Start Forum O nas Linki Regulamin Kontakt Reklama
Internetowa Giełda Rolna i TowarowaInternetowa Giełda Rolna i Towarowa na FaceBook

NAJWIĘKSZY PORTAL   
OGŁOSZEŃ ROLNICZYCH   


 w   i    Forum IGRiTTankuj Taniej z IGRIT.PL
Zboża Oleiste Motylkowe Zioła Warzywa Ziemniaki Owoce Sad i ogród Grzyby Drób i jaja Bydło i świnie Hodowla inne Przetwory i mięso MaszynyOpakowania Nawozy i ŚOR Nieruchomości Praca Transport Usługi Inne


 
 
   Wczoraj odwiedzono nas: 10 343, nadano: 308 ogłoszeń. Ostatnie 30 dni, nadano: 14 423 ogłoszeń.

Czy już mamy suszę rolniczą w Polsce?

Rolnicy z niepokojem patrzą na termometry i deszczomierze. Temperatura rośnie z dnia na dzień i przełom maja i czerwca wita nas tropikalnym żarem, powyżej 25 st, a w wielu miejscach powyżej 30 st C. Na dodatek, na wielu obszarach kraju nie padało już od wielu dni lub opady były symboliczne. Czy już zaczyna się susza?

http://www.susza.iung.pulawy.pl/

Ostatni Komunikat IUNG PIB Puławy w ramach Systemu Monitoringu Suszy Glebowej był nad wyraz optymistyczny. Agrometeorolog stwierdził, że "W pierwszym okresie raportowania tj. od 21 marca do 20 maja 2018 roku, nie stwierdzamy wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski". Dla tego okresu była to prawda, były opady w tym okresie, w niektórych regionach nawet do 60 mm (północna Polska). Mimo tego, niepokoić powinien Klimatyczny Bilans Wodny, który dla Niziny Mazowieckiej, Kujaw, Wielkopolski, Zachodniego Pomorza i Wyżyny Śląskiej wynosi od -90 do -100 mm. Oznacza to, że w tych regionach już brakuje wody w glebie. Rośliny, w okresie 21.03-20.05 nie były jeszcze duże i ich wymagania wodne też były mniejsze, niż teraz. Ponadto zapasy wody z opadów zimowych jeszcze pokrywały potrzeby roślin.

Co ciekawe, w Polsce mamy drugi ośrodek monitorowania suszy, mianowicie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB w Warszawie. IMGW PIB monitoruje wilgotność gleby w Polsce (cytat): "na podstawie danych satelitarnych EUMETSAT H-SAF (Satelitarnego Centrum Aplikacyjnego dla Operacyjnej Hydrologii i Gospodarki Wodnej) dla dwóch warstw: 7-28cm oraz 28-100cm. Na podstawie pozyskiwanych raz na dobę danych z czujnika satelitów Metop określa się wilgotność gleby w warstwie powierzchniowej i dalej wykorzystuje w modelu, który oblicza wskaźnik wilgotności dla różnych głębokości, z rozdzielczością przestrzenną wynoszącą 25km. Model uwzględnia również zmienne atmosferyczne, typ pokrycia powierzchni i dominujący w danym pikselu rodzaj gleby."

IMGW PIB w ciekawy sposób pokazuje wilgotność gleby, na obu obserwowanych głębokościach, na animowanej mapie Polski, w układzie dziennym. Obserwując zmiany, dobrze widzimy, że pod koniec maja, dużą część obszaru Polski pokrywają obszary zaznaczone na czerwono, pomarańczowo i żółto. To są obszary, gdzie gleba na głębokości 7-28 cm ma wilgotność poniżej 30-40 %. A według IMGW PIB "W okresie letnim obszary o wilgotności poniżej 30-40% wskazują na możliwy deficyt wody w strefie korzeniowej."

http://agrometeo.pogodynka.pl/monitoring/susza_glebowa

Ale co będzie teraz, na początku czerwca ? Prognozowane przez ICM temperatury nawet powyżej 30 st. C to pikuś, gdyż są to temperatury mierzone w cieniu. Temperatury powietrza, mierzone w pełnym słońcu będą o wiele wyższe. Temperatura powierzchniowej warstwy gleby także bardzo wzrośnie, na dodatek połączenie upału i wiatru (a ma wiać) szybko przesuszy glebę. Potwierdzają to także informacje monitoringu suszy wykonywanego przez IMGW PIB. Należy spodziewać się suszy. Tym bardziej, że taki układ pogodowy jest sprzyjający dla suszy fizjologicznej roślin, które mimo obecności wody w głębszych warstwach gleby mają pozamykane aparaty szparkowe (wskutek wysokiej temperatury), nie ma transpiracji i niskie ciśnienie w wiązkach przewodzących ogranicza pobieranie wody przez korzenie.

