Start Forum O nas Linki Regulamin Kontakt Reklama
Internetowa Giełda Rolna i TowarowaInternetowa Giełda Rolna i Towarowa na FaceBook

NAJWIĘKSZY PORTAL   
OGŁOSZEŃ ROLNICZYCH   


 w   i    

Zapraszamy do dyskusji na Forum

Forum IGRiTTankuj Taniej z IGRIT.PL
Zboża Oleiste Motylkowe Zioła Warzywa Ziemniaki Owoce Sad i ogród Grzyby Drób i jaja Bydło i świnie Hodowla inne Przetwory i mięso MaszynyOpakowania Nawozy i ŚOR Nieruchomości Praca Transport Usługi Inne


 
 
   Wczoraj odwiedzono nas: 10 343, nadano: 308 ogłoszeń. Ostatnie 30 dni, nadano: 14 423 ogłoszeń.

Sukces w uprawie to dopasować dostępność azotu do potrzeb roślin

Potrzeby roślin uprawnych w stosunku do azotu rosną, początkowo wolno, a później z szybkością pędzącego samochodu F1, od wyczerpania jego zasobów z nasiona do zakończenia wzrostu wegetatywnego. Natomiast 100% azotu z nawozów mineralnych przechodzi do formy dostępnej dla roślin w ciągu od kilkunastu do kilkudziesięciu dni od jego zastosowania. W praktyce oznacza to, że części azotu z nawozów roślina nie wykorzysta, a to jest wymierna strata dla rolnika.

Intensywne pobieranie azotu przez roślinę jest przesunięte w czasie, w stosunku do okresu jego uwalniania z nawozów mineralnych

W związku z powyższym, przedsiewne dawka azotu może być niewystarczającym źródłem tego składnika na cały cykl wegetacyjny uprawy. Ponadto, azot z nawozów mineralnych wykorzystywany jest przez rośliny uprawne jedynie w 50-70 proc. Na glebach zasobnych w materię organiczną, na glebach aktywnych biologicznie, na glebach żyznych, pula azotu dostępnego dla roślin będzie uzupełniania przez zasoby naturalne (mineralizacja MO i wiązanie N z powietrza). Natomiast na glebach ubogich, lub w przypadku roślin o naprawdę dużych potrzebach, przedsiewna aplikacja N może być niewystarczająca.
Na rynku środków do produkcji rolniczej, już od wielu lat wprowadzane są produkty, które mają za zadanie "dopasować" uwalnianie azotu z klasycznych nawozów do tempa jego pobierania przez rośliny uprawne i zmniejszyć straty azotu. Dzielą się na trzy grupy:
1/ nawozy SRF (slow release fertilizer) - są to specjalne formy chemiczne związków azotowych wolno rozkładające się w warunkach glebowych, np. formy moczniko-formaldehydowe, znane pod różnymi nazwami handlowymi. W Polsce to jest np. FLORANID z technologią ISODUR (COMPO) czy SIERRAFORM GT firmy EVERRIS. Ze względu na dość wysoką cenę (w porównaniu do azotanowych, amonowych i amidowych form azotu) te produkty są stosowane w uprawach specjalistycznych. Na rynku obecny jest także nawóz pn. PERLKA (AZELIS Groupe/BROSTE) zawierający cjanamid wapnia.
2/ nawozy CRF (controled release fertilizers) - są to zwykle nawozy (zazwyczaj mocznik) pokrywane różnego rodzaju otoczkami (stopiona siarka, woski, polimery, żywice alkidowe, poliuretany, poliolefiny, octan winylu i polietylen i wiele innych). Otoczkowanie ma spowodować opóźnienie rozkładu mocznika do form azotu rozpuszczalnych i przyswajalnych dla rośliny. Przykłady takich nawozów to OSMOCOTE, NUTRICOTE, BASACOTE, GRANUCOTE, GREENSSTAR CRF, POLYON, MESITER, PLANTACOTE i wiele innych. Cena tych nawozów także jest dość wysoka, znajdują więc zastosowanie w ogrodnictwie, na terenach zielonych, sportowych itp.
3/ nawozy zawierające inhibitory ureazy lub inhibitory nitryfikacji. Do tej grupy należą związki:
- trójamid kwasu n-butylotiofosforowego NBPT, (nazwa handlowa AGROTAIN) w Polsce był lub jest komercjalizowany w nawozie MoNolith, UREAStabil, Plantosan, StabilureN - inhibitor ureazy,
- 3,4-dimetylopyrazolfosfat DMPP (ENTEC i NOVATEC firmy COMPO) - inhibitor nitryfikacji,
- N-cyjanoguanidyna (DCD) (ALZON, PIADIN) - inhibitor nitryfikacji,
- nitrapiryna (zarejestrowany jeszcze w 1974 r, wcześniejsza nazwa handlowa N-serve), czyli 2-chloro-6-(trichloromethyl)-pyridine, produkt komercjalizowany przez DowAgroScience pod nazwą N-Lock - inhibitor nitryfikacji.
Oprócz czterech wymienionych inhibitorów, jest jeszcze wiele takich związków o działaniu inhibitorów, lecz te cztery mają największe znaczenie handlowe. Większość z nich jest sprzedawana w formie gotowego nawozu (zazwyczaj mocznik z inhibitorem ureazy lub siarczan amonu z inhibitorem nitryfikacji), a niektóre można zakupić w formie osobnego produktu do zastosowania samodzielnego, w formie oprysku gleby (np. N-Lock).Te produkty, w porównaniu do poprzednich dwóch grup, nie podrażają tak bardzo produkcji i znajdują szersze zastosowanie w uprawach polowych.
Ciekawostką jest, ze niektóre inhibitory nitryfikacji (np. PIADIN, N-Lock)są stosowane wraz z nawozami organicznymi (gnojowica), w celu zmniejszenia strat azotu.
Z pewnością udowodnione jest działanie inhibitorów na spowolnienie urolizy mocznika lub nitryfikacji formy amonowej azotu z nawozów, które wynosi nawet kilkanaście tygodni (wg producentów). Jednakże to działanie jest poddawane modyfikacji przez czynniki środowiska, które mogą ten proces zakłócać. Dyskusyjny jest natomiast wpływ inhibitorów na aktywność i liczebność mikroorganizmów glebowych.

Sylwester Lipski

Wróć do strony głównej

      Stop wyzyskowi rolników - protest?
      Ceny Jabłek Export 2017/2018
      Ceny Jabłek Na Giełdach 2017/2018
      Kapusta Pekińska - ceny
      Czy Rumunia Będzie Brala Ziemniaki
      Cena Orzechów Laskowych 2017
      Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...
      Ceny Ziemniaka 2017 - Notowania
      Rynek Ziemniaka - Opinie
      kapusta biała
      Ogórki w zimnym tunelu.
      Nawozy Organiczne

Tankuj Taniej - Uzyskaj Rabat na Paliwo