IV klasy. Waldemar Krzesiwczyk z YARA Polska Sp. z o.o. omówił trzy, specjalistyczne nawozy dolistne:

- YaraVita Brassitrel Pro - to formułowany nawóz dolistny, dedykowany dla rzepaku, warzyw z rodziny kapustowatych oraz wszystkich innych, wykazujących zwiększone zapotrzebowanie na bor, mangan i molibden,

- YaraVita Thiotrac - jest silnie skoncentrowaną płynną formulacją, zawierajacą 100% rozpuszczalnej siarki, łatwo przyswajalnej dla roślin. Pobieranie tej formy przez rośliny jest szybsze, niż w przypadku formulacji typu proszek, czy emulsja, gdzie siarka musi najpierw ulec utlenieniu, zanim będzie mogła być zaabsorbowana. YaraVita Thiotrac zawiera także azot, aby pomóc utrzymać ważną proporcję N:S w roślinie.

- YaraVita Bortrac - jest formułowanym nawozem dolistnym zawierającym 150 gramów boru w litrze cieczy, produkowanym w oparciu o najwyższe normy jakości, aby zagwarantować skład, bezpieczeństwo dla roślin oraz efektywność nawożenia.

Piotr Kotowski z hiszpańskiej firmy TRADECORP, omówił kilka interesujących produktów do zastosowań nalistnych, czyli dwa nawozy z funkcją stymulacji i kondycjoner wody:

- PHYLGREEN - jest w 100% czystym, zimnym ekstraktem z alg Ascophyllum nodosum (165 g/l), produkowanym w innowacyjnym, ekskuzywnym procesie delikatnej ?ekstrakcji na zimno". Zawiera mannitol, polifenole i alginiany,

- PHYLGREEN Mira - jest płynnym produktem zawierającym ekstrakt algowy PHYLGREEN, wzbogacony w bor, molibden oraz magnez i azot.

- SPRAY Plus - płynny nawóz azotowy (225g/l azotu (N) w formie mocznikowej) z siarką (S) (600g/l SO3). SPRAY Plus jest przeznaczony do poprawy jakości wody używanej do przygotowywania cieczy roboczych pestycydów, szczególnie herbicydów i nawozów dolistnych (obniża pH cieczy roboczej i zmniejsza twardość wody).

Prezes ZA-ROL Sp. z o.o., Aleksander Tibus zaprezentował nowości w ofercie firmy:

- RUTER AA - płynny organiczno-mineralny nawóz NPK z aminokwasami wzbogacony mikroelementami chelatowanymi EDTA i EDDHA. Równowaga składników NPK w RuterAA jest skomponowana dla wszystkich upraw i dla każdej fazy rozwojowej.

- NANOPLANT Profi - pierwszy w Europie nawóz rolniczy wykonany w technologii NANO z certyfikatem FRAUNHOFER IKTS w Dreźnie, potwierdzającym, że produkt zawiera ponad 50% cząsteczek o wymiarach poniżej 100 nanometrów (to jest, zgodnym z definicją określoną przez Komisję Europejską w Zaleceniu nr 2011/696/UE). Dzięki zastosowaniu technologii NANO składniki z produktu NANOPLANT są wykorzystane przez rośliny w 100 %-ach, a pełen efekt działania produktu uzyskujemy już po 1 - 2 godzinach od zastosowania. NANOPLANT, który można stosować w mieszaninach ze wszystkimi środkami nalistnymi, utrzymuje metabolizm roślin na wysokim poziomie przez cały okres wegetacji,

- HARDY SL - płynny koncentrat krzemowo - potasowy do stosowania nalistnego z dodatkiem ekstraktu z alg Ascophyllum nodosum, Laminaria sp. i in. Zastosowanie kompozycji aktywnych form SiO2 (>20%) oraz K2O (>9%), wspartych koncentratem bioaktywnych związków organicznych, zapobiega skutkom stresów, zmniejsza podatność na wyleganie, ogranicza uszkodzenia przez owady gryzące, zmniejsza presję chorób grzybowych, intensyfikuje fotosyntezę i syntezę węglowodanów, białek i tłuszczy.

Oprócz kolekcji rzepaku, uczestnicy spotkania zobaczyli efekty zastosowania programów odżywiania roślin na plantacjach buraków cukrowych i jęczmienia jarego. Niestety, na uprawach jarych były widoczne objawy niedoborów wody. Pola RZD Żelisławki cechują się dużą zmiennością glebową, szczególnie podglebia, więc susza doskonale uwidoczniła fragmenty o gorszym podglebiu.

Rolnicy, którzy uczestniczyli w spotkaniu, niestety doświadczają to teraz także na swoich polach, więc Pan Sławomir Żur, kierownik RZD Żelisławki nie miał się czego wstydzić. Dookoła, na innych polach susza pustoszy wszystkie uprawy. W maju spadło tylko 29 mm deszczu, na dodatek w kilku opadach po kilka milimetrów. Jak powiadają "deszcz, zanim spadł na ziemię, to już wyparowywał w powietrzu". W miarę dobrze trzyma się jeszcze kukurydza, pszenica ozima, pszenżyto i żyto ozime. Rzepak ozimy już cierpi na brak wody. Na dodatek, na polach RZD Żelisławki pojawiła się kiła na rzepaku, która dodatkowo ograniczy plon. Teraz, wszyscy czekają na deszcz.

Sylwester Lipski

Wróć do strony głównej

      Stop wyzyskowi rolników - protest?
      Ceny Jabłek Export 2017/2018
      Ceny Jabłek Na Giełdach 2017/2018
      Kapusta Pekińska - ceny
      Czy Rumunia Będzie Brala Ziemniaki
      Cena Orzechów Laskowych 2017
      Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...
      Ceny Ziemniaka 2017 - Notowania
      Rynek Ziemniaka - Opinie
      kapusta biała
      Ogórki w zimnym tunelu.
      Nawozy Organiczne

Tankuj Taniej - Uzyskaj Rabat na Paliwo