Według synoptyków ICM obecne upały nie mają pochodzenia afrykańskiego lub śródziemnomorskiego, lecz są skutkiem nagrzewania powietrza od podłoża nad naszym kontynentem, szczególnie jego częścią wschodnią i środkową. Dla rolników to jest dodatkowa niedobra informacja, gdyż wzrost temperatury gleby ogranicza jej aktywność biologiczną (czyli m.in. udostępnianie składników pokarmowych roślinom). W połączeniu z brakiem wody, może to mieć katastrofalne skutki. Na szczęście, w zachodniej części kraju ICM prognozuje opady, ale aby nie było różowo, połączone z burzami.

Według IMGW od poniedziałku, od 4 czerwca, ma się stopniowo ochłodzić, do temperatur umiarkowanych i gdzieniegdzie popadać (na zachodzie i południu Polski). Brak prognozowanych opadów deszczu, dla innych obszarów kraju, może tylko pogłębić suszę glebową.

Aby jednak nie straszyć, zajrzyjmy do prognoz długoterminowych. Takie dostarcza między innymi amerykański National Weather Service, część NOAA. Korzystają z niego także w Europie, bo serwis robi stale aktualizowane mapy prognoz układu dwóch parametrów, anomalii opadów i anomalii temperatury dla trzech następnych miesięcy. Anomalii, czyli odstępstwa parametru od wartości tych parametrów w latach 1999-2010 przy pomocy prognozowania wstecznego (hindcasting). I tak, ostatnia taka prognoza (z 26 maja) zapowiada nam lato ubogie w opady, deficyt będzie wynosił dla większości Polski od 0,2 do 0,8 mm/dzień. To już sporo.

http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/CFSv2seasonal.shtml

Inny parametr, temperatura na wysokości 2 m, dla którego NWS NOAA opracowuje mapy anomalii jest przedstawiony na następnej grafice. Lato będzie gorętsze dla Polski południowo-zachodniej, a na pozostałym obszarze kraju nie należy spodziewać się odchyleń temperatury od średniej z lat 1999-2010.

http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/CFSv2seasonal.shtml

Co oznaczają te prognozy, które wykonuje NWS NOAA, które pokazujemy powyżej? Ano to, co można się spodziewać, czyli lato ubogie w opady (co nie znaczy, ze nie będzie okresów ulewnych deszczy, nawałnic i burz). Termicznie powinno być w porządku, nie będzie dużych upałów. Może więc nie zagraża nam susza ? Niestety, nie należy się tego spodziewać. Od wielu lat narasta deficyt wody w regionach intensywnej produkcji rolniczej, czyli Kujaw i Pomorza, Wielkopolski, Mazowsza, Zachodniego Pomorza. Spokojnie mogą spać rolnicy w części wschodniej i południowo-wschodniej kraju, gdzie ani nie grozi nam deficyt wody, ani upały.

Wszystkie powyższe informacje należy traktować, jako prognozy, czyli przewidywania klimatu opracowane na podstawie danych historycznych przy pomocy modeli matematycznych. W związku z tym, czasami ich prawdopodobieństwo może być niewystarczające do skutecznego prognozowania. Szczególnie dotyczy to prognoz długoterminowych, na kilka miesięcy wprzód. Niestety, modele tworzone przez National Weather Service NOAA są coraz dokładniejsze i trzeba być przygotowanym.

Opracowano na podstawie informacji zamieszczonych na stronach:

http://www.susza.iung.pulawy.pl/

http://agrometeo.pogodynka.pl/monitoring/susza_glebowa

http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/CFSv2seasonal.shtml

http://www.meteo.pl/komentarze/index1.php

http://pogodynka.pl/polska/prognoza5dni/polska

Sylwester Lipski          

Wróć do strony głównej

      Stop wyzyskowi rolników - protest?
      Ceny Jabłek Export 2017/2018
      Ceny Jabłek Na Giełdach 2017/2018
      Kapusta Pekińska - ceny
      Czy Rumunia Będzie Brala Ziemniaki
      Cena Orzechów Laskowych 2017
      Cebula przemysłowa. Ceny, prognozy, opinie, pytania, porady...
      Ceny Ziemniaka 2017 - Notowania
      Rynek Ziemniaka - Opinie
      kapusta biała
      Ogórki w zimnym tunelu.
      Nawozy Organiczne

Tankuj Taniej - Uzyskaj Rabat na Paliwo