Start Forum O nas Linki Regulamin Kontakt Reklama
Internetowa Giełda Rolna i TowarowaInternetowa Giełda Rolna i Towarowa na FaceBook

NAJWIĘKSZY PORTAL   
OGŁOSZEŃ ROLNICZYCH   


 w   i    

Zmiany na portalu IGRIT.PL

Forum IGRiTTankuj Taniej z IGRIT.PL
Zboża Oleiste Motylkowe Zioła Warzywa Ziemniaki Owoce Sad i ogród Grzyby Drób i jaja Bydło i świnie Hodowla inne Przetwory i mięso MaszynyOpakowania Nawozy i ŚOR Nieruchomości Praca Transport Usługi Inne


 
 
   Wczoraj odwiedzono nas: 13 445, nadano: 319 ogłoszeń. Ostatnie 30 dni, nadano: 12 766 ogłoszeń.

Dlaczego rodzą się nadal dziewice?

W gorący, lipcowy, leniwy weekend przychodzą do głowy różne głupie myśli. Przypominają się także głupoty popełnione przez innych. Przypomniała mi się historia nazwy Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, którą kiedyś usłyszałem od śp. Profesora Zygmunta Królikowskiego, twórcę potęgi polskiej hodowli kukurydzy (HR Smolice), wspaniałego człowieka i gawędziarza.

Profesor Zygmunt Królikowski i dr Józef Adamczyk. Żródło: www.hrsmolice.pl

Podczas jednej z jego wizyt w Puławach, przy kuflu piwa, Profesor opowiedział mi o burzliwych dziejach polskiej hodowli roślin w Polsce Ludowej, a szczególnie o jednym jej etapie, który miał miejsce w latach 40- i 50-tych. Nie ma co ukrywać, w tym czasie towarzysze radzieccy dominowali we wszystkich obszarach gospodarki, kultury i nauki także. To wtedy I sekretarz KPZR radził polskiej delegacji rządowej, podczas wizyty na Kremlu w 1958: "... radzę Wam weźcie się za kukurydzę. Kiedy podniesiecie plony kukurydzy, nie trzeba będzie importować zboża. Kukurydza to pasza dla świń zastępująca zboże. Mówiłem Wam o niemieckich pracach (wręcza delegacji książki niemieckie). Jest to oczywiście Wasza sprawa, ale wierzcie mi, nie ma innej rośliny nad kukurydzę dla hodowli. Dawniej na kukurydzę patrzono z punktu widzenia dojrzałego ziarna. A trzeba na nią patrzeć jako na całą roślinę - i ziarno, i liście, z tego się robi silosy". Problem warunków klimatycznych i glebowych, wydajności, opłacalności? Gospodarz Kremla nie ma tu najmniejszych wątpliwości: "U Was można otrzymać z kukurydzy 500 do 600 q masy silosowej w tym 150-200 q ziarna dla świń (prawdopodobnie z ha - red.). Zasypiecie kraj mięsem i produktami mlecznymi własnej produkcji". Na razie jednak: "Rolnictwo nabiera u nas szczególnego znaczenia - to produkty. Chleba mamy dosyć, kartofli, jarzyn również. Mleka i mięsa brakuje". Ale: W rozwiązaniu problemu mięsa pomoże kukurydza. Jeśli osiągnąć 400 do 500 q urodzaju kukurydzy, to w ciągu roku dogonimy Amerykę."

W tych latach, w ZSRR swoje tryumfy święciła nowa pseudonauka Trofima Denisowicza Łysenki, który kierował Wszechzwiązkowym Instytutem Nasiennictwa i Genetyki ZSRR oraz był dyrektorem Instytutu Genetyki Akademii Nauk ZSRR.

T. D. Łysenko stworzył metodę podnoszenia plonów zbóż za pomocą zimowych zasiewów grochu, czy tzw. jarowizacji, czyli moczenia i chłodzenia nasion zbóż ozimych dla ich wcześniejszego kiełkowania na wiosną i zakwitania. Jego autorstwa była teoria stadialnego rozwoju roślin oraz takie koncepcje, jak: fazowego starzenia się bulw ziemniaczanych, gniazdowej metody sadzenia drzew (wynikająca z przekonania o braku konkurencji wewnątrzgatunkowej), czy przekształcania się gatunków jednych w inne pod wpływem warunków zewnętrznych. Do swojej teorii włączył również idee dziedziczenia cech nabytych, a w końcu nawet i samorództwa. Źródłem zmienności i dziedziczności jest - według Łysenki - dialektyczna jedność przeciwieństw, jaką stanowi organizm i warunki jego życia czerpane przezeń ze środowiska życiowego. Zmienność organizmu jest adekwatna warunkom jego życia. Dziedziczone są cechy nabyte przez organizm w toku jego rozwoju osobniczego (ontogenezy).

To, co wymyślił Łysenko było przeciwieństwem rozwijanej wówczas na Zachodzie teorii ewolucji darwinowskiej i zaprzeczało badaniom nad chromosomową teorią dziedziczenia cech i konkurencji wewnątrzgatunkowej o zasoby środowiska. Zainteresowani użytkownicy IGRIT znajdą w zasobach internetu wiele informacji, jak łysenkizm robił wodę z mózgu i jak doprowadził do śmierci głodowej setki tysięcy obywateli ZSRR.

Jedną z "prawd" głoszonych przez T.D.Łysenkę było przekonanie, że gatunek można "zmusić", "nauczyć" żyć w innym środowisku niż pochodzi, czyli "aklimatyzować". Wynikało to z tego, że Łysenko głosił teorię dziedziczenia cech nabytych. Przed nim, coś podobne głosił Lamarck. Niestety, zostało to także przyjęte przez polskich naukowców, którzy wtedy tworzyli podwaliny polskiej hodowli i genetyki roślin. Należy oddać prawdę, że nie wszyscy przyjęli teorie Łysenki bezkrytycznie, a po upadku kultu T.D.Łysenki i odrzuceniu jego nauk w ZSRR, wielu polskich, słynnych dziś botaników, genetyków, hodowców samokrytycznie rozliczyło się z tym okresem "ślepej uliczki" polskiej hodowli roślin. Profesor Zygmunt Królikowski, opowiadając o tych czasach, wyrażał się z dezaprobatą i przekąsem o tych, którzy w Polsce "aklimatyzowali" ryż, bawełnę, sezam, kawę i inne tego typu uprawy. Według Profesora, słowo "Aklimatyzacji" w nazwie Instytutu, w którym pracował wiele lat jest "dziedzictwem" tamtych czasów.

A skąd te dziewice w tytule? Ano stąd:

"Spotyka się dwóch naukowców: zwolennik Łysenki i profesor, który z biologią nie ma nic wspólnego. Łysenkista z zapałem wykłada profesorowi teorię dziedziczenia cech nabytych.

- Czyli, jeżeli przez wystarczająco wiele pokoleń będziemy obcinać krowom uszy, zaczną się rodzić krowy bez uszu? - pyta w końcu "wyedukowany" profesor.

- Dokładnie tak! - odpowiada zachwycony pojętnością współpasażera łysenkista.

- To czy możecie mi powiedzieć, dlaczego wciąż rodzą się dziewice?"

PS. Dla chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat łysenkizmu w Polsce polecam artykuł Piotra Köhlera (Zakład Botaniki i Mykologii UJ Kraków), opublikowany w Kwartalniku Historii Nauki i Techniki, w 2008 r, z którego korzystałem podczas pisania.

Sylwester Lipski

Wróć do strony głównej

      Stop wyzyskowi rolników - protest?
      Ceny Jabłek Export 2017/2018
      Ceny Jabłek Na Giełdach 2017/2018
      Kapusta Pekińska - ceny
      Czy Rumunia Będzie Brala Ziemniaki
      Cena Orzechów Laskowych 2017
      Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...
      Ceny Ziemniaka 2017 - Notowania
      Rynek Ziemniaka - Opinie
      kapusta biała
      Ogórki w zimnym tunelu.
      Nawozy Organiczne

Tankuj Taniej - Uzyskaj Rabat na Paliwo